Miasto opisywane w licznych dziełach. Kolebka wielu artystów, którzy szukali tu inspiracji lub wręcz przeciwnie – spokoju w zacisznych apartamentach. Zakopane – to właśnie o nim mowa! Można śmiało stwierdzić, że przez kilkadziesiąt lat było ono polską stolicą kultury. Zachowało się tu wiele domów, w których bywali lub mieszkali pisarze i poeci, a na pamiątkę ich spuścizny powstały liczne muzea. Jeśli kochasz literaturę i góry, wybierz apartamenty Zakopane – centrum i rubieże miasta oferują Ci wiele literackich miejsc do zobaczenia! Widok na Tatry i ludzi odpoczywających po wycieczce z apartamentu Zakopane

Noclegi w górach to nie tylko wędrówki po wybujałych szczytach, malowniczych halach i cienistych dolinach. W zimowej stolicy Polski możesz też bowiem wyruszyć na literacki spacer, który pozwoli Ci zwiedzić miejsca związane z naszymi rodzimymi najwybitniejszymi twórcami. Sprawdź apartamenty Zakopane! Wynajem miejsca doskonale dopasowanego do Twoich potrzeb nie powinien stanowić problemu, Ty zaś zyskasz świetną bazę wypadową do wycieczek literackim szlakiem.

Literackie apartamenty: centrum – Zakopane

W granicach centrum Zakopanego znajdują się ciekawe obiekty związane z historią naszej literatury. Jednym z nich jest willa „Opolanka”. W miejscu tym mieszkali państwo Makuszyńscy – podczas ich niemal corocznych pobytów w Zakopanem. Po drugiej wojnie światowej osiedlili się tu na stałe. Obecnie w willi mieści się muzeum poświęcone twórcy postaci Koziołka Matołka. Obejmuje ono cztery pokoje z dawnego apartamentu państwa Makuszyńskich. Można tu zobaczyć m.in. kolejne wydania utworów pisarza, projekty ilustracji do książek, zabytkowe meble czy kolekcję fotografii.

Warto zobaczyć także drugie literackie miejsce w centrum Zakopanego – apartament przy Nowotarskiej 4. To w tym bowiem domu zatrzymał się podczas swojego pierwszego pobytu w Zakopanem wybitny pisarz, zdobywca Nagrody Nobla – Henryk Sienkiewicz. O fakcie tym przypomina pamiątkowa tablica na ścianie budynku. Potem Sienkiewicz odwiedzał miasto niemal co roku. W Zakopanem pracował m.in. nad powieściami „Quo Vadis”, „Krzyżacy”, „Pan Wołodyjowski” czy „Rodzina Połanieckich”.

Zakopiańskie apartamenty w górach – umiłowane miejsca wybitnych literatów

Na uwagę zasługuje także willa „Kresy”, która znajduje się przy ul. gen. Galicy. To pierwszy murowany budynek w mieście, posiadający własne oświetlenie elektryczne. Jak głosi tabliczka na pobliskim mostku, bywał tu i pracował Stefan Żeromski – pisarz mocno związany z Zakopanem. W apartamencie tym powstały fragmenty jego dzieł: „Ludzi bezdomnych” i „Nawracania Judasza”. Żeromski, jako prezydent, stał też na czele Rzeczpospolitej Zakopiańskiej – namiastki wolnej Rzeczpospolitej, mającej być otwartym wypowiedzeniem posłuszeństwa władzom zaborczym.

Podczas wycieczki śladami literatury w Zakopanem warto odwiedzić również Dworzec Tatrzański. Tak naprawdę nie był on dworcem kolejowym, za to pełnił funkcję pierwszego zakopiańskiego domu kultury. Spotykali się tu liczni artyści i dyskutowali zarówno o sztuce, jak i o tematach z nią zupełnie niezwiązanych. To w tym miejscu odbyło się też m.in. uroczyste czytanie jednego z końcowych rozdziałów „Quo Vadis”. Obecnie zarządcą oraz właścicielem budynku jest Oddział Tatrzański PTTK.

Literackie apartamenty Zakopane – w innych częściach miasta

Wielcy twórcy zdecydowanie kochali klimatyczne apartamenty w górach, szczególnie w okolicach zakopiańskich. Kawałek drogi od miasta możesz znaleźć willę „Harenda”, związaną z postacią Jana Kasprowicza. Ten słynny poeta, dramaturg, krytyk literacki i tłumacz, przedstawiciel Młodej Polski, bywał w Zakopanem wielokrotnie. W 1923 r. kupił właśnie willę „Harenda” i osiadł w niej na stałe ze swoją żoną. Obecnie mieści się tam muzeum poświęcone artyście, a obok domu znajduje się mauzoleum Jana Kasprowicza. Na piętrze można podziwiać galerię obrazów Władysława Jarockiego, zięcia Kasprowicza. Co ciekawe, muzeum zachowało wygląd domu z czasów życia twórcy.

Niedaleko wyciągu narciarskiego Lipki, w domu przy ulicy Nad Strugiem 6 pomieszkiwał z kolei Kazimierz Przerwa-Tetmajer – znany piewca uroku Zakopanego i Tatr. Spod jego pióra wyszły takie utwory jak „Na skalnym Podhalu”, „Legenda Tatr” czy cały cykl wierszy poświęconym górom. W dużym stopniu to właśnie dzieła Tetmajera rozbudziły zainteresowanie Podhalem i przyczyniły się do rozwoju literatury tatrzańskiej. Tego punktu nie może więc zabraknąć podczas Twojego literackiego spaceru po Zakopanem.

Jesteś gotów na podbój tego miasta od jego historyczno-literackiej strony? W takim razie nie wahaj się i skorzystaj z oferty Sun & Snow – firmy, która oferuje m.in. noclegi w górach. Warto wspomnieć, że wszystkie obiekty mają wysoki standard oraz są w pełni dostosowane do nowych, rygorystycznych norm sanitarnych. A jeśli chcesz ruszyć w góry wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem, także wybierz Zakopane! Noclegi z psem są dozwolone w wielu apartamentach oferowanych przez Sun & Snow. Nie ma co czekać – rezerwuj miejsce idealne dla Ciebie!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku