Ocet jabÅ‚kowy jest jednÄ… z kilku odmian octu, które możemy spotkać w wielu polskich kuchniach. Charakteryzuje siÄ™ on bursztynowym kolorem, kwaÅ›nym smakiem oraz bardzo wyrazistym zapachem, dziÄ™ki któremu jest nie do pomylenia z innymi propozycjami. Chociaż ocet jabÅ‚kowy tradycyjnie stosuje siÄ™ jako dodatek do sosów i marynat, może być on również wykorzystywany jako wsparcie procesu odchudzania, preparat kosmetyczny lub Å›rodek czyszczÄ…cy.

Ocet jabÅ‚kowy jest substancjÄ… bogatÄ… w skÅ‚adniki odżywcze dla ludzkiego organizmu. W jego skÅ‚adzie znajdziemy m.in.: enzymy, aminokwasy, pektyny i zwiÄ…zki polifenolowe. JednoczeÅ›nie ocet jabÅ‚kowy jest bogatym źródÅ‚em witamin z grupy B, beta-karotenu, biotyny, kwasu foliowego, witaminy C oraz fosforu, sodu, potasu, wapnia, magnezu czy żelaza – czyli naprawdÄ™ imponujÄ…cej iloÅ›ci wartoÅ›ciowych substancji, które wiÄ™kszość z nas przywykÅ‚o dostarczać do organizmu w postaci różnego rodzaju suplementów diety – nierzadko bazujÄ…cych na skÅ‚adnikach syntetycznych. Regularnie przyjmowany ocet jabÅ‚kowy daje nam możliwość uzupeÅ‚nienia codziennej diety w te same zwiÄ…zki, witaminy i pierwiastki pochodzenia naturalnego. 

Jak dawkować roztwór octu jabłkowego, żeby zachować jego właściwości prozdrowotne, jednocześnie nie szkodząc swojemu zdrowiu? Sprawdź przygotowane przez nas wskazówki. 

Dawkowanie octu jabłkowego 

PodstawowÄ… zasadÄ… dotyczÄ…cÄ… dawkowania octu jabÅ‚kowego jest umiar. Ocet jabÅ‚kowy możemy stosować profilaktycznie lub terapeutycznie. W celach profilaktycznych ocet jabÅ‚kowy należy spożywać w postaci pÅ‚ynu – roztworu skÅ‚adajÄ…cego siÄ™ z jednej Å‚yżki octu jabÅ‚kowego i jednej szklanki przegotowanej wody lub wody mineralnej niegazowanej, ew. herbaty/soku. 

Taki roztwór należy przyjmować raz w ciÄ…gu dnia – zdaniem dietetyków najlepiej rano. Roztwór octu jabÅ‚kowego możemy z powodzeniem zażywać na czczo, co dodatkowo przeÅ‚oży siÄ™ na poprawÄ™ przemiany materii. Regularnie pijÄ…c roztwór octu jabÅ‚kowego i wody, dostarczymy do organizmu niezbÄ™dne skÅ‚adniki i mikroelementy, wpÅ‚ywajÄ…c pozytywnie na utrzymanie prawidÅ‚owej masy ciaÅ‚a. Ocet jabÅ‚kowy możemy przyjmować także doraźnie. Znajduje on zastosowanie w leczeniu szeregu dolegliwoÅ›ci, np.:

  • sprzyja zwalczaniu zÅ‚ego cholesterolu i reguluje ciÅ›nienie krwi,
  • zmniejsza ryzyko wystÄ…pienia choroby niedokrwiennej (stosowany od 5 do 6 razy w tygodniu),
  • zapobiega zaparciom (wypijany na czczo z wodÄ…),
  • niweluje dolegliwoÅ›ci spowodowane zgagÄ… i refluksem (stosowany doraźnie),
  • leczy ból gardÅ‚a (gardÅ‚o należy pÅ‚ukać kilka razy w ciÄ…gu dnia roztworem octu z wodÄ… w stosunku 1:3).

Pozostałe zastosowania octu jabłkowego

W kuracji odchudzającej ocet jabłkowy stosuje się przede wszystkim w celu przyspieszenia metabolizmu. Spożywanie roztworu octu z wodą ma hamować apetyt, dzięki czemu łatwiej nam zrezygnować z objadania się lub sięgania po przekąski między posiłkami. 

Kuracja odchudzająca na bazie octu jabłkowego wymaga regularnego stosowania specyfiku. Wodę z octem powinno się pić trzy razy dziennie przed posiłkiem, przy czym kuracja nie powinna być kontynuowana dłużej niż tydzień. Po tym czasie zaleca się miesięczną przerwę.

Stosowany jako pÅ‚ukanka lub wcierka, ocet jabÅ‚kowy ma dziaÅ‚anie przeciwÅ‚upieżowe i zapobiega przetÅ‚uszczaniu siÄ™ wÅ‚osów. Wynika to z faktu ograniczania wydzielania sebum. PÅ‚ukanki z octu jabÅ‚kowego poleca siÄ™ również osobom, którym zależy na szybszym wzroÅ›cie i odżywieniu wÅ‚osa. Ocet jabÅ‚kowy to także doskonaÅ‚y naturalny lek na problemy i niedoskonaÅ‚oÅ›ciami cery – stosowany jako preparat do aplikacji zewnÄ™trznej wspomaga walkÄ™ z trÄ…dzikiem, nadmiernym wydzielaniem sebum, a nawet problemem nadmiernego przesuszania siÄ™ skóry twarzy.

Jak przygotować ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy możemy przygotować samodzielnie w oparciu o przepis naszej babci lub korzystając z receptur dostępnych online. Alternatywą dla domowego octu jabłkowego jest ocet marki PolBioEco. Jest to doświadczony producent żywności ekologicznej, który od lat oferuje nam wyroby przygotowywane w oparciu o tradycyjne przepisy i naturalne składniki pochodzące wyłącznie z ekologicznych upraw. Dzięki temu zyskujemy gwarancję najwyższej jakości i doskonałego smaku, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku octu jabłkowego i jego właściwości prozdrowotnych. Chcesz się dowiedzieć więcej o occie jabłkowym? Zapraszamy do artykułów specjalistów z PolBioEco pod adresem: https://polbioeco.pl/ocet-jablkowy-poznaj-jego-niesamowite-wlasciwosci-i-zastosowanie/


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku