Wiele kobiet posiada wypełnione po brzegi szafy ubraniowe, a i tak nie mogą dobrać odpowiedniej stylizacji na dany dzień. Kupowanie pod wpływem chwili i mody sprawia, że do domów trafiają coraz to nowe niepasujące do siebie i szybko niszczące się ubrania. Rozwiązaniem tego problemu będzie garderoba kapsułowa. Sprawdźmy czym jest i jak ją stworzyć.


Co to jest garderoba kapsułowa?

Garderoba kapsułowa to wbrew pozorom nie żaden mebel ale pewna koncepcja. Powstała w Londynie w latach 70. XX wieku. Jej założeniem było tworzenie stylizacji w oparciu o niewychodzące z mody ubrania, które można następnie uzupełnić o sezonowe dodatki. Trend ten został spopularyzowany najpierw w całej Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, a obecnie dotarł także do naszego kraju.

Jak stworzyć kapsułową garderobę - najważniejsze zasady

  • Pierwszym co należy zrobić to dokładnie przejrzeć każde ze swoich ubrań. Musimy zastanowić się czy dany ciuch jest nam naprawdę potrzebny i jak często go nosimy. Jeśli jest to sweter w neutralnym kolorze, który towarzyszy nam praktycznie codziennie w chłodne jesienne wieczory - jak najbardziej możemy, a nawet powinniśmy go zostawić. Jeśli jednak jest to sukienka noszona tylko raz w roku na konkretną okazję, to lepiej się jej pozbyć.

  • Ubrania w takiej szafie muszą pasować do siebie kolorem i być odporne na zmieniającą się wciąż modę. Wybierzmy kilka kolorów, mogą to być, np. beże, brązy i odcienie bieli, a następnie szukajmy rzeczy w tych kolorach.

  • Kupujmy ubrania zrobione z wysokiej jakości tkanin. Będą one dobrze wyglądać nawet przy częstym użytkowaniu, które jest przecież główną ideą kapsułowej garderoby. Tak skompletowana szafa to inwestycja na lata, a nie na jeden sezon. Nie bójmy się zatem wydać trochę więcej niż w zwykłej sieciówce, te ubrania nie zniszczą się ani nie zestarzeją przez wiele lat.

Zalety posiadania kapsułowej garderoby

  • Kupowanie ubrań wyższej jakości na lata to w perspektywie czasu ogromna oszczędność pieniędzy w porównaniu do zaopatrywaniu się co roku w nowe, jednosezonowe rzeczy.

  • Posiadanie pasujących do wszystkiego ubrań to ogromna oszczędność czasu, co zwłaszcza rano jest niezwykle ważne. W tym wypadku nie ważne jakie spodnie i sweter weźmiemy, zawsze mamy pewność, że poszczególne elementy do siebie pasują - jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.

  • Garderoba kapsułowa wpisuje się w nurt slow fashion i jest bardzo ekologiczna. Używanie dłużej tych samych ubrań nie napędza konsumpcjonizmu i ciągłego produkowania nowych ubrań na masową skalę.

Polskie marki odzieżowe a tworzenie garderoby kapsułowej

Wybierając ubrania do naszej kapsułowej garderoby warto postawić na polskie marki odzieżowe. Takie firmy produkują wysokiej jakości ubrania i sprzedają je na lokalnym rynku. Zamiast kupować kolejną chińską koszulkę, która musiała przebyć tysiące kilometrów aby dotrzeć do naszej szafy, wspierajmy nasz rodzimy biznes. Polskie marki odzieżowe produkują swoje ubrania w sposób etyczny, dbając zarówno o swoich pracowników jak i środowisko naturalne.

Gdzie szukać najfajniejszych rzeczy do kapsułowej garderoby?

Jeśli już szukamy ubrań polskich marek odzieżowych to koniecznie musimy wejdź na portal WEARFAIR. Jest to serwis internetowy gdzie można kupić różnorodne ubrania wyprodukowane w Polsce przez firmy, dla których ważny jest nurt slow fashion i etyczne podejście do mody. Strona WEARFAIR oferuje największy wybór polskich marek odzieżowych oferujących tylko ubrania najwyższej jakości, które idealnie nadają się do kapsułowej garderoby.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku