Często odżywka białkowa kojarzona jest z kulturystami, którzy przerzucają ogromne ciężary. Czy suplement sprawdzi się tylko w takich sytuacjach? Otóż nie.


Białko to podstawowy budulec ciała ludzkiego. Zrównoważona dieta bogata w tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki minerale i białko może nie wystarczyć. Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a w przypadku intensywnych ćwiczeń (sporty drużynowe, lekkoatletyka itp.) jest ono bardzo duże. Odżywka białkowa ma na celu wzbogacenie diety osoby trenującej w fundamentalny budulec tkanki mięśniowej. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na https://www.bodypak.pl/pl/.

Zadbaj o dietę

Dostarczenie do organizmu niezbędnych składników odżywczych, gwarantuje jego sprawne funkcjonowanie. Białko wzmacnia mięśnie, a także podnosi efektywność ćwiczeń. Możesz wytrzymać większe obciążenia przez dłuższy czas. Osoby regularnie ćwiczące powinny suplementować odżywki białkowe, gdyż w większości przypadków nie są w stanie codziennie dostarczyć, wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto pamiętać o właściwych proporcjach i częstotliwości konsumpcji białka dostosowanych do intensywności Twoich treningów. Optymalne proporcje zwiększają efektywność, są głównym budulcowym masy mięśniowej, a także przyczyniają się do redukcji tkanki tłuszczowej. W wyborze najlepszego rozwiązania pomoże trener personalny lub dietetyk, który rozumie potrzeby sportowców.

Jakie białko wybrać - zwierzęce czy roślinne?

Kulturyści najczęściej sięgają po białka pochodzenia zwierzęcego: białko jajeczne, kazeina, białko mleka, koncentrat WPC czy izolat WPI białka serwatki. Eksperci związani ze sportem uważają, że do najcenniejszych należą białka serwatkowe i kazeina. Zdarzają się również osoby na diecie roślinnej, które również potrzebują białka do rozbudowy tkanki mięśniowej. Dla nich zaleca się izolat białka sojowego. Jest bardzo dobrze przyswajalne przez organizm i pełnowartościowe. W związku z tym oba rodzaje białka są równie przydatne w budowaniu masy mięśniowej.

Odżywki wysokobiałkowe - rodzaje

Na rynku jest w czym wybierać. Jeśli szukasz najlepszego rozwiązania dla siebie, zwróć wagę na rodzaj białka. Najczęściej spotkać można białko serwatkowe w formie koncentratu. Droższą, ale zawierającą więcej protein jest izolat białka serwatkowego. Najlepszą biodostępność (przyswajalność i stężenie białka) ma hydroizolat. Jest to najdroższe rozwiązanie, ale dające odczuć rezultaty w krótkim czasie. Odżywki białkowe są niskokaloryczne, dobrze się wchłaniają i długo rozkładają w organizmie, co sprawia, że są sycące. Można po nie sięgnąć również w trakcie odchudzania.

Wpływ na zdrowie


Wiemy już, że białko to budulec beztłuszczowej masy mięśniowej, który jednocześnie pomaga w odchudzania. Ponadto, odżywka wpływa na układ odpornościowy i poprawia jego funkcje ochronne. Suplement zmniejsza poziom cholesterolu, a dodatkowo pozytywnie wpływa na kondycję skóry, paznokci, włosów, zębów oraz kości. Nie można jednak przesadzać i nadużywać suplement - zresztą, jak we wszystkim liczy się umiar. Nadmiar białka zakwasza organizm, może prowadzić do biegunek i problemów trawiennych, a w skrajnych przypadkach do reumatyzmu. W związku z tym Twoja dieta powinna być zbilansowana i bogata w owoce i warzywa, które mają właściwości odkwaszające.

Każdy, kto uprawia sport, chce zrzucić parę kilogramów lub przybrać na masie, może z powodzeniem sięgnąć po odżywkę białkową. Jej właściwości są wszechstronne i wpływają pozytywnie na organizm. Należy pamiętać, aby zachować właściwe proporcje, które pomoże dostosować np. trener personalny.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

trening
trening

Wersja do druku