O depresji mówi się coraz częściej w kontekście rosnącej świadomości społeczeństwa dotyczącej zaburzeń psychicznych. Niestety wraz ze społeczną świadomością rosną także statystyki zachorowalności na depresję. Ta podstępna choroba, która zaczyna się niewinnie, od smutku i zobojętnienia, z czasem przeradza się w na tyle poważny problem, że potrafi skutecznie odebrać chęć do życia. A to może skończyć się tragicznie. Dlatego należy zawsze uważnie przyglądać się zarówno sobie, jak i swoim bliskim, i reagować od razu, gdy tylko pojawią się pierwsze niepokojące objawy. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie znacznie ułatwia leczenie depresji, skraca czas terapii i zmniejsza ryzyko nawrotów.


Jak wygląda leczenie depresji?

Leczenie depresji może przybrać formę farmakoterapii lub psychoterapii. Obie są bardzo skuteczne, jednak farmakoterapia nie jest dla każdego, choćby dlatego, że wiąże się z występowaniem niekiedy bardzo uciążliwych skutków ubocznych. Psychoterapia jest o wiele bezpieczniejsza, ponieważ opiera się na naturalnych technikach regulacji nastroju pacjenta i poprawy jego samopoczucia. Terapeuta poprzez rozmowę jest w stanie rozpoznać negatywne schematy myślowe i destrukcyjne wzorce zachowań, które doprowadziły do rozwoju i pogłębienia się zaburzeń o charakterze depresyjnym, a następnie wspomóc chorego w ich samodzielnej modyfikacji. Psychoterapia trwa zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy, a więc dość długo, ale takie leczenie depresji przynosi znakomite efekty.

Polecana poradnia: www.psyche-balans.pl

Czy depresję da się wyleczyć?

Depresja to choroba uleczalna – da się i warto z nią walczyć, musimy o tym pamiętać. Terapia w depresji potrafi nie tylko wesprzeć chorego w walce z utrudniającymi codzienne funkcjonowanie objawami tych zaburzeń, ale też otworzyć mu oczy na nieuświadamiane problemy, które mogą być ich przyczyną – właśnie dlatego ta metoda leczenia jest tak skuteczna. Aby jednak terapia w depresji przyniosła zamierzony rezultat, musi być prowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę, eksperta z zakresu leczenia tego typu zaburzeń psychicznych. Tylko taka osoba będzie w stanie udzielić nam fachowej pomocy.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku