Ból zęba to częsta dolegliwość i jedna z głównych przyczyn zgłaszania się pacjentów do gabinetu stomatologicznego. Opisywany jest jako jedna z najgorszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Najczęściej wynika z rozwijającej się próchnicy, która bywa nazywana chorobą cywilizacyjną. Innymi przyczynami mogą być: zapalenie miazgi, przyzębia czy nadwrażliwość.

Objawy bólu zęba

Do objawów związanych z bólem zęba należą:

 • szczękościsk,
 • powiększenie węzłów chłonnych,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • ból głowy,
 • gorączka – świadczy o zaostrzeniu procesu,
 • złe samopoczucie, rozbicie.

Przykładowe rodzaje bólów zęba

 • Zapalenie miazgi

Inaczej – zapalenie nerwów i naczyń znajdujących się wewnątrz zęba. Objawia się bólem przy gryzieniu i opukiwaniu. Zazwyczaj wynika z obecności bakterii i próchnicy.

 • Próchnica

Objawia się chronicznym lub na przemian pojawiającym się i ustępującym bólem. Początkowo próchnica dotyczy powierzchownych struktur zęba: szkliwa i korony, następnie rozprzestrzenia się na zębinę i miazgę. Ból może nasilać się w pozycji leżącej lub przy pochyleniu.

 • Nadwrażliwość zębów

Wynika z uszkodzenia/starcia szkliwa, które chroni zębinę przez podrażnieniem. Objawia się dyskomfortem podczas spożywania zimnych lub gorących produktów. Przy łagodnej nadwrażliwości można wypróbować stosowanie past do zębów nadwrażliwych. Efekty powinny być widoczne po około 2 tygodniach regularnego używania.

 • Suchy zębodół

Jest to silny ból pojawiający się po ekstrakcji ósemki, w związku z zaburzonym gojeniem się rany.

Dlaczego ważne jest szybkie udanie się do dentysty?

Zaniedbana infekcja jamy ustnej drogą ciągłości tkanek lub poprzez krew może rozprzestrzenić się po całym ciele, prowadząc do groźnych powikłań: zapalenia płuc, wsierdzia, mózgu.

Jak wygląda wizyta u dentysty?

Lekarz stomatolog rozpoczyna wizytę od zebrania wywiadu oraz dokonania przeglądu całej jamy ustnej. Jeśli istnieje konieczność, wykonywane jest zdjęcie RTG zęba celem potwierdzenia diagnozy. Na takim zdjęciu widać, czy wewnątrz rozwija się próchnica lub stan zapalny. Najczęściej konieczne bywa leczenie kanałowe lub ekstrakcja zęba (wyrwanie). Jeśli dojdzie do powstania ropnia okołowierzchołkowego, może być konieczne jego nacięcie i ewakuacja ropnej treści. W przypadku obecności gorączki lub objawów ogólnoustrojowych włączony jest antybiotyk.

Leczenie doraźne

Jeżeli chcemy złagodzić ból w sposób doraźny, warto skorzystać z leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLZP), takich jak deksketoprofen. NLPZ działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Lek zawierający deksketoprofen należy przyjmować do 3 tabletek dziennie (1 tabletka 25 mg co 8 godzin). Nie wolno przekraczać dobowej dawki, tj. 75 mg na dobę. Tabletkę należy popić szklanką wody. Lek ten w przypadku ostrego bólu można przyjąć na pusty żołądek. Gdy zależy nam na szybszym działaniu, warto wybrać formę rozpuszczalną w saszetkach, w których znajduje się granulat do sporządzania roztworu doustnego.

Leki z grupy NLPZ należy stosować doraźnie i krótkoterminowo. Należy również pamiętać, że każdy przypadek bólu zęba trzeba koniecznie skonsultować z lekarzem stomatologiem, szczególnie jeśli trwa kilka dni.

 

Źródła:

 1. Jańczuk Z.: Stomatologia zachowawcza – zarys kliniczny. Podręcznik dla studentów stomatologii. Wyd. 3 rozszerzone, Wydaw. Lekarskie PZWL, Warszawa 2008
 2. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107907,budowa-zebow-i-przyzebia
 3. https://www.czytelniamedyczna.pl/5620,infekcje-zebopochodne-przeglad-pismiennictwa.html

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku