Pierwsze mieszane napoje alkoholowe, nazywane teraz drinkami lub koktajlami, pojawiły się w XIX wieku. Kombinacje są wymyślane w wielu zakątkach świata, w zależności od tego, jaki alkohol jest w danym miejscu najpopularniejszy oraz jakie dodatki barmani mają do dyspozycji. I choć historia koktajli jest długa, nadal czasem na pytanie barmana o nasze preferencje, możemy odpowiedzieć jedynie: „Nie wiem… Poproszę coś dobrego”. Jakie są najpopularniejsze drinki, które zrobiły furorę na całym świecie?


Mojito – coś na orzeźwienie

To jedna z najpopularniejszych propozycji na ciepłe, letnie wieczory. Mojito pochodzi z Kuby, a w jego skład wchodzą: biały rum, sok z limonki, cukier trzcinowy, woda sodowa i mięta – w oryginalnej wersji używa się specjalnej odmiany mięty o nazwie yerba buena. Podczas przyrządzania należy pamiętać, że listki mięty mają być jedynie pogniecione, tak, by wydzielały olejki eteryczne. Poza niewątpliwymi walorami smakowymi tego drinka popularność przyniosła mu również… historia literatury. Mojito było bowiem ulubionym napojem pisarza, Ernesta Hemingwaya.
Koktajl szybko podbił podniebienia koneserów na całym świecie. Przez lata powstało wiele wariantów, odbiegających od tradycyjnej receptury. W Grecji popularne jest serwowanie Mojito z Metaxą zamiast rumu, natomiast w wersji meksykańskiej rum zastępuje tequilla. Z kolei Królewskie Mojito zamiast wody sodowej w składzie ma szampana. Istnieje nawet wariant bezalkoholowy – tzw. Dziewicze Mojito!

Piña Colada – przysmak Karaibów

Piña Colada to coś dla osób, które lubią słodkie połączenia. To mieszanka rumu, soku z ananasa i mleczka kokosowego. Tego drinka podaje się wstrząśniętego (niemieszanego!) z pokruszonym lodem. Piña Colada doczekała się nawet własnej, specjalnej szklanki – to pękate naczynie na nóżce, zwane Poco Grande. W wersji ekskluzywnej drink może być podawany również w wydrążonym ananasie lub kokosie. Do dekoracji służy zazwyczaj kawałek świeżego ananasa oraz kwaśna wiśnia maraska. Co ciekawe, Piña Colada została okrzyknięta oficjalnym napojem Portoryko.

Tequila Sunrise – ulubiony drink Micka Jaggera

Nazwa zespołu The Champs niewielu osobom cokolwiek mówi. Ale prawdopodobnie każdy kojarzy kapelę, która swoją najpopularniejszą piosenkę oparła na jednym słowie – „Tequila”. Na tequili można oprzeć też jednego z najbardziej znanych drinków na świecie. Mowa tutaj oczywiście o Tequila Sunrise. Pozostałe składniki to sok pomarańczowy i grenadyna. Struktura drinka kształtowała się przez lata, ale obecnie najbardziej znana jest ta z lat 70., serwowana przez kalifornijskich barmanów w Sausalito. Jednymi z pierwszych degustatorów mieli być muzycy The Rolling Stones! Według niektórych źródeł to właśnie stąd wzięła się nazwa ich trasy „Cocaine And Tequila Sunrise Tour”.
Sex on the beach – powiew Florydy
To propozycja idealna na wakacje. Drink Sex on the beach powstał na Florydzie, gdy barmani wpadli na pomysł połączenia Cape Cod i Fuzzy Navel. Do stworzenia słodkiego koktajlu potrzebne będą: wódka, sok pomarańczowy i żurawinowy oraz brzoskwiniowy sznaps. Podaje się go w wysokiej szklance, obowiązkowo ze słomką, kostkami lodu i plastrem cytrusa. Nazwa jest zwykłym chwytem marketingowym! Według twórcy koktajlu „sex” i „beach” (ang. „plaża”) to dwa główne powody, dla których turyści odwiedzają Florydę.

Cuba Libre – Wolna Kuba!

To drink, można powiedzieć, „żołnierski”. Colę, jeden ze składników Cuba Libre, sprowadzili na Kubę amerykańscy żołnierze i to prawdopodobnie właśnie w tym środowisku po raz pierwszy przyrządzono drinka na bazie białego rumu. Do tego wystarczy dodać limonkę i gotowe! Jedna z historii mówi również, że podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej połączono rum i colę, by symbolicznie pokazać współpracę sprzymierzonych stron, a nazwę Amerykanie wymyślili na cześć kraju walczącego o niepodległość. Dodatkowo jednym z żołnierzy był Emilito Bacardi, syn producenta… kubańskiego rumu.
Drink zyskał popularność przede wszystkim dzięki niskim cenom zarówno rumu, jak i coli. Kuba Libre serwuje się w niskiej szklane ozdobionej kawałkiem świeżego ananasa lub wspomnianej wcześniej limonki.

Krwawa Mary – kontrowersyjne połączenie

Krwawa Mary nazywana jest najbardziej złożonym drinkiem na świecie. Jednocześnie jest to połączenie,które niektórzy pokochają, a inni uznają za zdecydowanie zbyt kontrowersyjne. Podstawą są tutaj wódka i gęsty sok pomidorowy. Oprócz tego w napoju znajdą się liczne przyprawy, a także między innymi sos Tabasco, bulion, chrzan, seler, oliwa i sok z cytryny. Według legendy nazwa nawiązuje do królowej Anglii, Marii Tudor, która słynęła z bezwzględności i krwawych egzekucji. Drinka serwuje się w wysokiej szklance udekorowanej selerem naciowym.

Drinki, które obecnie znane są na całym świecie, mają ciekawą i często burzliwą historię. Dzięki praktycznie nieskończonej liczbie kombinacji alkoholi i przeróżnych dodatków z pewnością każdy koneser znajdzie takie połączenie, które trafi w jego gust.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku