Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów, służących do ochrony przed przeciekaniem podczas miesiączki. Tampon, podpaska, kubeczek menstruacyjny — możemy wybrać nie tylko ich rozmiar, ale i chłonność czy materiał, z jakiego zostały wykonane. I chociaż pierwsze dwa z wymienionych są zdecydowanie najpopularniejsze, to coraz większym zaufaniem cieszy się kubeczek menstruacyjny.

Przyjrzyjmy się jego zaletom:

  • Kubeczek menstruacyjny to produkt wielorazowego użytku — jako że wykonany jest przeważnie z medycznego silikonu, wystarczy umyć go w ciepłej wodzie zaraz po użyciu. To opcja przyjazna nie tylko środowisku, ale i portfelowi ;)
  • Zadaniem kubeczka nie jest pochłanianie płynu menstruacyjnego (jak w przypadku tamponów czy podpasek), tylko jej zbieranie — zdecydowanie zmniejsza to szansę na rozwój bakterii i infekcji intymnych.
  • Przez wspomniane wcześniej działanie, kubeczek menstruacyjny nie wysusza i nie zaburza naturalnej flory wewnątrz pochwy oraz jej zdolności do samodzielnego nawilżania się.
  • Kubeczka nie trzeba wymieniać tak często jak tamponów czy podpasek — wystarczające jest kontrolowanie stanu jego napełnienia co średnio 8 godzin.
  • Kubeczek jest niewidoczny podczas noszenia, dlatego daje pełną dowolność w doborze bielizny i ubrań.

Kubeczek menstruacyjny jest fantastyczną alternatywą do znanych nam środków ochrony przed przeciekaniem. Zanim jednak rozpocznie się jego użytkowanie, należy odpowiedzialnie wybrać jego rozmiar i model, a przede wszystkim — zaznajomić się z jego aplikacją.

Jaki kubeczek wybrać?

Wiele osób zastanawia się, kiedy krwawienie menstruacyjne klasyfikujemy jako obfite, skąpe, a kiedy jest “w normie”. Używanie kubeczka menstruacyjnego jest idealnym narzędziem do zmierzenia ile mililitrów krwi tracisz podczas okresu, właśnie przez to, że jej nie wchłania. Ta wiedza przydatna jest nie tylko w celu dobrania odpowiedniej ochrony przed przeciekaniem, ale też w celu profilaktyki przeciwko ewentualnym chorobom czy nieprawidłowościom cyklu menstruacyjnego.

Większość dostępnych na rynku kubeczków występuje w dwóch wariantach rozmiaru. 

Odpowiednie dobranie modelu zależne jest od:

  • Przede wszystkim — wysokości szyjki macicy. Powinno się ją zmierzyć w trakcie miesiączki, ponieważ wówczas jest ona położona najniżej. Jak ją zmierzyć? Umyj dokładnie ręce i włóż palec do pochwy. Szyjka macicy w dotyku może przypominać czubek nosa :) Następnie porównaj ten wymiar na przykład z linijką. Kubeczki mają określoną długość (z wliczoną lub odjętą długością łodyżki, służącej do wyjęcia kubeczka z waginy).
  • Aktywności seksualnej i stanu mięśni dna miednicy (przykładowo: po ciąży może być niezbędne wybranie tego większego z dostępnych rozmiarów).
  • Trybu życia - tutaj ważny jest materiał, z jakiego kubeczek jest wykonany. Przy sportowym i aktywnym trybie życia, lepiej sprawdzają się te wykonane z twardszego, bardziej sztywnego silikonu.

Jeśli masz wątpliwości lub potrzebujesz dodatkowej porady przy wyborze kubeczka menstruacyjnego - poproś o pomoc swojego ginekologa.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Bielizna sportowa

Wersja do druku