Marzysz o oryginalnym wystroju swojego mieszkania? Chcesz, by jego wygląd odzwierciedlał twój charakter i zainteresowania? Najlepiej czujesz się na łonie natury, nad morzem czy w górach, lub wręcz przeciwnie – ciągnie cię do tętniącego życiem centrum Nowego Jorku? Jeśli odpowiedź na te pytania brzmiała „tak, tak, tak!”, fototapety to rozwiązanie idealne dla ciebie. Jakie dekoracje na ściany wybrać i na co należy zwrócić uwagę?

Co to jest fototapeta?

Fototapeta to zdjęcie lub grafika wydrukowana za pomocą plotera, czyli specjalnej maszyny dostosowanej do tworzenia tego typu materiałów. Fototapety najczęściej wykonywane są na papierze syntetycznym z dodatkiem lateksu, ponieważ zwykły papier jest bardziej podatny na uszkodzenia. Zazwyczaj sprzedaje się je w brytach, czyli kawałkach, które następnie łączy się w całość na ścianie.
Mogą mieć dowolny rozmiar. Istnieją specjalne fototapety dedykowane na przykład do umieszczenia nad blatem kuchennym, można również zamówić fototapety o niestandardowym wymiarze. Jedynym ograniczeniem jest jakość fotografii – jeśli zdjęcie zostanie powiększone do zbyt dużego rozmiaru, wydruk może być nieostry.

Fototapety – zalety i zastosowanie

Fototapety to doskonały pomysł na ożywienie wnętrza i stworzenie oryginalnego, niepowtarzalnego wystroju. Dodatkowo jest to rozwiązanie stosunkowo tanie, a jednocześnie bardzo efektowne! Wybór fototapet jest nieograniczony. Można skorzystać ze wzorów proponowanych przez producenta, ale również zaproponować fotografię znalezioną lub wykonaną samodzielnie. Montaż jest bezproblemowy i nie wymaga specjalistycznych materiałów – fototapety przykleja się do ściany zwykłym klejem, wykorzystywanym też do kładzenia tradycyjnych tapet.
Fototapety mają również różne faktury. Mogą być całkowicie gładkie lub wydrukowane na materiale przypominającym w dotyku piasek czy płótno. Dodatkowo bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Wystarczy przetrzeć zabrudzoną powierzchnię wilgotną ściereczką.

Czy fototapety nadają się wyłącznie do pokoju?

Zdecydowanie nie! Fototapety to rozwiązanie dobre zarówno do pokoju dziecięcego czy dziennego, jak również do kuchni i łazienki. W salonie i sypialni będą dobrym sposobem na zagospodarowanie wolnej ściany, wprowadzenie indywidualnego charakteru i ożywienie wnętrza. W kuchni i łazience sprawdzą się jako ciekawy akcent, wprowadzający do pomieszczenia kolor.
W miejscach, w których fototapeta może być narażona na niekorzystne działanie wilgoci, zazwyczaj stosuje się samoprzylepne naklejki wydrukowane na specjalnie wzmocnionym, laminowanym papierze. Popularną praktyką jest także tworzenie tego typu fototapet na winylu. Można łatwo wyczyścić je z osadu za pomocą szmatki z dodatkiem delikatnego detergentu. Wiele pięknych i ciekawych fototapet oraz tapet czy obrazów, które wprowadzą unikalne obrazy do Twojego mieszkania czy domu, możecie znaleźć w sklepie internetowym https://www.dekorujsciany.eu/

Fototapety – praktyczne wskazówki

Fototapety pomagają stworzyć oryginalne wnętrze, ale czy tylko? Ulubiony widok uwieczniony na ścianie pozwoli także na przeniesienie się myślami do miejsca, które przywołuje relaksujące, przyjemne wspomnienia. Dzięki temu choć na chwilę będzie można przenieść się na przykład na łono natury, nawet w trakcie bardzo aktywnego dnia. Oprócz tego fototapety z motywem natury będą świetnym pomysłem na wprowadzenie zieleni do pomieszczeń, w których panują warunki niesprzyjające rozwojowi żywych roślin. Przykładem mogą być łazienki, w których nie ma okna – większość rodzajów kwiatów nie przetrwa w pomieszczeniu o dużej wilgotności i bez dostępu do naturalnego światła. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są właśnie fototapety z motywem kwiatowym lub leśnym!
Sprytnym pomysłem są także fototapety przestrzenne, czyli takie sprawiające wrażenie trójwymiarowych. Dzięki zastosowaniu takiej dekoracji możemy nieco oszukać zmysły i sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się szersze lub dłuższe.

Fototapety to rozwiązanie dobre zarówno do wszystkich pomieszczeń w domu, jak i do biur czy przedszkoli. Są wytrzymałe, bezproblemowe w montażu i bardzo łatwe utrzymać je w czystości, a co najważniejsze – wzór jest dowolny! To daje nieograniczone możliwości w stworzeniu niepowtarzalnego wnętrza, w którym z przyjemnością będzie można pracować i wypoczywać po aktywnym dniu.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

dekoracja wnętrz

Wersja do druku