Trudna sześćdziesiątka? Okres w życiu, kiedy przekraczamy wiek 60 lat dla wielu kojarzy się z ograniczeniami i trudnościami w życiu codziennym. Pogarszający się stan zdrowia, sprawność fizyczna i umysłowa, to niestety często wyznaczniki tego okresu, który przez wiele osób postrzegany jest w sposób negatywny. Ale czy tak musi być, czy tak zawsze jest? Oczywiście, że nie. Większość osób po 60 roku życia, to pełni wigoru, energii i pozytywnego nastawienia seniorzy, którzy dbają o swoje zdrowie, łagodzą dolegliwości, a przed wszystkim starają się żyć aktywnie, nie tylko fizycznie, ale także psychicznie, intelektualnie. Nie użalają się nad sobą, a wszelkie trudności przyjmują jako wyzwanie, z którym muszą sobie poradzić i muszą mu [podołać. To pozytywne myślenie, to ogromny skarb, jaki wypracowuje się przez całe życie, a który na starość przynosi zadziwiające owoce. Ćwiczenia dla seniora, to jedna z tych aktywności, które mogą nie tylko utrzymać sprawność na odpowiednim poziomie, ale w niektórych sytuacjach zdecydowanie ją poprawić.

Zestaw profesjonalnie opracowanych ćwiczeń może polecić trener, ale także fizjoterapeuta i rehabilitant, osoby, które zawodowo zajmują się nie tylko ćwiczeniami, ale także wspieraniem leczenia rożnych ograniczeń ruchowych. Ćwiczenia dla seniora to odpowiednio dobrane do potrzeb i możliwości aktywności fizyczne, całkowicie bezpieczne, a jednocześnie gwarantujące poprawę sprawności, lub jej utrzymanie na dotychczasowym poziomie. Warto ćwiczyć, warto poruszać się, nawet w dobie pandemii, kiedy jesteśmy ograniczeni trzeba koniecznie znaleźć czas i możliwości na to, by nie zgnuśnieć w fotelu przed telewizorem. Wyjście na spacer, po zakupy, czy wyprowadzenie psa to doskonały sposób na zwiększanie swojej aktywności fizycznej. Codzienny spacer pozwala na umiarkowanie pracy serca, wpływa pozytywnie na ciśnienie i tętno, pyzatym zwiększa dotlenienie organizmu i pozbycie się toksyn. Każdy z nas, nie tylko senior powinien codziennie zaserwować sobie odpowiednią do swych możliwości dawkę spaceru na świeżym powietrzu. Ćwiczenia nieodzownie powinny być połączone z odpowiednią dietą.

Dieta dla seniora - co jeść?

Dieta dla seniora, właściwe odżywianie jest konieczne w każdym wieku, ale okres starzenia się jest szczególnym czasem, kiedy powinniśmy w sposób przemyślany dbać o odżywianie. Samopoczucie Was- seniorów, to w dużej mierze wypadkowa tego, jak się odżywiacie. Dopasujcie swój jadłospis do możliwości swojego przewodu pokarmowego. Niestety nie każdy ,może jeść wszystko to co chce i w takich ilościach jakich chce. Kontrola posiłków, dbanie o jakość produktów i przestrzeganie zasad odżywiania, może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia i codzienne funkcjonowanie. Zleca się dietę łatwostrawną, inaczej zwaną też lekkostrawną, która nie obciąża przewodu pokarmowego, wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, a nie od dziś wiadomo, że osoby starsze często borykają się z uporczywymi zaparciami. Wzbogacenie diety o błonnik, warzywa gotowane na parze, zrezygnowanie z ciężkich pieczonych czy smażonych mięs korzystnie wpłynie na funkcjonowanie organizmu. Zadbanie o odpowiednie pieczywo, unikanie pieczywa pszennego, pełnego polepszaczy i wzmacniaczy smaku spowoduje, że każdy senior poczuje się lżej fizycznie, a dzięki temu poprawi również swoją kondycją psychiczną. Dieta dla seniora, to sposób odżywiania oparty na prostych technikach kulinarnych, z pominięciem tłuszczów, ograniczeniem cukrów, używek, produktów ciężkostrawnych i wzdymających. Dzięki zastosowaniu zdrowego odżywiania również procesy psychiczne się poprawią, poprawi się pamięć i zwiększy lekkość umysłu. Łamigłówki dla seniora nie będą wtedy żadną trudnością, a ich rozwiązywanie okaże się czystą przyjemnością. Sześćdziesiątka wcale nie musi być trudna, a wiek 60+ nacechowany ograniczeniami.


Kiedy potrzeba wsparcia

Nie zawsze jednak każdy senior cieszy się pełnią zdrowia, pojawiają się trudności i ograniczenia, którym trzeba stawić czoła. To różnego rodzaju kłopoty zdrowotne, od problemów z pamięcią, koncentracją, dolegliwościami bólowymi, po bardziej skomplikowane ograniczenia, wymagające leczenia, terapii i rehabilitacji. W niektórych sytuacjach z pomocą może przyjść łóżko rehabilitacyjne. Jest to sprzęt wspierający proces leczenia i rehabilitacji. Jeśli mamy do czynienia z osobą leżącą, a więc mocno ograniczoną w poruszaniu, łóżka rehabilitacyjne okażą się doskonałym wsparciem w codziennym funkcjonowaniu. Łóżka rehabilitacyjne firmy ELBUR sprawdzą się w każdym domu, gdzie potrzeby jest profesjonalny sprzęt ułatwiający funkcjonowanie i poprawiający jakość życia osoby chorej. Ich konstrukcja i wyposażenie sprawią, że osoba niepełnosprawna stanie się bardziej sprawna i bardziej samodzielna, co zdecydowanie wpłynie na jej samoocenę i kondycje psychiczną. Samoświadomość seniora dotycząca stanu zdrowia, ograniczeń, ale też możliwości pozwoli na dobranie jak najlepszego pod względem funkcjonalnym łóżka. To łóżko rehabilitacyjne stanie się bezpieczną przystanią, wspierającą go w powrocie do zdrowia. Każdy z nas w przypadku choroby powinien mieć stworzona najbardziej optymalne warunki do zdrowienia. Mowa o warunkach wynikających z otoczenia, ale także świadczonej pomocy, wsparcia, leczenia, rehabilitacji. Te wszechstronne działania, również z wykorzystaniem sprzętu wspomagającego, jakim są łóżka rehabilitacyjne daje gwarant sukcesu i możliwość osiągnięcia celu.
Wiek 60+ to nie wiek rezygnacji, braku aktywności zawodowej czy życiowej, wycofania się na margines, ale czas, kiedy możemy w pełni żyć i cieszyć się ze swych osiągnięć. Jak mówią niektórzy, to okres zbierania owoców swojej całożyciowej pracy. Ważne, aby umieć się cieszyć z tych owoców, wykorzystywać każdą chwilę dla dobra swojego i innych, dbać o siebie na poziomie fizycznym i psychicznym, aby jak najdłużej czuć się młodym, bo młodość, według niektórych, to stan ducha. Czyż nie mają racji?


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Dieta dla dziecka

Wersja do druku