Problem żylaków i popękanych naczyń krwionośnych dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Czynniki środowiskowe, siedzący tryb życia czy obciążenie genetyczne powodują, że ogromną grupą dotkniętą tym problemem są osoby w średnim wieku, czynne zawodowo.

Żylaki to więc nie tylko choroba osób starszych. Na szczęście są sposoby, by w stosunkowo krótkim czasie usunąć chore naczynia krwionośne i znacznie poprawić komfort życia oraz samopoczucie. Na ratunek przychodzi flebologia (czy też flebologia estetyczna). Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina medycyny i kiedy wybrać się na konsultację do flebologa.

Flebologia – dobrze poznana czy dopiero rozwijająca się dziedzina medycyny?

Można powiedzieć, że i jedno, i drugie. Flebologia to dział medycyny, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką chorób żył. Jest to więc dziedzina dobrze znana, ale równocześnie dynamicznie się rozwijająca. Innowacyjne badania, szybki rozwój technologii i postęp wiedzy na temat funkcjonowania naczyń krwionośnych i występujących nieprawidłowości powodują, że flebologia daje teraz znacznie większe możliwości niż jeszcze kilka lat temu.

Nowoczesne metody leczenia i usuwania żylaków i pajączków (a co za tym idzie także obrzęków i innych nieprzyjemnych dolegliwości) są bezpieczne, komfortowe i skuteczne. W dodatku w znacznej mierze nie wymagają hospitalizacji i nie wiążą się z koniecznością długiej rekonwalescencji. Zabiegi oferowane przez lekarzy flebologów pozwalają usunąć zarówno niewielkie, drobne zmiany, jak i rozległe, nieleczone wcześniej żylaki.

W Polsce flebologią zajmują się zwykle chirurdzy naczyniowi, chociaż możesz spotkać także flebologów specjalizujących się np. w chirurgii ogólnej, radiologii, a nawet dermatologii. Koordynacją działań naukowych oraz terapeutycznych środowiska flebologów zajmuje się w naszym kraju Polskie Towarzystwo Flebologiczne (PTF), które działa od 1991 roku, czyli już 30 lat.

Flebologia na ratunek nogom – dlaczego nie można bagatelizować żylaków, pajączków i obrzęków nóg?

Żylaki czy popękane naczynka krwionośne nie są problemem wyłącznie natury estetycznej (choć widoczne na skórze zmiany mogą zdecydowanie obniżać samopoczucie). Nieleczone choroby żylne nie tylko wywołują nieprzyjemne dolegliwości i znacznie obniżają komfort życia, ale mogą też prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak zakrzepy, zatory czy owrzodzenia. Konsekwencje nieleczenia żylaków mogą być zarówno zdrowotne, jak i społeczne czy ekonomiczne. Warto więc reagować na wszelkie zmiany na nogach i niepokojące objawy skonsultować z flebologiem.

W czym może pomóc Ci flebolog i kiedy wybrać się na wizytę?

Specjalista z zakresu flebologii może pomóc Ci pozbyć się problemów, takich jak:

 • widoczne żyły i popękane naczynka (pajączki),
 • widoczne zgrubienia na skórze (kręte wybrzuszenia),
 • bóle i uczucie ciężkości nóg, często nasilające się w ciągu dnia,
 • stany zapalne i przebarwienia w okolicach kostek i łydek,
 • piekący, tępy ból w okolicach widocznych żył.

Z porady flebologicznej możesz skorzystać niezależnie od tego, czy na Twoich nogach pojawiły się pierwsze żylaki lub pajączki, czy też borykasz się z problemem od lat. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wybrać się do specjalisty po porady dotyczące profilaktyki i dowiedzieć się, jak zapobiegać powstawaniu żylaków i jakie jest prawdopodobieństwo rozwoju choroby u Ciebie.

Z flebologiem powinny skonsultować się przede wszystkim osoby, które znajdują się w grupie ryzyka – są obciążone genetycznie lub narażone na czynniki środowiskowe zwiększające ryzyko rozwoju choroby. Do takich czynników zalicza się przede wszystkim:

 • długotrwałe stanie lub siedzenie bez ruchu,
 • małą aktywność fizyczną lub jej brak,
 • długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze,
 • dźwiganie ciężarów i częste noszenie ciężkich przedmiotów,
 • ciążę,
 • nadwagę i otyłość,
 • wcześniejsze urazy i operacje nóg,
 • starszy wiek.

Jak przebiega pierwsza wizyta u flebologa?

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i być może zleci wykonanie rutynowych badań krwi (choć te wykonuje się zwykle przed zabiegami). Diagnostyki flebologicznej dokonuje się przy pomocy m.in. badań fizykalnych (np. dotykania, uciskania i opukiwania) oraz badania USG Doppler. Badanie jest szybkie i nieinwazyjne (w odbiorze dla pacjenta wygląda jak zwykłe badanie USG). Przeprowadza się je przy pomocy specjalistycznego urządzenia ultrasonograficznego, dzięki któremu można wykryć zmiany w tętnicach czy żyłach.

Po wykonaniu podstawowych czynności lekarz oceni, jaka metoda leczenia żylaków będzie dla Ciebie najskuteczniejsza, ile może potrwać leczenie i kiedy przeprowadzić zabieg.

Metody leczenia żylaków

Metod leczenia żylaków jest wiele, a do najpopularniejszych i najskuteczniejszych należą:

 • metody termiczne – usuwanie żylaków przy pomocy lasera, pary wodnej czy fal radiowych,
 • skleroterapia – zamykanie naczyń przy pomocy bezpiecznego dla zdrowia środka chemicznego (sklerozantu), aplikowanego do żył przy pomocy cieniutkich igieł,
 • aplikacja klejów tkankowych – wprowadzanie do naczyń tzw. klejów tkankowych (również przy pomocy cieniutkich igieł),
 • metoda MOCA – mechaniczno-chemiczna ablacja przy pomocy piany.

Leczenie flebologiczne odbywa się w zwykle ambulatoryjnie. Nowoczesne zabiegi są mało inwazyjne, bezpieczne i efektywne, a do tego nie niosą za sobą konieczności przechodzenia długiej rekonwalescencji. Dzięki możliwości łączenia kilku technik podczas jednego zabiegu (metody hybrydowe) lekarze mogą efektywnie usunąć problemy o różnym podłożu podczas jednego zabiegu lub kilku spotkań.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z zakresu flebologii estetycznej w Warszawie https://flebologiaestetyczna.pl/Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku