W pielęgnacji włosów od kilku sezonów niepodzielnie panują rozwiązania czerpane z natury i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Z czego wynika ten trend i czy naturalne kosmetyki wystarczą, by prawidłowo zadbać o włosy i skórę głowy? Sprawdźmy, jakie rozwiązania najlepiej się sprawdzają.

Na czym polega naturalna pielęgnacja włosów?

Ze względu na to, że szampony mają bardzo krótki kontakt ze skórą naszej głowy, mogłoby się wydawać, że ich skład nie jest szczególnie istotny. Nic bardziej mylnego. Produkty te wnikają wszak we włosy i skalp, pozostając na nich aż do następnego mycia. Naturalna pielęgnacja włosów pozwala więc na ograniczenie kontaktu szkodliwych związków chemicznych z naszą skórą, pozostawiając ją zdrową i niepodrażnioną.

Naturalne kosmetyki do mycia włosów

Szampon to produkt, który nakładamy bezpośrednio na skórę głowy, dlatego jego skład jest szczególnie ważny. Mycie skalpu i nasady to właśnie ten element naturalnej pielęgnacji włosów, który decyduje o tym, czy skóra pozostanie zdrowa i odżywiona, a my unikniemy łupieżu, przetłuszczania się i nadmiernego wypadania włosów. Z tego względu idealny szampon powinien spełniać kilka podstawowych cech:

  • Nie powinien zawierać silikonów ani parabenów.
  • Nie może zawierać silnych detergentów.
  • W jego składzie powinny znaleźć się wyciągi z roślin.

Bez silikonów i parabenów

Nakładając na skórę głowy szampony zwierające silikony ryzykujemy odkładaniem się szkodliwych związków krzemowych w organizmie, co powoduje stany zapalne i może doprowadzić do alergii lub łuszczycy. Parabeny zaś to konserwanty, których wpływ na zdrowie nie został jeszcze zbadany. Na żaden z tych składników nie ma miejsca w naturalnej pielęgnacji włosów.

Łagodne detergenty

Detergenty w składzie szamponu są potrzebne - to właśnie one powodują, że produkt się pieni i ma właściwości myjące. Ich rodzaj jednak nie jest obojętny. Silne detergenty, takie jak SLS czy SLES, nie nadają się do mycia delikatnej skóry głowy. Podrażniają ją, sprawiając że staje się przesuszona, lub przeciwnie - nadmiernie się przetłuszcza. Zdecydowane lepiej sprawdzi się kaszmirowa kreatyna czy łagodne środki myjące takie jak związki kationowe, niejonowe lub amfoteryczne - te ostatnie stosowane być mogą nawet u dzieci.

Wyciągi z roślin

To właśnie im zawdzięczamy sukces naturalnej pielęgnacji. Wnikając we włosy, sprawiają że stają się one mocne, odżywione i lśniące, dbając przy tym również o skórę głowy - zapobiegają podrażnieniom i przesuszaniu. Ostatnio szczególnym uznaniem cieszą się wyciągi z roślin o właściwościach tonizujących i antybakteryjnych (takich jak chmiel, aloes czy pokrzywa) oraz bogate w witaminy i związki mineralne (owies, len, drożdże).

Gdzie szukać rozwiązań czerpanych z natury?

Zarówno po szampony, jak i pozostałe produkty do naturalnej pielęgnacji włosów warto udać się na bloga https://swiat-kosmetykow.pl Znajdują się tam nie tylko informacje, które ułatwią dobranie optymalnej pielęgnacji, ale i konkretne produkty w najlepszych cenach wraz z dokładnymi opisami i recenzjami użytkowników.
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Jak dzia?a kreatyna?

Wersja do druku