Obostrzenia związane z pandemią mają wpływ również na naszą kondycję, kiedy siłownie są od kilku miesięcy zamknięte. Na szczęście ćwiczenia z gumą oporową można wykonywać nawet w niewielkim mieszkaniu.

Ćwiczenia z gumą pomogą w kształtowaniu mięśni brzucha, pośladków, rąk i nóg. Wystarczy tylko odpowiednio się do nich przygotować.

Po co używać gum oporowych?

Gumy oporowe to świetna alternatywa dla ciężkich hantli. Pozwalają wykonywać zdecydowanie większy wachlarz ćwiczeń niż ciężary i oprócz tego są bezpieczniejsze. Ćwiczenia z gumą przeznaczone są dla osób na każdym poziomie zaawansowania. Wystarczy jedynie dobrać odpowiedni sprzęt i rozpocząć trening. Po zakończeniu ćwiczeń gumy można odłożyć w dowolne miejsce, gdyż nie zajmują dużo przestrzeni. Możemy wybierać spośród kilku rodzajów gum oporowych, które różnią się m.in. siłą oporu. Najpopularniejsze rodzaje gum oporowych to: taśmy terapeutyczne, pętelkowe oraz taśmy z uchwytami. By dobrać właściwą dla siebie gumę, należy określić plan treningowy oraz sprawdzić swoją wagę. Specjaliści zalecają, by każde ćwiczenie podzielić na dwie lub trzy serie po 8 do 25 powtórzeń. Najlepiej zgromadzić kilka rodzajów gum oporowych i stosować je do ćwiczeń na różne partie ciała. Regularny i dobrze dobrany trening pozwoli wyrzeźbić ciało niemal tak szybko jak ćwiczenia z ciężarami. Modelowanie sylwetki można rozpocząć od godzinnej sesji ćwiczeń co drugi lub trzeci dzień. Jeśli ćwiczenia połączymy z innego rodzaju aktywnością, jak jazda na rowerze czy bieganie, efektów będziemy mogli spodziewać się szybciej. Trening można zastosować również jako element rehabilitacji po przebytej kontuzji. 

Ćwiczenia z gumą dla całego ciała

Nie ma przesady w stwierdzeniu, że za pomocą gum do ćwiczeń można wyrzeźbić każdy fragment ciała. Pracując regularnie z gumami o różnym stopniu oporu, możemy pozbyć się nadmiaru tłuszczu z brzucha. Oponka szybko stanie się wspomnieniem, a mięśnie będą twarde i jędrne. Równie świetnie sprawdzą się one w przypadku nóg. Po odpowiednio dobranym treningu mięśnie będą ładnie podkreślone, a nogi smuklejsze. Jeśli garbisz się lub masz inne wady postawy, również możesz sięgnąć po gumy oporowe i za ich pomocą wykonywać ćwiczenia na wzmocnienie mięśni pleców, co skoryguje sylwetkę. Więcej wysiłku trzeba włożyć w rzeźbienie pośladków. To dość oporny w kształtowaniu fragment ciała, ale użycie gum o odpowiedniej sile oporu powinno pomóc z krnąbrnymi mięśniami. Należy jednak pamiętać, że trzeba być bardzo systematycznym, by uzyskać efekt. Ćwiczenia z gumą może wykonywać każdy, a tego rodzaju trening rekomendują trenerzy sportowi swoim podopiecznym. Wykonują je piłkarze, gimnastycy i zawodowi tancerze, ponieważ świetnie rozciągają mięśnie i wzmacniają je. Taki niepozorny sprzęt jak gumy do ćwiczeń może zrobić wiele dobrego dla naszej kondycji i sylwetki, dlatego warto zaopatrzyć się w ich zestaw i ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć!


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma guma mamba

Wersja do druku