Chyba wszyscy rodzice znają ten problem - dziecko potrafi wykazać się ogromną kreatywnością w trakcie zabawy, ale kiedy przychodzi do posprzątania, chęci jest jak na lekarstwo. Zachowanie porządku w pokoju pociechy może stanowić nie lada wyzwanie. Często wydaje nam się, że skrzynia na zabawki załatwi sprawę, jednak później okazuje się, że dziecko nie jest skore do korzystania z niej. Wówczas skutecznym rozwiązaniem tej kwestii może być regał dziecięcy. Odpowiednio dobrany zdecydowanie ułatwi naszemu maluchowi zachowanie porządku w pokoju.

Regał do pokoju dziecięcego - na co zwrócić uwagę?

Wybierając regał do pokoju dziecięcego powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek naszej pociechy. Kupienie 5- latkowi wysokiego regału raczej mija się z celem zachowania przez dziecka porządku, ponieważ nie będzie ono mogło nawet dosięgnąć do najwyższych półek. Na szczęście w tym sklepie producenta mebli Meblowa 1 znajdziemy szeroki wybór regałów dziecięcych, które możemy dowolnie dopasować do wzrostu pociechy. 


źródło: meblowa1.pl

Dobrym wyborem dla najmłodszych są kubikowe regały dziecięce. Pociecha będzie miała dostęp do wszystkich półek, których charakterystyczny rozkład stworzy wrażenie estetycznego uporządkowania. W tego typu regałach dziecięcych maluch będzie mógł przechowywać pluszaki, figurki oraz przede wszystkim delikatne zabawki, których nie powinno się wrzucać do skrzyni z uwagi na ryzyko ich uszkodzenia. 

Regał dziecięcy - zamknięty czy otwarty?

Kolejną kwestią, którą należy rozważyć wybierając regał dziecięcy, jest to czy zdecydować się na otwarty czy zamknięty model. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Zacznijmy może od dobrych stron regału otwartego:

  • pozwala na wyeksponowanie książek, kolekcji figurek, zdjęć w ramkach,
  • wszystkie przedmioty są bardziej “pod ręką” - co może mieć duże znaczenie zwłaszcza kiedy się śpieszymy,
  • dziecko siłą rzeczy uczy się zachowywania porządku na półkach.

Z drugiej strony nie wszyscy rodzimy się ze zmysłem estetycznym. Niektóre dzieci są po prostu roztargnione i skłonne do dość chaotycznego układania rzeczy. W takim wypadku lepszy będzie więc regał zamknięty, który pomoże ukryć bałagan na półkach. Jeśli ciekawi Cię to, czym kierować się podczas wybierania mebli do pokoju dziecka przeczytaj nasz artykuł na blogu: Urządzamy pokój dla dziecka - 5 propozycji modnych mebli dla najmłodszych.

Najmodniejsze regały do pokoju dziecka

Wśród trendów na regały dziecięce królują meble praktyczne o uniwersalnym designie. Ciekawą opcją jest model hybrydowy, łączący w sobie regał z komodą - jest on wyposażony w pojemne szuflady oraz otwartą półkę na samej górze. Taki wariant świetnie sprawdzi się w sypialni dziecka - w szufladach będziemy mogli poukładać ubrania pociechy, natomiast na otwartej półce książki, zabawki lub segregatory szkolne. 

źródło: meblowa1.pl

Bardzo modne są regały białe jak również w kolorach naturalnego drewna. Warto stawiać na jasne kolory mebli - dzięki nim stworzymy dziecku przyjazną przestrzeń do zabawy i nauki. Widoczny jest także trend na klasyczne wysokie regały. Jeśli nasze dziecko jest typowym molem książkowym, to kupienie takiego regału będzie inwestycją na lata, ponieważ z pewnością będzie się regularnie zapełniał kolejnymi przeczytanymi książkami. 

Regał w pokoju dziecięcym - pomocny przy podziale pomieszczenia na strefy

Regał dziecięcy okaże się nieoceniony, kiedy będziemy chcieli podzielić pokój naszej pociechy na strefy. Wówczas możemy na przykład za pomocą regału kubikowego oddzielić przestrzeń przeznaczoną do nauki od strefy relaksu. Innym pomysłem jest oparcie wysokiego regału o belkę stropową w pokoju dziecka - w ten sposób możemy wydzielić kącik czytelniczy bez strachu, że regał runie do tyłu przeciążony wagą książek. 

Cechy dobrego regału dziecięcego

Dobry regał dziecięcy powinien być przede wszystkim stabilny. Wybierając meble dla naszej pociechy, powinniśmy zawsze na pierwszym miejscu stawiać jej bezpieczeństwo. Możemy też dodatkowo zdecydować się na montaż regału do ściany - warto się nad tym zastanowić zwłaszcza w przypadku wysokich modeli, które będą miały wiele kilogramów książek do udźwignięcia. 

Zwróćmy też szczególną uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest regał dziecięcy. Powinien on być odporny na wszelkie zarysowania i łatwy w czyszczeniu. To zachęci dziecko do regularnego sprzątania. Bardzo dobrze sprawdzają się na przykład meble wykonane z płyty laminowanej - spełnia ona najwyższe standardy trwałości. Jeśli więc zależy nam na tym, aby meble służyły nam wiele lat, będzie to korzystny wybór.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku