fot: pixabay.com
PodjÄ…Å‚eÅ› decyzjÄ™ o rozwodzie i nie wiesz jak przygotować pozew rozwodowy? ChciaÅ‚byÅ› mieć to jak najszybciej za sobÄ…, a nie wiesz od czego zacząć? Z poniższego artykuÅ‚u dowiesz siÄ™ jak sporzÄ…dzić pozew rozwodowy, który rozpocznie caÅ‚Ä… procedurÄ™.

Kto może wnieść pozew o rozwód i w jakiej sytuacji? 

Pozew o rozwód może wnieść jeden z małżonków. Warunkiem wynikajÄ…cym wprost z przepisów Kodeksu Rodzinnego i OpiekuÅ„czego, jest trwaÅ‚y i zupeÅ‚ny rozkÅ‚ad pożycia małżeÅ„skiego. Ważne jest, aby podejmujÄ…c decyzjÄ™ o rozstaniu i przed przystÄ…pieniem do przygotowania pozwu o rozwód, zdecydować siÄ™ czy chcemy udowodnić naszemu współmałżonkowi winÄ™, czy wolimy rozstać siÄ™ za porozumieniem stron.   

Aby samodzielnie napisać pozew rozwodowy należy wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje rozwodów, o jakie możemy wnioskować: 

  • rozwód bez orzekania o winie - tak zwany rozwód za porozumieniem stron, nie rodzi żadnego zobowiÄ…zania majÄ…tkowego wobec byÅ‚ego małżonka po orzeczeniu rozwodu przez sÄ…d, 
  • rozwód z orzeczeniem o winie współmałżonka - najważniejsza konsekwencja pÅ‚ynÄ…ca z wyboru tego rodzaju rozwodu, polega na tym, że współmałżonek, któremu udowodnimy winÄ™ może zostać zobowiÄ…zany przez sÄ…d do pÅ‚acenia alimentów na rzecz niewinnego małżonka po ustaniu małżeÅ„stwa. 

Czy można nie dostać rozwodu? 

Istnieje taka możliwość. Z przesłanek wynika jasno, że sąd nie może udzielić rozwodu, gdy (art. 56 KRiO): 

  • w wyniku rozwodu ucierpiaÅ‚oby dobro maÅ‚oletnich dzieci, 
  • orzeczenie rozwodu byÅ‚oby sprzeczne z zasadami współżycia spoÅ‚ecznego, 
  • rozwodu żąda małżonek wyÅ‚Ä…cznie winny rozpadu małżeÅ„stwa, chyba, że drugi małżonek wyrazi zgodÄ™, albo, gdy odmowa jego zgody jest sprzeczna z zasadami współżycia spoÅ‚ecznego. 

Pozew rozwodowy - jak go złożyć krok, po kroku 

  1. Małżonek, który decyduje się na złożenie pozwu powinien w pierwszej kolejności, określić czy chce orzeczenia o winie współmałżonka, czy woli rozstać się za porozumieniem stron. Powinien też zastanowić się, czy nie zachodzi którakolwiek z wyżej wymienionych przesłanek uniemożliwiających orzeczenie rozwodu. 
  2. Jeżeli wiemy już jaki rozwód chcemy uzyskać i jesteśmy przekonani iż nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, należy przystąpić do napisania pozwu rozwodowego. Wymagana jest forma pisemna. Musi zawierać takie elementy jak: 

    a) datę złożenia pozwu, a także adres właściwego sądu, 

    b) dane stron: powoda oraz pozwanego (tj. imiona, nazwisko, adres, pesel), 

    c) tytuł pozwu oraz wskazanie żądań - w tym miejscu powinniśmy opisać wszystkie żądania i kwestie sporne o jakich ustalenie wnosimy np. ewentualne wskazanie winnego - w przypadku rozwodu z orzeczeniem o winie, określenie, kto będzie sprawował władzę rodzicielską nad małoletnimi dziećmi, kwestie alimentów na małoletnie dzieci, kwestie tego kto poniesie koszty procesu, 

    d) uzasadnienie wniosku - to bardzo ważny element caÅ‚ego pozwu, gdyż to wÅ‚aÅ›nie na jego podstawie sÄ…d bÄ™dzie oceniaÅ‚  jego zasadność  - należy tutaj opisać dlaczego nastÄ…piÅ‚ trwaÅ‚y i zupeÅ‚ny rozkÅ‚ad pożycia małżeÅ„skiego oraz uzasadnić żądania wymienione w powyższym punkcie, 

    c) czytelny podpis powoda. 

  3. Gdy mamy już gotowy pozew, należy zÅ‚ożyć go we wÅ‚aÅ›ciwym sÄ…dzie. Powinien on być sporzÄ…dzony w dwóch egzemplarzach wraz z zaÅ‚Ä…cznikami takimi jak: skrócony odpis aktu małżeÅ„stwa, skrócone odpisy aktu urodzenia dzieci (gdy sÄ… niepeÅ‚noletnie) oraz potwierdzenie wniesienia opÅ‚aty sÄ…dowej, która jest staÅ‚a i wynosi 600 zÅ‚.  

Pamiętajmy, że rozwód jest jednak bardzo stresującym momentem w życiu, dlatego jeżeli nie czujemy się na siłach w kwestii załatwiania formalności rozwodowych, warto zwrócić się do specjalisty jakim jest adwokat, czy też radca prawny, który dopilnuje wszystkich kwestii związanych z rozwodem, ale także z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości i obawy. 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku