Bezoperacyjne leczenie żylaków – jakimi metodami leczy się żylaki i kiedy należy udać się do lekarza?

Kiedy szczególnie dbać o nogi? Przyczyny powstawania żylaków
Przyczyną powstawania żylaków są w większości przypadków uwarunkowania genetyczne i skłonności do powstawania nieprawidłowości w zastawkach żylnych lub zaburzeń ścian żył. Cienkie i delikatne naczynia, podatne na rozciąganie oraz mała ilość zastawek zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków. Istnieją jednak pewne czynniki środowiskowe, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Są nimi:
- długotrwałe stanie lub siedzenie bez ruchu,
- niewielka aktywność fizyczna lub jej brak,
- długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze,
- dźwiganie ciężarów, częste przenoszenie ciężkich przedmiotów,
- ciąża,
- nadwaga i otyłość,
- wiek – im jest się starszym, tym prawdopodobieństwo powstawania żylaków rośnie,
- wcześniejsze urazy i operacje nóg.
Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, ze szczególną uwagą obserwuj swoje nogi i kiedy pojawią się pierwsze objawy choroby, udaj się do lekarza specjalisty. Zdecydowanie łatwiej usunąć niewielkie zmiany niż duże, rozległe żylaki (choć i te można skutecznie leczyć przy pomocy metod bezoperacyjnych). Do lekarza należy wybrać się przede wszystkim wtedy, gdy:
- na nogach pojawiają się popękane naczynka lub widoczne, wypukłe żyły,
- Twoje nogi puchną, są obolałe i towarzyszy Ci uczucie ciężkości nóg (nasilające się zwłaszcza pod koniec dnia),
- w okolicach kostek i łydek tworzą się stany zapalne i przebarwienia,
- odczuwasz piekący, tępy ból w okolicach widocznych żył.
Zdarza się też, że chorobie żylakowej towarzyszy swędzenie skóry oraz intensywne skurcze mięśni (zazwyczaj w nocy oraz zaburzenia czucia).
Jak bezoperacyjnie leczy się żylaki?
Żylaki można leczyć na różne sposoby. Nowoczesne technologie oraz doświadczenie lekarza pozwalają uporać się z problemem już podczas jednej wizyty. Zabiegi wykonywane w klinikach przez specjalistów z zakresu flebologii są krótkie (trwają około 90-120 minut, w zależności od wielkości zmian), a po ich przeprowadzeniu pacjenci mogą wrócić do domu o własnych siłach. Nie ma konieczności przyjmowania leków ani hospitalizacji. Rekonwalescencja trwa krótko i zwykle już po zabiegu można wrócić do większości codziennych obowiązków.
Do najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod usuwania żylaków należą:
- Metody termiczne – do zamykania pni żylnych wykorzystuje się wysoką temperaturę, wytwarzaną wewnątrz naczyń. W zależności od metody temperaturę podnosi się przy pomocy lasera (metoda EVLT), pary wodnej (metoda SVS) lub fal radiowych (metoda EVRF). Podczas zabiegów w sposób kontrolowany uszkadza się ściany naczyń krwionośnych. Na skutek uszkodzeń ściany zaczynają się obkurczać, dochodzi do zakrzepów i powstania jałowego stanu zapalnego. Naczynie ulega zwłóknieniu, a potem całkowicie się zrasta. Resztki żylaków są wydalane z organizmu przez komórki układu żernego.
Podczas zabiegu leczenie żylaków lekarz nakłuwa skórę lub wykonuje niewielkie nacięcie, a potem wprowadza do naczynia cieniutki prowadnik, na który nasuwa koszulkę naczyniową. Po nasunięciu koszulki wyprowadza prowadnik z naczynia i pod kontrolą ultrasonografu wprowadza cewnik podłączony do specjalistycznego urządzenia. To właśnie cewnik umożliwia emisję fal radiowych, światła lasera lub energii z pary wodnej. Lekarz uruchamia urządzenie i powoli przesuwa cewnik w kierunku nacięcia. Energia rozprowadzana jest po całym naczyniu.
- Skleroterapia – do wnętrza chorego naczynia przy pomocy cieniutkich igieł wstrzykuje się sklerozant, czyli bezpieczny dla zdrowia środek chemiczny, który podrażnia ściany naczyń krwionośnych. To z kolei prowadzi do zwłóknienia naczynia i zarośnięcia jego światła.
- Aplikacja klejów tkankowych – do tzw. klejenia żył wykorzystuje się roztwory związków chemicznych, bezpiecznych dla zdrowia. Kleje tkankowe wprowadza się do naczyń przy pomocy cieniutkiej igły i niewielkiego cewnika. Tak jak w przypadku skleroterapii, tak i w wyniku działania kleju, ściany żył zbliżają się do siebie, a następnie zrastają i włóknieją.
- Metoda MOCA, czyli mechaniczno-chemiczna ablacja przy pomocy piany – do światła zmienionego chorobowo naczynia wprowadza się cieniutki cewnik, który obraca się w szybkim tempie i skaryfikuje wewnętrzne ściany żył. W tym samym czasie przez cewnik aplikowana jest piana, która wypełnia pozostałe światło i uszkadza śródbłonek żyły. Naczynie ulega obkurczeniu i całkowitemu, nieodwracalnemu zamknięciu.
Niewydolność żylna to często złożony problem i aby skutecznie wyleczyć chore naczynia, konieczne jest stosowanie różnych metod. Na szczęście nie trzeba wykonywać kilku osobnych zabiegów, by skutecznie pozbyć się żylaków różnej wielkości i o różnym stopniu zaawansowania. Bezoperacyjne metody leczenia można ze sobą łączyć podczas jednego zabiegu. Specjaliści z zakresu flebologii dobierają metody do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Nie czekaj z wizytą u lekarza – im szybciej skonsultujesz się ze specjalistą, tym łatwiej będzie pozbyć się przykrych dolegliwości i nieestetycznych zmian.
Więcej informacji na temat żylaków kończyn dolnych znajdziecie na stronie kliniki Kriocentrum zajmującej się leczeniem żylaków od ponad 20 lat i oferującej nowoczesne leczenie hybrydowe żylaków.

Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Ile kalorii ma ser camembert-lightIle kalorii ma kubuś
Ile kalorii ma brie
Ile kalorii ma biały ser
odchudzanie
Wersja do druku
Szukaj
Co to są fascynatory i do jakich stylizacji pasują?
Fascynatory to ciekawe nakrycia głowy zakładane na specjalne okazje, które swoją sławę zyskały przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. To modny dodat
Serum do twarzy – jak wybrać odpowiednie dla swojego typu cery?
Nie od dziś wiadomo, że odpowiednia pielęgnacja skóry sprawia, że staje się ona zdrowa i promienna. Dobrze dobrane kosmetyki, dostosowane do typu ce
Księgowość online jak skutecznie prowadzić finanse bez biura rachunkowego?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla kobiet, które często łączą życie zawodowe z obowiązkami rodzin
Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?
Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobi
4 mity na temat otyłości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie
Otyłość to choroba obarczona wieloma mitami, które często prowadzą do błędnych przekonań i stygmatyzacji. Czy rzeczywiście jest wyłącznie kwes