Bezoperacyjne leczenie żylaków – jakimi metodami leczy się żylaki i kiedy należy udać się do lekarza?

Kiedy szczególnie dbać o nogi? Przyczyny powstawania żylaków

Przyczyną powstawania żylaków są w większości przypadków uwarunkowania genetyczne i skłonności do powstawania nieprawidłowości w zastawkach żylnych lub zaburzeń ścian żył. Cienkie i delikatne naczynia, podatne na rozciąganie oraz mała ilość zastawek zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków. Istnieją jednak pewne czynniki środowiskowe, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Są nimi:

 • długotrwałe stanie lub siedzenie bez ruchu,
 • niewielka aktywność fizyczna lub jej brak,
 • długotrwałe przebywanie w wysokiej temperaturze,
 • dźwiganie ciężarów, częste przenoszenie ciężkich przedmiotów,
 • ciąża,
 • nadwaga i otyłość,
 • wiek – im jest się starszym, tym prawdopodobieństwo powstawania żylaków rośnie,
 • wcześniejsze urazy i operacje nóg.

Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka, ze szczególną uwagą obserwuj swoje nogi i kiedy pojawią się pierwsze objawy choroby, udaj się do lekarza specjalisty. Zdecydowanie łatwiej usunąć niewielkie zmiany niż duże, rozległe żylaki (choć i te można skutecznie leczyć przy pomocy metod bezoperacyjnych). Do lekarza należy wybrać się przede wszystkim wtedy, gdy:

 • na nogach pojawiają się popękane naczynka lub widoczne, wypukłe żyły,
 • Twoje nogi puchną, są obolałe i towarzyszy Ci uczucie ciężkości nóg (nasilające się zwłaszcza pod koniec dnia),
 • w okolicach kostek i łydek tworzą się stany zapalne i przebarwienia,
 • odczuwasz piekący, tępy ból w okolicach widocznych żył.

Zdarza się też, że chorobie żylakowej towarzyszy swędzenie skóry oraz intensywne skurcze mięśni (zazwyczaj w nocy oraz zaburzenia czucia).

Jak bezoperacyjnie leczy się żylaki?

Żylaki można leczyć na różne sposoby. Nowoczesne technologie oraz doświadczenie lekarza pozwalają uporać się z problemem już podczas jednej wizyty. Zabiegi wykonywane w klinikach przez specjalistów z zakresu flebologii są krótkie (trwają około 90-120 minut, w zależności od wielkości zmian), a po ich przeprowadzeniu pacjenci mogą wrócić do domu o własnych siłach. Nie ma konieczności przyjmowania leków ani hospitalizacji. Rekonwalescencja trwa krótko i zwykle już po zabiegu można wrócić do większości codziennych obowiązków.

Do najskuteczniejszych i najpopularniejszych metod usuwania żylaków należą:

 • Metody termiczne – do zamykania pni żylnych wykorzystuje się wysoką temperaturę, wytwarzaną wewnątrz naczyń. W zależności od metody temperaturę podnosi się przy pomocy lasera (metoda EVLT), pary wodnej (metoda SVS) lub fal radiowych (metoda EVRF). Podczas zabiegów w sposób kontrolowany uszkadza się ściany naczyń krwionośnych. Na skutek uszkodzeń ściany zaczynają się obkurczać, dochodzi do zakrzepów i powstania jałowego stanu zapalnego. Naczynie ulega zwłóknieniu, a potem całkowicie się zrasta. Resztki żylaków są wydalane z organizmu przez komórki układu żernego.

Podczas zabiegu leczenie żylaków lekarz nakłuwa skórę lub wykonuje niewielkie nacięcie, a potem wprowadza do naczynia cieniutki prowadnik, na który nasuwa koszulkę naczyniową. Po nasunięciu koszulki wyprowadza prowadnik z naczynia i pod kontrolą ultrasonografu wprowadza cewnik podłączony do specjalistycznego urządzenia. To właśnie cewnik umożliwia emisję fal radiowych, światła lasera lub energii z pary wodnej. Lekarz uruchamia urządzenie i powoli przesuwa cewnik w kierunku nacięcia. Energia rozprowadzana jest po całym naczyniu.

 • Skleroterapia – do wnętrza chorego naczynia przy pomocy cieniutkich igieł wstrzykuje się sklerozant, czyli bezpieczny dla zdrowia środek chemiczny, który podrażnia ściany naczyń krwionośnych. To z kolei prowadzi do zwłóknienia naczynia i zarośnięcia jego światła.
 • Aplikacja klejów tkankowych – do tzw. klejenia żył wykorzystuje się roztwory związków chemicznych, bezpiecznych dla zdrowia. Kleje tkankowe wprowadza się do naczyń przy pomocy cieniutkiej igły i niewielkiego cewnika. Tak jak w przypadku skleroterapii, tak i w wyniku działania kleju, ściany żył zbliżają się do siebie, a następnie zrastają i włóknieją.
 • Metoda MOCA, czyli mechaniczno-chemiczna ablacja przy pomocy piany – do światła zmienionego chorobowo naczynia wprowadza się cieniutki cewnik, który obraca się w szybkim tempie i skaryfikuje wewnętrzne ściany żył. W tym samym czasie przez cewnik aplikowana jest piana, która wypełnia pozostałe światło i uszkadza śródbłonek żyły. Naczynie ulega obkurczeniu i całkowitemu, nieodwracalnemu zamknięciu.

Niewydolność żylna to często złożony problem i aby skutecznie wyleczyć chore naczynia, konieczne jest stosowanie różnych metod. Na szczęście nie trzeba wykonywać kilku osobnych zabiegów, by skutecznie pozbyć się żylaków różnej wielkości i o różnym stopniu zaawansowania. Bezoperacyjne metody leczenia można ze sobą łączyć podczas jednego zabiegu. Specjaliści z zakresu flebologii dobierają metody do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Nie czekaj z wizytą u lekarza – im szybciej skonsultujesz się ze specjalistą, tym łatwiej będzie pozbyć się przykrych dolegliwości i nieestetycznych zmian. 

Więcej informacji na temat żylaków kończyn dolnych znajdziecie na stronie kliniki Kriocentrum zajmującej się leczeniem żylaków od ponad 20 lat i oferującej nowoczesne leczenie hybrydowe żylaków.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma ser camembert-light
Ile kalorii ma kubuś
Ile kalorii ma brie
Ile kalorii ma biały ser
odchudzanie

Wersja do druku