Pośród licznych akcesoriów kuchennych, z całą pewnością garnki spełniają niezwykle istotną rolę. Nawet jeśli lubimy jeść na mieście, to przynajmniej od czasu do czasu przygotujemy coś samodzielnie w domu, a bez odpowiedniego garnka nie będzie to możliwe. W związku z tym przychodzi moment, w którym wyprowadzając się z rodzinnego domu musimy wyposażyć własną kuchnię, czy też po latach chcemy ją całkowicie odmienić i pozbyć się starego sprzętu i akcesoriów. W ten sposób dochodzimy do konieczności zakupu garnków. Jednak pojawia się niezwykle trudne pytania – jakie?

Jeśli swoje poszukiwania rozpoczynamy w sieci, to samodzielnie musimy ocenić, które rodzaje garnków nadają się do naszej kuchenki. Zupełnie inne bowiem potrzebne są do kuchenki gazowej, inne do indukcji, a przecież jeszcze są kuchenki elektryczne, halogenowe i ceramiczne. Skąd więc mamy wiedzieć na jakie garnki się zdecydować? Zwykle patrzymy wizualnie na to co nam się podoba i następnie w opisie produktów sprawdzamy do jakich rodzajów kuchenek mają one zastosowane. Na tej podstawie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy sprawdzą się u nas.

Jakie garnki dostępne są na rynku?

Wielkość, kształt oraz materiał z jakiego zostały wykonane, to z pewnością podstawowe różnice pomiędzy garnkami. Gdy planujemy taki zakup nie warto szukać nadmiernej oszczędności, gdyż nabywamy je na lata, w związku z czym powinny być solidne i wytrzymałe. Pamiętajmy również, że są one codziennie poddawane działaniu niekorzystnych warunków – ciepło, ogień, tłuszcz. Jaki garnek będzie więc najlepszy? Czy w ogóle są takie, które sprawdzą się u każdego?Chyba ciężko w tym przypadku znaleźć uniwersalny przepis, tym bardziej, że głównym wymogiem będzie to, jaką kuchenkę posiadamy.

Na rynku znajdziemy garnki wykonane ze stali nierdzewnej, z aluminium, żeliwne, miedziane, ze szkła i gliniane. Poza tym różnica może dotyczyć również rodzaju powłoki, jaka się na nich znajduje. W tej kategorii pojawiają się z kolei garnki z powłoką ceramiczną, emaliowane, z powłoką silarganową, teflonową, tytanową i marmurową. Wiele osób uważa również, że to w jakim garnku gotujemy ma znaczący wpływ na końcowy smak przygotowanego dania. Jeśli istotnie tak jest to powinniśmy w szczególny sposób przyłożyć się do zakupów.

Wybór garnka – na co zwrócić uwagę?

Musimy się zastanowić co jest dla nas ważne w garnku, jakie powinien mieć on cechy? Czy będziemy korzystać z kuchenki indukcyjnej więc niezbędne jest jego dopasowanie? A może najbardziej zależy nam na możliwości mycia w zmywarce? Dodatkowo w wielu garnkach znajdujemy takie rozwiązania, jak powłoka zmniejszająca poziom przywierania potraw, uchwyty mogą być antypoślizgowe, przykrywki przeźroczyste, aby można było obserwować danie w czasie gotowania. Ciekawym rozwiązaniem jest również termometr w pokrywce, który w znacznym stopniu może ułatwić nam gotowanie niektórych potraw i utrzymywanie stałych temperatur.

Tak więc jedną z istotniejszych kwestii jest materiał, z jakiego wykonany jest garnek i jego dopasowanie do rodzaju kuchenki, jednak niezależnie od tego czy kupujemy tylko jedno naczynie czy cały zestaw musimy koniecznie zwrócić uwagę na dodatkowe szczegóły.

Zależnie od tego dla ilu osób będziemy gotować oraz do czego konkretnie ma być dany garnek znaczenie może mieć jego kształt oraz pojemność. W związku z tym jest to kolejna kwestia warta przemyślenia przed zakupem. Warto również bliżej przyjrzeć się dnu garnka – te najlepsze mają dwu- lub trzywarstwowe dno, co przyczynia się do zapobiegania przywieraniu.

Na opakowaniach garnków, jak i na podstronach konkretnych produktów w sieci powinny znaleźć się specjalne oznaczenia z informacjami o tym, jak dane garnki można używać. Warto zwrócić na to uwagę w czasie zakupów i dopasować takie, które spełnią nasze oczekiwania.

Materiał a efekt wizualny

Różne materiały, z których wykonane są garnki gwarantują również inny efekt wizualny, na którym często mocno nam zależy, aby pasowały one do naszej kuchni i naszego charakteru, osobowości czy upodobań. Garnki emaliowane oraz gliniane uznawane są za bardziej staroświeckie – takie klasyki i właśnie w takich kuchniach będą się świetnie prezentować. W przypadku nowoczesnych wnętrz zdecydowanie częściej zobaczymy stalowe i metalowe. Więc można śmiało powiedzieć, że design jest kolejnym elementem istotnie wpływającym na to, jakie garnki kupimy.

Gary, garnki, garnuszki

Jeśli decydujemy się na zakup kompletu to znajdziemy w nim zwykle kilka garnków w różnych rozmiarach, dzięki czemu możemy dopasowywać je do bieżących potrzeb. Niejedna gospodyni przyzna, że przy okazji chociażby świąt przyda się wielki gar, choć na co dzień gotuje w małym garnuszku. Jednak z pewnością każdemu z nas najbardziej przydadzą się te wszystkie średnie, bo są najbardziej uniwersalne. Mimo wszystko jakie by nie były – garnki, na które się zdecydujemy powinny nam z powodzeniem służyć przez wiele lat – wówczas możemy o nich faktycznie powiedzieć, że są dobre.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma olej rzepakowy
Ile kalorii ma ser camembert-light
Ile kalorii ma brie
Ile kalorii ma olej rzepakowy
Ile kalorii ma biały ser
masło kcal łyżeczka
Spalacze t?uszczu

Wersja do druku