Skandynawia to rejon wielu inspiracji. Jeden z najwyższych poziomów życia na świecie oraz liczące się tam: prostota i funkcjonalność, zdecydowanie są w stanie wytłumaczyć to zjawisko. Ten sam trend dotarł do projektantów wnętrz, gdzie od dłuższego czasu królują właśnie wykończenia na tamtą modłę. Spośród konkretnych, charakterystycznych elementów tego stylu, wyróżniają się krzesła skandynawskie. Co najważniejsze, ich zastosowanie jest bardzo szerokie i mimo wieloletniej tradycji ich wytwarzania, niezwykle atrakcyjnie prezentują się w każdym nowoczesnym, dobrze zaprojektowanym domu.

Meble do jadalni

Charakterystyczny minimalizm, jasna kolorystyka i w głównej mierze z naturalne materiały, objawią tutaj swoje największe zalety. Atmosfera panująca wokół jadanych posiłków, będzie bardzo przyjemna, a nie można będzie meblom odmówić także komfortu. Stół skandynawski to z reguły prostokątny lub zaoblony blat na prostych, nieudziwnionych nogach, wykonany z jednolitego materiału przedmiot, który determinuje w dużej mierze postrzeganie przestrzeni jadalnianej. W takim przypadku bardzo ważne jest, by kolor i rodzaj drewna, które zostały wybrane do wykonania z nich stołu, odpowiadały nogom krzeseł skandynawskich.

Historia i budowa

Warto bowiem wiedzieć, jak te specyficzne meble wyglądają. Są to kolorowe siedziska, podbite w miejscu siadania miękkim materiałem, np. gąbką. Wszystko jest osadzone na drewnianych, prostych i naturalnych nogach. Oparcia, mimo że są twarde, to pozostają odpowiednio elastyczne, zachowując wygodę ich użytkowania. Kolor ich górnej części pozostaje w tej chwili w zasadzie dowolny. W znacznej części zależy on od otoczenia, a najczęstszym wyborem są barwy stonowane i jasne - zgodnie ze współczesną modą urządzania wnętrz. Krzesła skandynawskie zostały wymyślone w 1950 roku przez amerykańską parę artystów: Ray i Charlesa Eamsów. Od początku założeniem projektu była asceza i absolutny minimalizm, który miał się przeciwstawić przepychowi i kiczowi, które królowały wówczas w Stanach. Co najlepsze, zachowują przy tym nienachalną elegancję. W takich okolicznościach powstał ponadczasowy model, który do dziś jest częstym wyborem kupujących.

Czy znajdą miejsce w salonie?

Zdecydowanie tak. Po prostu górną część trzeba wykonać w całości z miękkiego materiału, zamiast ograniczać się tylko do obijania części do siadania. Krzesła skandynawskie coraz częściej spotyka się w lekko podrasowanej wersji, czyli obite w całości. Nie będzie osoby, która oprze im się zarówno pod względem wygody, jak i walorów estetycznych. Do salonu o wiele lepiej nadają się ciepłe barwy, takie jak brązy, które od razu przywodzą na myśl słodycz czekolady i aromat kawy. Nawet jeżeli dom jest już w większości urządzony, a te meble wyglądają na atrakcyjne, nic się nie dzieje. Ogromną zaletą krzeseł skandynawskich jest to, że są dość neutralne stylistycznie, więc pasują do większości już gotowych wnętrz. To rozwiązanie szczególnie przyda się, jeżeli pokój jest niewielkich rozmiarów. Skrajny minimalizm i przemawiająca prostota uczynią go optycznie większym.

Krzesła skandynawskie możesz kupić na stronie https://www.scandishop.pl/krzesla-w-stylu-skandynawskim


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Meble industrialne
Stoły i ławy ogrodowe

Wersja do druku