Pakowanie próżniowe żywności sprawia, że znacznie dłużej nadaje się ona do zjedzenia i nie traci swoich wartości odżywczych. Czy warto zainteresować się tym rozwiązaniem i zaimplementować je w swoim domu? Co jeszcze trzeba wiedzieć o pakowaniu próżniowym?  
 
1. Na czym polega pakowanie próżniowe? Jak pakować próżniowo żywność?
2. Po co pakować próżniowo żywność?
3. Czy warto kupić zgrzewarkę? Czy warto pakować próżniowo żywność? 

Na czym polega pakowanie próżniowe? Jak pakować próżniowo żywność?

Pakowanie próżniowe polega na jak najszczelniejszym opakowaniu żywności folią. Możliwe jest to dzięki workom próżniowym czy zwykłym plastikowym woreczkom i specjalnemu urządzeniu do pakowania próżniowego – zgrzewarce. Jest to narzędzie, które wypompowuje powietrze z folii, czyli poddaje ją procesowi zgrzewania. Wykorzystanie jej daje najlepszy efekt, jednak można też użyć innych metod pakowania, takich jak folia stretch ręczna, która jest bardzo wygodna w użytkowaniu i nie wymaga pomocy drugiej osoby przy pakowaniu.

Po co pakować próżniowo żywność?

Sensem pakowania żywności próżniowo jest pozbycie się największej ilości tlenu z jej otoczenia. To właśnie tlen przyczynia się do psucia żywności – dzięki niemu rozwijają się różne mikroorganizmy, które odpowiedzialne są m.in. za pleśń, wysychanie, jełczenie czy gnicie jedzenia. W środowisku o dużej zawartości tlenu żywność traci swój smak, a także wartości odżywcze – utlenieniu ulegają choćby witaminy. Pakowanie próżniowe oczywiście nie sprawi, że jedzenie nigdy nie ulegnie tym procesom, ale zostaną one znacznie spowolnione. Żółty ser, na przykład, będzie możliwy do zjedzenia nawet po 2 miesiącach od czasu zapakowania, a makaron czy ryż – aż po roku!

Czy warto kupić zgrzewarkę? Czy warto pakować próżniowo żywność? 

Pakowanie próżniowe żywności polecane jest w każdym gospodarstwie domowym. Szacuje się, że w Polsce w każdej sekundzie do kosza trafia 150 kilogramów jedzenia - to wielkie marnotrawstwo, którego można uniknąć, jeżeli będziemy pakować żywność próżniowo i tym samym przedłużać jego przydatność do spożycia. Odstraszać mogą nieraz wysokie ceny materiałów do pakowania, ale folia do zgrzewarki dostępna jest też w wielu miejscach w atrakcyjnych cenach. Samo urządzenie także nie jest zbyt drogie, jeśli kupujemy model przeznaczony do gospodarstwa domowego. Zresztą pakowanie niedrogą folią ręczną stretch też daje pożądane efekty. Osobną kwestią jest wykorzystywanie technologii pakowania próżniowego w dużych przedsiębiorstwach produkujących lub transportujących żywność. W tym przypadku zakup profesjonalnej zgrzewarki i materiałów do niej jest niezbędny i przyczynia się do olbrzymiego zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności. 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Pakowanie próżniowe jedzenia
Ile kalorii ma makaron z serem
Ile kalorii ma risotto
Ile kalorii ma ryż

Wersja do druku