Problemy z zębami mogą wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej dotyczą osób starszych, jednak coraz częściej pojawiają się również u pacjentów młodych z różnorodnych przyczyn jakimi są np. choroby, wypadki czy zaburzenia genetyczne. Zachowanie pięknego uśmiechu nie jest proste, co potwierdza pojawianie się gabinetów dentystycznych oraz protetycznych i odwiedzanie ich na większą skalę. Zatem kiedy warto udać się do protetyka stomatologicznego i jak wygląda taka wizyta?

Czym jest protetyka stomatologiczna?

Lekarz nazywany protetykiem zajmuje się odbudową zębowych tkanek lub uzupełnieniem zębów, których brakuje. Działa on wtedy, gdy na pomoc dentysty jest już za późno. Dzięki wykorzystywaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych i materiałowych są możliwe do wyleczenia nawet bardzo mocno skomplikowane przypadki. Cała stomatologia protetyczna to nic innego jak odtwarzanie braków w zębach lub kosmetyczne ich poprawianie i odbudowywanie, a także przygotowywanie jamy ustnej do leczenia, naprawa i tworzenie protez, dobór odpowiednich metod uzupełnień protetycznych czy też rehabilitacja pacjentów po takich zabiegach.

Kiedy odwiedzić protetyka stomatologicznego?

Decyzję o zapisaniu się na wizytę w gabinecie protetycznym powinny rozważyć osoby, które mają braki w zębach powodujące dyskomfort i zniekształcające cały zgryz, mowę lub twarz, potrzebują wymiany protezy lub jej poprawienia albo też muszą wymienić stare mosty i korony. Dodatkowo warto pamiętać, iż nieleczone ubytki wpływają negatywnie na na stawy skroniowo-żuchwowe powodujące bóle oraz na układ trawienny, gdyż potrawy, które się spożywa nie są odpowiednio przeżute, co może powodować niestrawności. Braki także wpływają na możliwość utraty reszty zębów lub ich nadmiernego ścierania. Protetyka stomatologiczna jest przeznaczona również dla osób nieposiadających zupełnie zębów. W takiej sytuacji lekarz tworzy cały nowy łuk (np. na implantach) lub wykonuje protezę zębową.

Jak wygląda wizyta u protetyka?

Po ustaleniu terminu wizyty i udaniu się do gabinetu lekarz przeprowadzi wywiad i zorientuje się w oczekiwaniach pacjenta. Następnie przejdzie do ocenienia uzębienia, jego chorób oraz stanów zapalnych przyzębia. W zależności od problemu zdefiniuje ubytki, wykona prześwietlenia (RTG) i zaproponuje leczenie, które może się znacząco od siebie różnić. Jeśli pacjent tego wymaga następuje leczenia przedprotetyczne, które polega na przygotowaniu jamy ustnej do danego zabiegu wstawiania (np. wyrwanie pozostałości zębowych, opracowanie zęba, leczenie stanów zapalnych) lub odtworzenia. W kolejnej części lekarz przygotowuje konkretne rozwiązanie i przechodzi do jego realizacji np. pobiera wyciski lub wykonuje skany wewnątrzustne. Następnym etapem jest przesyłanie do pracowni protetycznej uzyskanych informacji o planowanym leczeniu i wykonanie np. protez. Dalej pozostaje jedynie założenie i dopasowanie nowych zębów i uregulowanie opłat.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

dentysta
telefon kom?rkowy

Wersja do druku