Powietrze, które nas otacza, tylko z pozoru wydaje się czyste. Coraz większa liczba fabryk, rosnąca ilość samochodów na drogach oraz dym, wydobywający się z domowych pieców to trzy główne przyczyny narastającego zanieczyszczenia atmosfery. Jeśli dodamy do tego pył, kurz i drobnoustroje, które można znaleźć w praktycznie każdym gospodarstwie domowym, szybko dojdziemy do wniosku, iż powietrze, którym oddychamy jest bardzo szkodliwe dla organizmu. Na szczęście w sklepach można zakupić oczyszczacze powietrza, dzięki którym będziemy mogli spędzać czas w czystym, odświeżonym otoczeniu. Biorąc pod uwagę fakt, iż smog, bakterie oraz alergeny, znajdujące się w atmosferze są przyczyną wielu cywilizacyjnych chorób, warto wypróbować te urządzenia. Jak działają oczyszczacze powietrza i dlaczego powinniśmy je kupić?
 
 
  1. Oczyszczacze powietrza – zasada działania
  2. Oczyszczacze powietrza – zalety
  3. Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza
  4. Kupno oczyszczacza powietrza – jakie parametry są istotne?
 
Oczyszczacze powietrza – zasada działania
 
Pierwszą funkcją, jaką miały domowe oczyszczacze powietrza, było usuwanie alergenów z otoczenia. Jednak w powietrzu znajduje się o wiele więcej niebezpiecznych związków, o których często zapominamy. Czasami sami dokładamy swoją cegiełkę do złej jakości powietrza, kupując stary samochód lub spalając śmieci w domowym piecu. Na szczęście oczyszczacze powietrza, poprzez skuteczne działanie, usuną szkodliwe substancje z atmosfery. Sercem tych urządzeń są filtry, które zatrzymują lub neutralizują zanieczyszczenia. Oczyszczacz powietrza może mieć tylko jeden filtr i służyć do usuwania określonego rodzaju zagrożenia, jednak obecnie większość tych urządzeń posiada wiele filtrów, by zapewnić jak najlepszą jakość działania. Wymuszony obieg powietrza powodowany jest przez wentylator, który doprowadza je do filtrów, a po usunięciu zanieczyszczeń wydmuchuje z powrotem na zewnątrz. Im więcej różnych filtrów, tym lepsza jakość otaczającej nas atmosfery. Trzeba pamiętać, że zanieczyszczenia powietrza to nie tylko smog i kurz, ale również grzyby, roztocza czy alergeny, dlatego warto kupić urządzenia jak najwyższej jakości, na przykład oczyszczacze powietrza Samsung.
 
Oczyszczacze powietrza – zalety
 
Jednym z problemów, z jakim zmagają się zwłaszcza nałogowi palacze, jest nieprzyjemny zapach w domu. W dodatku dym papierosowy, który jest tego przyczyną, zawiera w swym składzie szkodliwe dla zdrowia składniki. Dzięki zaopatrzeniu się w oczyszczacze powietrza bardzo łatwo usunąć zarówno zapach, jak i niepożądane substancje. Również alergicy powinni kupić te urządzenia – usuwają one z powietrza alergeny, dzięki czemu uniknąć można objawów tej niezbyt przyjemnej dolegliwości, jaką jest alergia. Rozwój technologiczny doprowadził do tego, iż współczesne mieszkania są bardzo szczelne. Ma to znaczenie zwłaszcza w zimowych i jesiennych miesiącach, gdy na dworze panują niskie temperatury, doprowadza jednak do skumulowania się zanieczyszczeń w powietrzu w pomieszczeniach. Zmorą współczesnych czasów są choroby układu oddechowego oraz układu krążenia, nazywane „chorobami cywilizacyjnymi”. Kurz, drobnoustroje oraz smog, zawarte w powietrzu mają olbrzymi wpływ na ich rozwój. Oczyszczacze powietrza nie tylko usuwają niepożądane substancje z atmosfery, ale również nawilżają otoczenie, co ma niebagatelny wpływ na zapobieganie chorobom organizmu.
 
Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach powietrza
 
Cząsteczki zanieczyszczeń mają różne rozmiary w zależności od ich rodzaju. Nie ma filtra uniwersalnego, który jest w stanie wychwycić wszystkie odmiany szkodliwych substancji, dlatego konieczne jest stosowanie kilku ich typów. Szczególnym zagrożeniem dla człowieka są pyłki o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, gdyż bez problemów przenikają przez naturalny system filtracyjny organizmu i dostają się do płuc, wywołując groźne schorzenia. Powoduje to, iż najskuteczniejsze oczyszczacze powietrza, jakie znajdują się w ofercie sklepu RTV Euro AGD, zawierają różne rodzaje filtrów. Filtr jonowy do usuwania zanieczyszczeń wykorzystuje zasadę wytrącenia elektrostatycznego – pyłki pod wpływem jonizacji przybierają ujemny ładunek elektryczny i są przyciągane przez elektrodę. Metoda ta ma bardzo wysoką skuteczność w usuwaniu najdrobniejszych zanieczyszczeń. Natomiast substancje organiczne są bardzo dobrze wychwytywane przez flirt zawierający aktywny węgiel. Filtry termodynamiczne do destrukcji zanieczyszczeń wykorzystują wysoką temperaturę, natomiast fotokatalityczne proces utleniania. W przypadku tych ostatnich konieczne jest współdziałanie lampy UV do osiągnięcia wysokiej skuteczności.
 
Kupno oczyszczacza powietrza – jakie parametry są istotne?
 
Planując zakup oczyszczacza powietrza, powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, do jakiej wielkości pomieszczenia się on nadaje. Niewykluczone, iż w dużych domach potrzeba będzie dwóch albo nawet trzech egzemplarzy tych urządzeń, by zachować skuteczność ich działania. Również czas skutecznej pracy filtrów jest bardzo ważny – po jego upływie należy filtry wymienić, co ma wpływ na koszty użytkowania oczyszczaczy. Istotnym elementem jest tak zwany współczynnik CADR informujący nas o tym, jak wiele powietrza jest w stanie przefiltrować urządzenie w ciągu godziny. Optymalnym rozwiązaniem jest zakup takiego oczyszczacza, który całkowicie przefiltruje powietrze w pomieszczeniu dwu- albo nawet trzykrotnie przez dobę. Planując zakup warto również zwrócić uwagę na to, czy ma ono tryb nocny, podczas którego pracuje znacznie ciszej, oraz tryb intensywny, który docenią zwłaszcza palacze, gdyż błyskawicznie usuwa przykry zapach z otoczenia.
 
 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają grzyby smażone

Wersja do druku