Żeliwne zlewozmywaki to już przeszłość. Obecnie czeka na nas olbrzymi ich wybór – nie tylko ze względy na swoją wielkość, ale również funkcję, kolor czy materiał, z którego są one wykonane. Zlewozmywaki obecnie spełniają nie tylko funkcje praktyczne, ale mogą być również prawdziwą ozdobą danego pomieszczenia. Jak wybrać odpowiedni z nich?
Poniżej znajdziecie informacje, które pomogą Wam wybrać odpowiedni, praktyczny i niezwykle estetyczny zlew do Waszej kuchni.

Czy posiadasz zmywarkę?

To pytanie tak naprawdę kluczowe. Od obecności zmywarki będzie zależało to, jaki zlew będzie nam się opłacał. Jeżeli zmywarka jest w naszych planach, zlew nie musi być duży. Jedna komora zdecydowanie wystarczy, do tego ociekacz nie będzie musiał być duży. Jeżeli tylko chcemy, zdecydowanie w takim przypadku możemy zdecydować się na opcję mniej funkcjonalną, ale za to czy to tańszą, czy bardziej estetyczną.
Jeżeli jednak jest inaczej, pamiętajmy, że zlewozmywak będzie wykorzystywany codziennie, i będzie musiał być on odpowiednio duży i funkcjonalny – wyjątkiem są sytuacja, gdy w mieszkaniu nie przebywamy wiele lub stawiamy na jedzenie na dowóz. Wtedy zlew nie będzie musiał być zbytnio okazały.

Jedna czy dwie komory?

W ofercie wielu sklepów czeka na nas wiele różnorodnych zlewozmywaków. Większość z nich ma jedną, półtorej, dwie lub dwie i pół komory. Która z nich będzie dla nas odpowiednia?
Jeżeli mamy zmywarkę albo mieszkamy samotnie lub nie gotujemy wiele, idealną opcją będzie opcja jednokomorowa lub półtorakomorowa. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z dodatkową, mała komora, idealną do mycia warzyw, owoców czy sztućców. Posiada oczywiście ona również swój odpływ. Obie opcje będą dobrym rozwiązaniem, jeżeli posiadamy naprawdę małą kuchnię.
Jeżeli kuchnia ma służyć całej rodzinie, my nie mamy zmywarki lub i tak często zmywamy ręcznie, idealną opcją będzie zlewozmywak dwukomorowy, i to najlepiej z odpowiednio dużym ociekaczem. Jeżeli tylko chcemy, możemy zdecydować się również na dodatkowa, trzecią, mała komorę, jednak pamiętajmy, że taki zlew będzie zajmował dużo miejsca i sprawdzi się tylko w naprawdę dużych kuchniach.

Nakładany czy wbudowany?

W ofercie trafimy na przynajmniej trzy rodzaje zlewów, rozróżnione ze względu na sposób ich montażu. Są to zlewozmywaki nakładane, wbudowane oraz podwieszane.
Zlewy nakładane wymagają szafki bez blatu, zamiast niego natomiast nakładany jest właśnie zlewozmywak. W takim przypadku konieczne będzie dostosowanie zlewu do wielkości szafki lub odwrotnie. Takie opcje stosowane są najczęściej w małych kuchniach, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona.
Wbudowany zlew jest wkładany w miejsce wyciętego blatu – to najbardziej popularna opcja w polskich kuchniach. Ostatnią, trzecią opcją, są zlewozmywaki podwieszane, które montuje się od spodu, w danym blacie.
 

Z jakich materiałów powinien być wykonany zlew?

Oto materiały, z których mogą być wykonane zlewozmywaki:
Stal szlachetna – łatwo się ją czyści, do tego łatwo usuwa się z niej nie tylko brud, ale również bakterie. Cały zlew odporny jest na wysokie temperatury oraz na ich dynamiczną zmianę. Zlew ze stali szlachetnej będzie również odporny na działanie detergentów, a całość jest odporna na uszkodzenia mechaniczne, jednak na zlewach tego typu często pojawią się plamy oraz mało estetyczne zacieki. Zlewy ze stali szlachetnej należą również do naprawdę tanich.
Stal emaliowana – obecnie bardzo mało popularne rozwiązanie, chociaż jest tanie i odporne na plamy i zacieki. Niestety, zlewy ze stali emaliowanej nie są odporne na uderzenia, z czasem matowieją i się ścierają, przez co przestają wyglądać dobrze.
Syntetyczny granit – zlewy z niego wykonane są bardzo wytrzymałe oraz odporne na uderzenia, wysoką temperaturę i jej działanie, zarysowania czy na działanie wielu detergentów. Dodatkowo nie ulegają one przebarwieniom podczas użytkowania. Nie należą one jednak do zlewów tanich, do tego wymagają codziennej pielęgnacji oraz potrafią być podatne na zarysowania.
Tworzywa sztuczne – często są one odporne na zarysowania, uderzenia oraz bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Niestety, w zależności od rodzaju tworzywa sztucznego, będą one cechowały się jedynie mierną odpornością na działanie naprawdę wysokich temperatur.
Ceramika – to naprawdę bardzo wytrzymałe rozwiązanie, odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne czy zadrapania, ale również na skrajnie wysoką temperaturę. Niestety, utrzymanie ich w czystości nie jest najprostsze, a bez codziennej pielęgnacji szybko pojawią się na nich zacieki. Pamiętać trzeba również o tym, że modele zlewozmywaków wykonane z ceramiki z czasem mogą brzydnąć i się wycierać.
Szkło – zlewozmywaki nie są szklane w 100% - aby były to rozwiązania wytrzymałe, ich podstawy wykonane są z granitu lub stali nierdzewnej. Wykorzystanie szkła sprawia jednak, że całość prezentuje się naprawdę okazale, estetycznie i idealnie sprawdzi się w mieszkaniach i domach w stylu glamour.

Jak wybrać odpowiedni zlewozmywak?

Podstawą jest dostosowanie go do swoich wymagań. Warto zastanowić się jak bardzo będzie on wykorzystywany oraz jaki jest nasz budżet. Zalecamy, by zlewy były praktyczne, a nie jedynie ładne, a jeśli przyjdzie nam wybierać jedno z powyższych, zdecydowanie lepiej wybrać trwalszy, lecz mniej okazały zlew.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku