Jakość wody w akwarium to najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie hodowanych w nim ryb, skorupiaków i roślin, dlatego niezmiernie istotnym elementem wyposażenia każdego zbiornika jest filtr akwarystyczny. Jego zadanie polega na utrzymywaniu wody akwariowej w czystości, a także odpowiednim jej napowietrzeniu. Najczęściej wybieranym rodzajem produktów z tej kategorii są filtry wewnętrzne, czyli takie, które montuje się w środku zbiornika. Na rynku dostępna jest obecnie bardzo szeroka oferta tych modeli, co sprawia, że wybór konkretnego filtra może przysporzyć sporo trudności początkującym akwarystom. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać produkt najbardziej optymalny dla naszego akwarium.

Od czego powinien zależeć wybór filtra wewnętrznego?

Najważniejszym parametrem, od którego powinien zależeć wybór filtra, jest jego wydajność, podawana najczęściej w postaci ilości litrów, które urządzenie jest w stanie przepompować w ciągu godziny. Musi być ona dostosowana do wielkości zbiornika i nie może być ani zbyt mała, ponieważ filtr nie będzie w stanie skutecznie oczyszczać wody, ani zbyt duża, bo to z kolei doprowadzi do jej zbyt dużej cyrkulacji. Ogólna zasada mówi, że filtr powinien być w stanie w ciągu godziny przefiltrować trzykrotną objętość posiadanego przez nas akwarium.

Jaki filtr wewnętrzny do akwarium 120 l?

Dla małych akwariów, do objętości 120 l dobrym wyborem będą filtry nieco tańsze i o mniejszej wydajności. W tym przypadku, ze względu na to, że nie potrzebujemy bardzo dużej mocy, warto zwrócić uwagę na hałas generowany przez urządzenie. Powinien on być jak najmniejszy, ze względu na komfort nasz i naszych rybek.

Jaki filtr wewnętrzny do akwarium 200 l?

Dla akwariów o dużej pojemności, czyli 200 litrowych i większych polecane są modele o wysokiej wydajności i dużej mocy silnika. Do niedawna dla tak potężnych zbiorników polecano jedynie filtry zewnętrzne. Obecnie jednak na rynku dostępnych jest wiele modeli montowanych wewnątrz akwarium, które są w stanie zapewnić podobne parametry filtracji. 

Rodzaje filtrów wewnętrznych

Filtry wewnętrzne najczęściej działają w oparciu o filtrację mechaniczną. Jako wkład stosuje się przeważnie popularne gąbki, które są w stanie wyłapać większość zanieczyszczeń widocznych gołym okiem takich jak glony, resztki pokarmu, czy odchody. Wadą modeli wyposażonych jedynie w taki wkład oczyszczający jest to, że podczas czyszczenia filtra wypłukiwane są dobroczynne bakterie nitryfikacyjne. Bardziej zaawansowane modele posiadają więc pojemniki, pozwalające na zastosowanie filtracji biologicznej. Filtr biologiczny to nic innego jak zapewnienie odpowiedniego podłoża dla rozwoju bakterii, które rozkładają część szkodliwych dla ryb substancji, jak na przykład amoniak. Dodatkowo w takich pojemnikach możliwe jest także zastosowanie wkładu do filtracji chemicznej. Najczęściej jest to węgiel aktywny, który pomaga oczyścić akwarium na przykład po zastosowanych wcześniej lekach. Filtrację chemiczną można stosować jednie okresowo w czasie występowania chorób lub na początku tuż po założeniu akwarium. 

Filtr wewnętrzny do akwarium - jak montować?

Początkujący akwaryści często zastanawiają się jak zamontować filtry akwariowe, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję, a jednocześnie był jak najmniej widoczny. Modele wewnętrzne wyposażone są w funkcjonalne przyssawki, które pozwalają na łatwe przytwierdzenie ich do szyby i bezproblemowe ściąganie w razie konieczności wyczyszczenia. Najpopularniejszym miejscem umieszczania filtra jest węższa ścianka boczna akwarium, gdzie najłatwiej ukryć go za pomocą roślin lub innych dekoracji.

Filtry odwróconej osmozy - dodatkowa ochrona dla Twojego akwarium

Filtry wewnętrzne mogą okazać się niewystarczające do zapewnienia wysokiej jakości wody, szczególnie w przypadku gatunków bardziej wrażliwych. Rozwiązaniem tego problemu może być instalacja w domu filtrów odwróconej osmozy. Gwarantują one, że woda stosowana przy podmianach i napełnianiu nowych zbiorników pozbawiona jest metali ciężkich, chloru oraz innych szkodliwych dla ryb substancji, których nie są w stanie wyeliminować nawet najlepsze filtry wewnętrzne. Szeroki wybór tego typu produktów można znaleźć w asortymencie sklepu Global Water. Więcej o filtrach wody poczytasz na budapestwater.org.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku