Każdego roku, gdy tylko na zewnątrz zaczyna się robić chłodno, można zaobserwować parę wodną obecną na oknach PVC. To zjawisko często budzi niepokój wśród domowników, zwłaszcza że zwykle jest widoczne w domach charakteryzujących się wysoką energooszczędnością. Co tak naprawdę oznaczają zaparowane okna w zimie i co zrobić, by tego uniknąć?

Dlaczego okna parują zimą?

Choć ta informacja może być dla wielu osób zaskoczeniem, parowanie szyb nie świadczy o niczym złym. Nie jest to żadna wada okien, ani dowód na nieprawidłowy montaż. Wręcz przeciwnie – jeśli w twoim domu parują okna zimą, świadczy to o bardzo wysokiej termoizolacyjności, czyli niskim współczynniku przenikania ciepła. Skraplająca się para wodna w okolicach uszczelek oznacza, że okna doskonale spełniają swoje zadanie, chroniąc budynek przed utratą ciepła.

Z parowaniem okien można spotkać się najczęściej w okresie, gdy wilgotność powietrza jest podwyższona, a różnica temperatur pomiędzy wnętrzem mieszkania a zewnętrzem jest zauważalna gołym okiem. Dobra izolacja okna sprawia, że pomiędzy szybami powstaje duża rozpiętość temperatur, a na szybie zewnętrznej pojawia się para wodna. Jest to jak najbardziej prawidłowe zjawisko fizyczne i świadczy o wysokiej jakości okna. Z kolei para wodna pojawiająca się wewnątrz mieszkania może świadczyć o wysokiej wilgotności powietrza lub nieprawidłowej wentylacji pomieszczenia.

Problem pojawia się wówczas, gdy para wodna dostaje się pomiędzy szybami okna. Najczęściej przyczyną takiego zjawiska jest rozszczelnienie pakietu, co niestety wiąże się z koniecznością wymiany okna na nowe.

Jak zapobiec parowaniu okien zimą?

Najprostszym sposobem, by pozbyć się problemu parujących okien jest utrzymanie stałej temperatury wewnątrz mieszkania oraz zadbanie o niską wilgotność wnętrza (około 40%). Bardzo ważne jest także regularne wietrzenie, zwłaszcza pomieszczeń takich jak kuchnia czy łazienka, które są narażone na duże skoki wilgoci i zmiany temperatur. Bardzo ważne są także odpowiednie okucia – wybierając okna do domu warto zwrócić się do specjalistów, np. z Ekoplast, którzy doradzą odpowiednie rozwiązanie, umożliwiające mikrowentylację pomieszczenia bez konieczności otwierania okna i wychładzania mieszkania.

Jeśli mimo twoich starań problem parujących okien dalej występuje, warto zastanowić się, czy wewnątrz nie panuje zbyt duża wilgotność. Wówczas zaleca się montaż specjalnych nawiewników, które doprowadzają świeże powietrze z zewnątrz nawet przy szczelnie zamkniętych oknach.

 

 

 

 


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego okna parują zimą?

Podstawową przyczyną jest duża wilgotność powietrza wewnątrz mieszkania. Może to być spowodowane np. suszeniem prania lub niewłaściwą wentylacją pomieszczeń. Dodatkowo zimno na zewnątrz powoduje, że na oknie skrapla się woda.

Co zrobić, żeby okna nie parowały?

Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Sprawdź czy kratki wentylacyjne nie są zapchane. ważne jest także czy powietrze ma skąd wpadać do mieszkania z zewnątrz. Rozszczelnij okna i drzwi wejściowe.

Ryż na zaparowane szyby

Takie sposoby to absurd. Przede wszystkim wentylacja w Twoim mieszkaniu nie działa poprawnie. Zadzwoń do zakładu kominiarskiego. Panowie sprawdzą czy w Twoim domu wszystko jest ok.

Zaparowane okna w domu po nocy

To efekt najprawdopodobniej słabej wentylacji w mieszkaniu. Brak ruchu domowników powoduje słabą cyrkulację powietrza a dodatkowo wydychana z powietrzem woda zbiera się na zimnych szybach.


Podobne artykuły:


Wersja do druku