Czym jest, a czym nie jest aseksualizm? Czy aseksualizm można leczyć? I w końcu, czy jest możliwy związek z osobą aseksualną? Aseksualizm jest najmniej poznaną orientacją seksualną, zarówno z perspektywy naukowej i medycznej, jak i psychologicznej i społecznej. Osoby, które odkrywają swoją tożsamość seksualną jako aseksualną, początkowo czują się odrzucone lub wykluczone, a przede wszystkim niepewne o swoje przyszłe związki i bliskie relacje. Tymczasem związek osoby aseksualnej z osobą odmiennej orientacji może być szczęśliwy i satysfakcjonujący oraz oparty na wzajemnej miłości i zaufaniu.

 


Kim jest osoba aseksualna?

Aseksualizm z punktu widzenia medycyny to trwały, wrodzony i całkowity brak odczuwania popędu seksualnego do osób tej samej lub innej płci. Nie jest traktowany jako zaburzenie seksualne: osoba aseksualna nie wykazuje potrzeby podejmowania żadnej aktywności seksualnej ani nawiązywania relacji erotycznej. Nie oznacza to, że osoby aseksualne nie potrafią czerpać fizycznej przyjemności z seksu, ponieważ ich układ nerwowy oraz narządy płciowe nie są w żaden sposób uszkodzone, po prostu te osoby nie inicjują ani nie mają ochoty na seks. W takim razie, jakie są potrzeby osoby aseksualnej? Pragnienia uwarunkowane są indywidualnie, jednak z dotychczasowych badań nad tą orientacją, można wyróżnić, m.in.: pragnienie romantycznej relacji z drugą osobą, która jest oparta na głębokiej więzi emocjonalnej, przyciąganie do innych osób w kryteriach estetycznych (a nie erotycznych), potrzebę bliskości, czułości i dotyku oraz relacji na zasadzie platonicznej miłości. Aseksualność oznacza różne rzeczy dla różnych osób (szerzej o tym temacie można przeczytać na portalu https://www.strefanamietnosci.pl/ )

 

Aseksualizm a powstrzymywanie się od seksu

Czasami można się spotkać z używaniem aseksualizmu jako formy celibatu, abstynencji seksualnej lub powstrzymywania się od aktywności seksualnej. Trzeba tu zaznaczyć, że wymienne używanie tychże pojęć jest błędne! Celibat to podjęcie decyzji o zaniechaniu uprawiania seksu z przyczyny religijnej, kulturowej lub osobistej, często na całe życie, natomiast abstynencja to czasowe zrezygnowanie z seksu (np. czekanie z seksem do ślubu lub w trudnym życiowym czasie). Celowe powstrzymywanie się od seksu to kwestia wyboru danej osoby, a aseksualizm jest naturą człowieka i nie wynika z procesu podejmowania decyzji.

 

Związek z osoby aseksualnej z osobą hetero-, homo- lub biseksualną

Bywa, że osoba aseksualna jest także aromantyczna, i nie dąży do tworzenia bliskich relacji z drugim człowiekiem. Szacuje się, że nawet 5% populacji jest aseksualna – czy możliwy jest związek z osobą, która nie odczuwa popędu seksualnego? Jak najbardziej tak, co więcej, takie związki są zwykle głębsze i oparte na silniejszej więzi niż związki osób o tej samej orientacji. I chociaż wciąż panuje przekonanie, że osoby aseksualne mają szansę na udaną relację w obrębie własnej orientacji, nie jest to reguła, a seks nie jest jedyną drogą na budowanie intymności. Związek z osobą aseksualną jest na pewno bardziej skomplikowany i wymaga więcej czasu oraz wzajemnego poznania siebie i swoich potrzeb. Tak jak już wspomnieliśmy, aseksualizm w żadnym wypadku nie stoi na przeszkodzie do założenia rodziny i posiadania dzieci! Jak wynika z artykułu https://www.strefanamietnosci.pl/jak-zyc-z-aseksualizmem/ nie można jednak powiedzieć, by były to decyzje częste czy łatwe).

Osoby aseksualne mogą angażować się w relację erotyczną ze swoim partnerem i czerpać z niej przyjemność. Nie oznacza to jednak, że jeśli spotkają „tę właściwą osobę” to ich popęd seksualny w magiczny sposób się pojawi – osoby aseksualne, które decydują się na podjęcie aktywności seksualnej tłumaczą to jako formę okazywania uczuć ukochanej osobie, reagowania na potrzeby partnera lub po prokreację. W społeczności osób aseksualnych funkcjonuje także typ relacji „queer platonic” (QPR), które oznacza tzw. „białe małżeństwo” (związek, w którym nie są podejmowane żadne aktywności seksualne) lub „intymną przyjaźń” – definiowaną jako relację pomiędzy przyjaźnią, miłością a romansem. Każda osoba aseksualna jest inna, dlatego wchodząc w związek z osobą hetero-, homo- lub biseksualną najważniejsze jest wzajemna akceptacja, świadomość potrzeb i dojście do wspólnych kompromisów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

suknia ?lubna
organizacja wesela

Wersja do druku