Swędzenie oczu może pojawiać się z różnych przyczyn i w różnych miejscach narządu wzroku. Czasem swędzą jedynie powieki, choć najczęściej uporczywe dolegliwości dotyczą całej powierzchni oczu. Pokusa tarcia oczu może doprowadzić do większych podrażnień i zaostrzyć objawy, warto więc wiedzieć, dlaczego swędzą nas oczy, aby jak najszybciej zacząć działać.

Swędzenie oczu – alergia

Jedną z najczęstszych przyczyn swędzenia i pieczenia oczu są alergie. W takim przypadku dolegliwości występują zazwyczaj z innymi objawami, takimi jak: katar, kaszel, łzawienie czy też objawy kontaktowe w postaci pokrzywki.

Jak rozpoznać alergię?

Oprócz współistniejących objawów warto zwrócić uwagę także na sposób i miejsce ich występowania. Jeżeli nasilenie następuje wiosną w okresie pylenia, zwłaszcza gdy wychodzimy na zewnątrz i przechodzimy obok parku lub łąki, prawdopodobnie mamy do czynienia właśnie z uczuleniem. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy swędzenie oczu to faktycznie objaw alergii, możemy udać się do lekarza w celu zrobienia odpowiednich testów i ustalenia ewentualnego odczulania. Można również wykonać test alergiczny na stronie Claritine lub spróbować załagodzić objawy tabletkami przeciwhistaminowymi. Jeżeli po zażyciu jednej kapsułki objawy złagodnieją lub ustąpią całkowicie, możemy być pewni, że znaleźliśmy przyczynę gorszego samopoczucia.

Swędzenie oczu – zespół suchego oka

Kolejną z najczęstszych przyczyn swędzenia oczu jest zespół suchego oka. Jest to schorzenie związane z niedostatecznym wydzielaniem łez lub też zaburzeniami w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Zespół suchego oka objawia się często pieczeniem i uczuciem piasku pod powiekami. Może pojawić się także pogorszenie widzenia oraz światłowstręt.

Swędzenie oczu – zapalenie spojówek

Świąd oczu może być także związany z zapaleniem spojówek. Jest to schorzenie zazwyczaj wywoływane przez wirusy, objawiające się obrzękiem spojówek, swędzeniem, zaczerwienieniem i uczuciem ciała obcego w oku. Może pojawić się także wydzielina surowicza. Jeżeli zapalenie obejmie rogówkę, pojawiają się na niej niewielkie zmętnienia. Dodatkowe objawy to ból oczu, światłowstręt, łzawienie. W niektórych przypadkach może dojść także do powiększenia węzłów chłonnych. Jeżeli po kilku dniach dolegliwości nie ustąpią, należy skontaktować się z lekarzem.

Swędzenie oczu – soczewki kontaktowe

Przyczyną świądu oczu może być także nieprawidłowe stosowanie soczewek kontaktowych. Jeżeli są używane niewłaściwie, soczewki mogą podrażniać lub uszkadzać warstwę lipidową, znajdującą się na powierzchni oka. Także złe przechowywanie soczewek może doprowadzić do rozwoju drobnoustrojów, które po założeniu soczewki dostaną się do oka, powodując infekcje, objawiające się swędzeniem oczu.

Przyczyn swędzenia oczu może być wiele. Najczęstszą z nich jest alergia i to ona także dokucza największej ilości osób. Jeżeli jednak dolegliwości nasilają się, pojawia się ból lub dziwna wydzielina z oka, a objawy nie mijają pomimo zmniejszenia ekspozycji na alergeny – konieczna będzie wizyta u lekarza.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma olej rzepakowy
Ile kalorii ma olej rzepakowy

Wersja do druku