Osoby, którym dokucza zgaga lub chorują na refluks żołądkowo-przełykowy, na natężenie dolegliwości najczęściej skarżą się właśnie jesienią. Są to nieprzyjemne schorzenia, które znacznie pogarszają samopoczucie i sprawiają, że tracimy apetyt lub boimy się normalnie jeść. Czym objawiają się refluks i zgaga, i jak łagodzić dolegliwości?

Refluks żołądkowo-przełykowy – czym jest?

Choroba refluksowa, zwana potocznie refluksem, dotyczyć może nawet 40% społeczeństwa. Objawy choroby wywoływane są zarzucaniem kwaśnej treści żołądka do przełyku, którego środowisko jest obojętne. Prowadzi to do nieprzyjemnych dolegliwości w postaci odbijania, wzdęć czy zgagi. Czasem może pojawić się ból w klatce piersiowej, częstym objawem refluksu są także bóle brzucha. Dolegliwości nasilają się po posiłku oraz w pozycji leżącej. Choroba refluksowa może powodować także objawy nietypowe, takie jak: chrypka, kaszel czy uczucie guli w gardle.

Dlaczego objawy refluksu nasilają się jesienią?

Najczęstszą przyczyną refluksu są zaburzenia dolnego zwieracza przełyku, którego zadaniem jest zapobieganie cofania się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Jeżeli mięsień ten nie działa prawidłowo, pojawiają się nieprzyjemne objawy. Jednak dlaczego to właśnie jesienią doskwierają one najbardziej? Ma to związek z różnymi czynnikami. Najczęściej przyczyną jest osłabiona odporność, choć nasilenie dolegliwości może być spowodowane także zmianami hormonalnymi oraz zwiększeniem poziomu stresu, które najczęściej następuje właśnie jesienią. O tej porze roku mamy też większą skłonność do spożywania ciężkostrawnych pokarmów, które mogą sprzyjać refluksowi.

Jak leczyć refluks?

Leczenie refluksu najlepiej skonsultować z lekarzem. W terapii wykorzystuje się głównie inhibitory pompy protonowej, których zadaniem jest zmniejszanie ilości kwasu żołądkowego. Specjaliści zalecają także prowadzenie lekkostrawnej diety, a osobom z nadwagą – zmniejszenie masy ciała.

Zgaga – co to jest i jak leczyć?

Zgaga to objaw, który może dotyczyć różnych schorzeń. Najczęściej wiąże się z chorobą refluksową lub chorobą wrzodową żołądka. Czasem jednak jej przyczyną jest zespół jelita drażliwego, dyspepsja lub po prostu źle prowadzona dieta.

Zgaga objawia się pieczeniem w przełyku i kwaśnym odbijaniem. Często towarzyszy jej także gorzki smak w ustach, czasem nudności i ból w klatce piersiowej.

W przypadku gdy zgaga pojawia się sporadycznie, każdy może działać samodzielnie, łagodząc dolegliwości dostępnymi na receptę lekami zobojętniającymi kwas żołądkowy. Pomocne mogą być także herbatki ziołowe lub specjalne suplementy oparte na naturalnych ziołach, takie jak Iberogast. Produkt ten stanowi mieszankę ziół, znanych z łagodzenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Hamuje uczucie ciężkości, działa rozkurczowo, redukuje wzdęcia, a także wspomaga pracę jelit.

Jeżeli zgaga pojawia się często, warto skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia, czy problem nie jest powiązany z poważniejszymi schorzeniami.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku