Żyły to naczynia krwionośne, które odpowiedzialne są za transportowanie krwi pozbawionej tlenu z narządów w kierunku serca. Ponadto wyposażone są w zastawki, które uniemożliwiają cofanie się krwi, a także wymuszają jej przepływ w jednym kierunku. Gdy stają się kręte i wydłużone, przestają pracować prawidłowo. Fachowo nazywamy ten stan żylakami.

Jakie są rodzaje żylaków?

Ze względu na zaawansowanie zmian i wygląd żylaków dzieli się je na:

  • teleangiektazje,
  • żylaki siatkowate,
  • żylaki głównych pni żylnych.

Teleangiektazje, inaczej zwane pajączkami naczyniowymi, to drobne żyłki znajdujące się powierzchownie na skórze, które uległy powiększeniu. W większości przypadków są one jedynie defektem kosmetycznym i nie wywołują dolegliwości bólowych. Z kolei żylaki siatkowate to siatka krętych naczyń żylnych umiejscowionych zaraz pod skórą, które najczęściej lokalizują się w dole podkolanowym lub na bocznej części łydek i rzadko są bolesne bądź obrzęknięte. Natomiast wśród żylaków głównych pni żylnych znajdują się żylaki żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej, które widoczne są na przyśrodkowej części uda lub tylnej stronie łydki oraz są źródłem przewlekłej niewydolności żylnej.

Co przyczynia się do powstawania żylaków?

Wyróżnia się wiele czynników odpowiedzialnych za powstawanie żylaków, jednak najistotniejsze wydają się być predyspozycje genetyczne. Dotyczą one nieprawidłowej budowy zastawek żylnych, a także osłabienia i zwiększonej podatności ścian naczyń na rozciąganie. W wyniku tego krew, zamiast przepływać w dalsze części układu naczyniowego, przepływa wstecznie, powodując przeciążenie i rozciągnięcie żył powierzchownych. Oprócz tego zwiększoną tendencję do występowania żylaków obserwuje się u:

  • osób, które są narażone na długotrwałe stanie (np. w związku z wykonywaną pracą),
  • osób z nadwagą i otyłych,
  • kobiet w ciąży,
  • osób dźwigających ciężary,
  • osób po przebytych urazach kończyn dolnych lub operacjach.

Jak objawiają się żylaki?

Żylaki dostrzegalne są gołym okiem w postaci sinawo-zielonych poszerzonych i uwypuklonych naczyń w obrębie kończyn dolnych. Dodatkowo może im towarzyszyć uczucie ciężkości nóg (zwłaszcza pod koniec dnia), obrzęk oraz znaczna bolesność kończyn. Najczęściej nasilenie objawów idzie w parze ze stopniem zaawansowania zmian w obrębie naczyń, dlatego w początkowych etapach niewydolności żylnej rzadko obserwuje się dolegliwości. Natomiast w przypadku zaawansowanych żylaków, występuje duża skłonność do rozwinięcia stanu zapalnego, który objawia się w silnym bólem, zaczerwienieniem skóry w miejscu przebiegu naczynia, a także twardym i wyczuwalnym pod skórą zgrubieniem.

Jak zapobiegać powstawaniu żylaków?

Osoby, które są szczególnie narażone na ryzyko powstawania żylaków, powinny przestrzegać profilaktycznych zaleceń takich jak: odpoczynek z uniesionymi nogami czy unikanie zbyt długiego stania lub siedzenia. Ponadto korzystne działanie ma redukcja masy ciała (zwłaszcza u osób z nadwagą), unikanie alkoholu oraz zwiększenie ilości aktywności fizycznej np. pływanie lub jazda na rowerze.

Jakie są metody leczenia żylaków?

Jedną z podstawowych metod pomagających zahamować postęp choroby jest systematyczne zakładanie specjalistycznych podkolanówek lub pończoch uciskowych na kończynę z żylakami. Oprócz tego dla zdrowia i komfortu swoich nóg warto stosować żel Lioton 1000. Lek ten zawiera heparynę, która poprawia mikrokrążenie, łagodzi stan zapalny i zmniejsza obrzęki. Formuła wodno-alkoholowa żelu zapewnia szybkie wchłanianie i daje przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku