Rolety rzymskie, czy zasłony? Różnią się między sobą, ale służą podobnym celom. Zarówno rolety, jak i zasłony ochronią nad przed słońcem i udekorują wnętrze. Zobacz, czym się różnią i jakie są ich plusy i minusy.

Rolety rzymskie – krótka charakterystyka

Rolety rzymskie mają bardzo długą historię, bo sięga ona Starożytnego Rzymu. Przez lata zmieniały swój wygląd, jednak niezmienna pozostała zasada, że zasłania się je z góry na dół. Od klasycznych rolet na rolce różnią się tym, że są widoczne także po podciągnięciu do góry. Mało tego, można je uznać za dodatkową dekorację wnętrza.

Mechanizm rolet rzymskich to sznurki i fiszbiny oraz obciążnik w dolnej części. Dzięki temu roleta nie zwija się do góry, ale składa, tworząc symetryczne zakładki.

Rolety rzymskie nie potrzebują miejsca po bokach okna. Można je zamontować wszędzie tam, gdzie jest zbyt mało miejsca na powieszenie zasłon.

Zasłony – młodsze siostry rolet rzymskich

Zasłony, chociaż wydają się w oknach czymś oczywistym, tak naprawdę mają bardzo krótką, bo zaledwie kilkusetletnią historię. Zaczęto je wieszać dopiero wówczas, gdy nastała moda na duże, pałacowe okna. Wcześniej zasłony nie były potrzebne, bo okna były małe i często przesłaniał je pergamin zamiast szyb. Natomiast zasłony stosowano do osłaniania łóżek, zwłaszcza wysoko urodzonych osób.

Zasłony w oknach bardzo szybko wyparły rolety i dziś to one uważane są za najbardziej popularny sposób na ochronę przed słońcem i zapewnienie prywatności w godzinach wieczornych.

Plusy rolet rzymskich

Rolety rzymskie szyje się z tkanin zasłonowych, więc ich wybór jest praktycznie nieograniczony. Jeśli ktoś chce, można uszyć rolety rzymskie z tkanin firanowych. To dobre rozwiązanie np. do kuchni, w której chcemy mieć firankę, ale nie chcemy, żeby powiewała na wietrze.

Roleta rzymska sięga do parapetu, można ją powiesić wszędzie tam, gdzie nie ma miejsca na długie zasłony. Zamiast wieszać krótkie, zdecydowanie lepiej jest powiesić roletę.

Roletę rzymską można zdemontować i uprać. Przy okazji można zmienić jedną roletę na drugą, tym samym zmieniając aranżację wnętrza np. z okazji świąt. Latem można powiesić lekkie rolety, zimą nieco grubsze, które sprawią, że wnętrze będzie wyglądało na cieplejsze.

Rolety rzymskie zasłania się od góry, więc jeśli słońce wpada do pokoju, wystarczy opuścić rolety zaledwie odrobinę. Dzięki temu odcinamy dopływ słońca, które pada prosto w oczy, ale nie rezygnujemy ze światła słonecznego w pokoju. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Minusy rolet rzymskich

Chyba największym minusem rolet rzymskich jest to, że nie można ich kupić „od ręki”. Niewiele sklepów sprzedaje gotowe rolety rzymskie, a i te są tylko w niewielu rozmiarach. Rolety rzymskie trzeba szyć na wymiar, więc ich cena jest odpowiednio wysoka. Niemniej warto się na nie skusić, bo są bardzo dekoracyjne i nadają wnętrzu nowoczesnego wyglądu. Przy tym nigdzie nie jest napisane, że zasłony, zwłaszcza marszczone, będą tańsze.

Zasłony – plusy

Zasłony są idealnym wyborem do ekskluzywnych wnętrz. To dzięki nim pomieszczenie jest uważane za przytulne i stylowe. Są jedynym słusznym wyborem do wnętrz, które chcemy urządzić z przepychem, na przykład w stylu glamour lub nowojorskim.

Plusem zasłon jest ich duża dostępność – można kupić zasłony gotowe lub na wymiar, można też kupić tkaninę i samemu uszyć zasłony, bo nie jest to bardzo skomplikowane.

Zdjęcie zasłony z karnisza jest bardzo proste, można to robić często. Pranie zasłon także jest nieskomplikowane, po wyjęciu z pralki najlepiej rozwiesić je od razu na oknie, wtedy wyprostują się przy wysychaniu i nie trzeba będzie ich prasować. Rolety można założyć dopiero gdy wyschną i koniecznie trzeba je uprasować.

Zasłony są dużo bardziej dekoracyjne niż rolety. Można np. upiąć je chwostami po dwóch stronach okna albo powiesić zasłony, których końce będą leżały na podłodze i dekoracyjnie je ułożyć. Przy czym trzeba pamiętać, że takich zasłon nie odsłania się i nie zasłania. Dekoracja powinna być trwała.

Zasłony – minusy

Pranie bardzo szerokich zasłon ze względu na ich duże rozmiary może być kłopotliwe, często trzeb oddawać je do pralni.

Ponieważ zasłanianie i odsłanianie polega najczęściej na chwyceniu tkaniny w rękę, niektóre zasłony mogą się szybko gnieść.

Żeby ochronić się przed słońcem, trzeba zasłonić czasem nawet połowę okna, co znacznie ogranicza dopływ światła słonecznego.

Co będzie lepsze, rolety czy zasłony?

Na takie pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, w jakim stylu chcemy urządzić miejsce, jak duże ono jest, czy mamy dość miejsca na długie zasłony i, przede wszystkim, które rozwiązanie preferujemy. Oba mają swoje plusy i minusy, ale zarówno rolety, jak i zasłony są dobrym rozwiązaniem. Więcej na ten temat można przeczytać na blogu twojdom.art.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku