Strata zęba lub większej ich ilości może stanowić nie lada problem dla pacjenta. To nie tylko kwestia estetyczna (choć, oczywiście, ten aspekt również jest bardzo istotny), ale także duża przeszkoda w codziennym funkcjonowaniu. Niejednokrotnie, w związku z brakiem niektórych zębów, utrudnione jest po prostu rozdrabnianie pokarmu. Stąd, często stosowanych rozwiązaniem są protezy.

Rodzaje protez zębowych

Najbardziej podstawowym podziałem jest ten rozróżniający protezy ruchome i stałe. Jak łatwo się domyślić - pierwszy typ pacjent może swobodnie wyjmować i zakładać, podczas gdy stałe protezy nie dają takiej możliwości.

Uzupełnienia ruchome są najczęściej wykorzystywanym typem protez i cieszą się wśród pacjentów dużą popularnością. Stałe protezy zębowe z kolei są mocowane do zębów pacjenta lub wyrostka zębodołowego - w zależności od sytuacji.

Protezy zębowe stałe

Wśród stałych typów uzupełnień można wskazać licówki, implanty, mosty oraz korony zębowe i wkłady koronowe oraz koronowo-korzeniowe.

Licówki nie do końca są protezami - nakłada się je na przednią część istniejących zębów. Znajdują zastosowanie jako środki poprawiające wygląd zębów - między innymi w związku z występującymi na ich powierzchni przebarwieniami, a także przy częściowych ubytkach i ukruszeniach zębów. W tej sytuacji odtwarzana jest wyłącznie część wargowa, co oznacza, że licówki nie mogą służyć do przeżuwania pokarmów.

Implanty są zbudowane z trzech elementów - niewidocznego gołym okiem implantu, łącznika między implantem a koroną i wspomnianej korony - czyli części, która imituje prawdziwy ząb. Ten rodzaj stałej protezy stosuje się w przypadku całkowitej ekstrakcji zęba, związanej między innymi z jego obumarciem lub utratą w wyniku wypadku. Uzyskany z użyciem implantów efekt estetyczny jest w pełni zadowalający dla większości pacjentów, a dodatkowo - zapewniają one swobodną możliwość spożywania pokarmów o różnym stopniu twardości. Choć metoda ta jest wysoce skuteczna, niestety nie jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich pacjentów. Część osób może nie móc skorzystać z implantów z uwagi na nieodpowiedni stan zębodołów lub ogólny zły stan zdrowia.

Korony protetyczne są stosowane, gdy odtworzeni wymaga pojedynczy ząb. Korona może być wykonana z różnego rodzaju materiałów - między innymi akrylu, porcelany, cyrkonu czy włókna szklanego. Podstawowym zadaniem tego typu protez jest zapewnienie jak najbardziej zbliżonego do naturalnego wyglądu zębów pacjenta. Mosty z kolei są stosowane, gdy istnieje konieczność wypełnienia luki po trzech zębach lub większej ich ilości. Do stworzenia takiej konstrukcji wykorzystuje się takie same materiały jak w przypadku koron protetycznych.

Jak wybrać protezę?

Wybór najlepszego rozwiązania jeśli chodzi o protezę stałą powinien być zawsze skonsultowany ze specjalistą. Nawet jeśli jakaś opcja wydaje się być w oczach pacjenta najkorzystniejsza - wcale nie musi tak być naprawdę. Aby mieć pewność, że dopasowano odpowiednie uzupełnienie stałe, warto umówić się na wizytę u specjalisty i to z nim przedyskutować wybór.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku