Do dekoracji okien możesz wybrać gotowe firanki lub zasłony, ale też zlecić (lub samodzielnie uszyć) własne. Do tego potrzebne są oczywiście umiejętności manualne, a także dobrej klasy materiały. Tkaniny zasłonowe powinny mieć optymalną gramaturę oraz wzór dopasowany do wystroju wnętrza. Dodatkowym atutem jest trudnopalność, możliwość prania w pralce, a także łatwe czyszczenie. Coraz więcej osób decyduje się na wybór tkanin zasłonowych welwetowych zamiast standardowych, dostępnych na rynku. Warto więc dowiedzieć się na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Rodzaje tkanin zasłonowych

Tkaniny, z których szyje się zasłony to przede wszystkim cienkie perkale ozdobione rozmaitymi wzorami i nadrukami, a także żakardy o podobnych właściwościach. W sprzedaży są też dostępne tafty wykonywane z włókien jedwabnych cechujące się dużą sztywnością. Podobne właściwości ma ciężki aksamit czy tafta, które dobrze zaciemniają wnętrza. Producenci oferują również takie tkaniny zasłonowe jak woal, tiul oraz szyfon, które są eteryczne i zwiewne, przepuszczają sporo światła, dlatego pełnią głównie dekoracyjną funkcję. Wśród rzadziej spotykanych odmian jest szorstka i szybkoschnąca juta, a także brokat mieniący się metalicznymi nićmi.

Wśród kupujących nadal dużą popularnością cieszą się materiały ze sztucznych mieszanek – poliestru, PES, wiskozy czy akrylu. Są one bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, a przy tym dostępne w bogatej palecie kolorów i wzorów. 

Jak wybrać tkaninę na zasłony?

Przede wszystkim zastanów się, czy zasłona po zaciągnięciu ma całkowicie zaciemniać pomieszczenie czy przepuszczać nieco światła z zewnątrz. Od tego zależy, jaka będzie gramatura materiału. W sprzedaży dostępne są zarówno lekkie i zwiewne perkale, jak również bardziej mięsiste i zwarte żakardy o grubości równej nawet 660 g/m². Bardzo dobrze blokują one napływ światła ulicznego oraz słonecznego do wnętrza. Tkaniny z funkcją blackout mogą zaciemniać pokój nawet w 90%, dlatego są chętnie wybierane do sypialni domowych oraz hotelowych.

Sporo na temat jakości materiału mówi też jego odporność na ścieranie, definiowana w skali Martindale’a. Definiuje ona głównie stopień wytrzymałości materiału na codzienną eksploatację. Wartość tę podaje się w cyklach – im ich więcej, tym lepiej. Najsolidniejsze tkaniny zasłonowe mogą przetrwać nawet 90 tysięcy cykli! Przykład stanowią tutaj coraz popularniejsze tkaniny welwetowe, które świetnie sprawdzają się w roli zasłon na okna każdego rodzaju.

Nie bez znaczenia jest też design zasłon. Jeżeli Twoje wnętrza utrzymane są w jednolitej kolorystyce i pozbawione krzykliwych ozdób, możesz zaszaleć przy wyborze tkaniny na zasłony. Motywy liści, wachlarzy, marokańskich koniczyn, marmuru, orientalnych łańcuszków czy kwiatów ożywią pomieszczenie i dodadzą mu nietuzinkowego charakteru.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Plafony sufitowe
Tkaniny do garderoby

Wersja do druku