Koszty paneli fotowoltaicznych zmieniają się z roku na rok. Właśnie weszliśmy w etap, w którym oferty fotowoltaiki są w zasięgu przysłowiowego Kowalskiego. Wiele gospodarstw domowych decyduje się więc na taki krok. Fotowoltaika daje szereg korzyści długofalowych. Poznajmy zatem ceny fotowoltaiki, zakres kosztów oraz sposoby na ich finansowanie.

Fotowoltaika: ceny za energię, ile oszczędzasz?

Zanim ocenimy koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu z podziałem na poszczególne elementy, chcemy przywołać ciekawą statystykę, którą upublicznił serwis brewa.pl. Z szacunków za rok 2019 wynika, że średni koszt energii elektrycznej dla 4-osobowego gospodarstwa domowego to około 2 280 zł rocznie. Po wyliczeniach, opartych na doświadczeniach klientów brewa oszacowano, że średnio koszty energii po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych spadną do 260 zł rocznie. To zaledwie nieco ponad 40 zł w rozliczeniu dwumiesięcznym. Nic więc dziwnego, że fotowoltaika, a konkretniej ceny OZE, kuszą prywatnych inwestorów…

Zobacz również: www.brewa.pl/strefa-wiedzy/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna.html

Fotowoltaika - ceny instalacji fotowoltaicznej

Jest to najistotniejszy element układanki i jak nietrudno się domyślić, także ten najdroższy. To właśnie panele fotowoltaiczne odpowiadają za produkcję energii, której źródłem jest promieniowanie słoneczne. Ilość paneli fotowoltaicznych dla domu zależy od tego, ile energii zużywa gospodarstwo, średnio to około 20 sztuk. W ostatnich 5 – 10 latach ceny instalacji fotowoltaicznej mocno zmalały, głównie przez to, że rynek zrobił się bardziej konkurencyjny, a popyt wzrósł wielokrotnie. Dzisiaj za panel fotowoltaiczny (cena uśredniona) zapłacimy ok 800 zł. Nietrudno więc wyliczyć, że przeciętna instalacja fotowoltaiczna będzie nas kosztować w zakupie około 16 000 zł. Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz do swojego domu, skorzystaj z brewa.pl.

 

Fot. Zapytaj o ceny instalacji fotowoltaicznej na Brewa.pl

Warto dodać, że aby system fotowoltaiczny był funkcjonalny, musi być wyposażony w inwerter, bez niego nie da się zasilać energią sprzętów w domu. Za przystępnej klasy inwerter przyjdzie nam zapłacić około 5 000 zł. Zarówno na panelach fotowoltaicznych jak i na inwerterze nie polecamy oszczędzać, gdyż docelowo instalacja fotowoltaiczna ma służyć dla domu przez kolejne ćwierć wieku lub dłużej.

Fotowoltaika: ceny – ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych?

Tutaj również polecamy wam skupić się na rozwiązaniach profesjonalnych, dostarczanych przez doświadczone firmy, jak brewa.pl. Samoróbki lub budżetowe stelaże mogą skończyć się kiepsko dla inwestora – po pierwsze sama konstrukcja może nie być stabilna i wytrzymał, np. na czynniki atmosferyczne. Po drugie liczy się właściwe ułożenie paneli fotowoltaicznych, od ekspozycji zależy bowiem to, czy fotowoltaika będzie maksymalnie wydajna.

 

Fot. Instalacja fotowoltaiczna (Brewa.pl)

Stelaże na panele fotowoltaiczne kosztują średnio ok. 5 000 zł z przeznaczeniem na 20 paneli. Pomniejsze elementy, jak rozłączniki czy bezpieczniki to kolejne ok. 1 000 zł. Wraz z projektem i montażem koszty instalacji fotowoltaicznej powinien zamknąć się w około 30 000 zł, choć to nie reguła. Fotowoltaika (cena dla inwestorów prywatnych) w programie Słoneczny Dom – dowiedz się o finansowaniu na brewa.plNajczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Fotowoltaika czy się opłaca

Wersja do druku