Mogłoby się wydawać, że problem łupieżu jest już doskonale znany, a najwybitniejsi specjaliści opracowali mnóstwo metod jego skutecznego zwalczania. Jednak nieustannie z niechcianymi objawami choroby zmaga się około połowa Polaków, a wokół łupieżu narosło wiele mitów i nieprawdziwych stwierdzeń. Wpływają one negatywnie na nasz nastrój, a dodatkowo widoczne białe płatki bądź swędzenie skóry głowy powodują wstyd i skrępowanie. Poznaj jak zminimalizować nieestetyczne objawy, aby móc cieszyć się zdrową skórą bez łupieżu!

Czas na zmianę pielęgnacji!

Wypróbowałeś już wszystkie preparaty z drogerii, a łupież w dalszym ciągu nie chce zniknąć? Być może problem leży w nieodpowiednim używaniu kosmetyków pielęgnacyjnych. Łupież jest chorobą, która polega na nadmiernym złuszczaniu się naskórka, wywołanym miejscowym stanem zapalnym. Uszkodzenie bariery ochronnej skóry głowy może być spowodowane m.in. zatkaniem ujść gruczołów łojowych. W dużej mierze jest to wynik niewłaściwego stosowania odżywek oraz masek do włosów na całą ich długość łącznie ze skórą głowy. Także produkty to stylizacji włosów takie jak żele, pianki czy lakiery zanieczyszczają naskórek oraz dodatkowo go wysuszają. Do powstania choroby przyczynia się również zbyt gorące ciepło suszarki oraz brak ochrony głowy przed promieniowaniem UV. Aby preparat skutecznie oddziaływał na źródło problemu, musi on zawierać aktywny składnik, który zminimalizuje namnażanie się szkodliwych komórek. Takim środkiem jest szampon Nizoral z substancją o nazwie ketokonazol neutralizujący objawy łupieżu. Walkę z dolegliwościami można wspomóc domowymi sposobami, choćby poprzez stworzenie płukanki z octu bądź cytryny. Taki zabieg warto powtarzać raz w tygodniu, aby skóra głowy stała się odświeżona.

Zdrowe jedzenie i jego wpływ na kondycję skóry głowy

Ważnym czynnikiem w utrzymaniu dobrej kondycji skóry głowy jest zbilansowana dieta. Niedobory witamin czy minerałów istotnie wpływają na produkcję sebum, mogą przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów, oraz do powstania omawianego problemu łupieżu. Zrównoważone posiłki stanowią doskonały środek zapobiegawczy przed chorobą oraz wspomagają minimalizowanie jej objawów. Aby zadbać o dobry stan naskórka, ważne jest wzbogacenie żywienia o witaminy z grupy A, E oraz B, a także cynk. Sałatka z rukoli z dodatkiem nasion orzechów, wątróbka w towarzystwie buraków, a także jajka z ciemnym pieczywem zapewnią Ci ich odpowiedni poziom, a przy tym genialne doznania smakowe. Zdobądź się na kreatywność w kuchni, wprowadzaj zdrowe nowości do swojego menu, a zbilansowana dieta z pewnością ucieszy wszystkich domowników. Nie zapominaj, aby dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę nawodnienia. Dorosły człowiek powinien w trakcie doby wypić minimum 2,5 litra wody. Jeżeli do tej pory, raczej sięgałeś po słodkie napoje, bądź herbatę, taka ilość płynów może wydawać się przytłaczająca. Aby ułatwić sobie zadanie, kup półlitrową butelkę wielorazowego użytku, do której wrzuć plaster cytryny i kilka listków mięty. Woda staje się przez to smaczna, a picie jej w mniejszych porcjach korzystnie wpływa na końcowy efekt. 

Stres zredukowany do minimum

Choć połączenie stresu z łupieżem dla wielu nie jest oczywiste, istnieją dowody, że odczuwanie nadmiernego i chronicznego napięcia przyczynia się do częstszego występowania objawów łupieżu. W okresie, kiedy mamy wiele zmartwień, problemów, naturalna odporność organizmu spada, co skutkuje m.in. bólami głowy, infekcjami, a także stanami zapalnymi, w tym skóry głowy. Warto więc zadbać o swój codzienny spokój i chwilę odprężenia. Doskonale sprawdzi się gorąca kąpiel z użyciem olejków eterycznych np. lawendy czy trawy cytrynowej. Zaparzona melisa koi zszargane nerwy i przygotowuje organizm do snu. Postaraj się także ograniczyć używanie telefonu czy też laptopa, które nieustannie dostarczają nowych bodźców, przez co stajemy się jeszcze bardziej spięci. Relaks i odprężenie to dodatkowy klucz do sukcesu w walce z łupieżem.

Dzień dobry, proszę o dodanie do artykułu: SKRÓCONA INFORMACJA O PRODUKCIE LECZNICZYM: Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy. NIZ/17/12.12.19 Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Pakowanie próżniowe jedzenia
Ile kalorii ma olej rzepakowy
Ile kalorii ma jajko
Ile kalorii ma wino białe słodkie
Ile kalorii ma kompot z gruszek

Wersja do druku