Piękne, pełne blasku i zdrowe włosy wymagają pielęgnacji odpowiednimi kosmetykami. Jak dobrać odpowiednie produkty do swoich potrzeb i rodzaju włosów? Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.

Odpowiednio dopasowane kosmetyki do włosów


Matowe, łamliwe, suche, przetłuszczające się – każda z nas boryka się z jakimś problemem dotyczącym włosów. Kluczem do sukcesu jest określenie ich potrzeb oraz dobór właściwych produktów, które poprawią ich kondycję i pomogą odzyskać blask i piękno. Każdy rodzaj włosów wymaga innego sposobu pielęgnacji i kosmetyków. Zdarza się, że przez brak podstawowej wiedzy jeszcze pogarszamy ich kondycję.


Jak pielęgnować suche włosy?


Trudne do ułożenia, matowe, szorstkie i elektryzujące się – suche włosy potrzebują odpowiednich kosmetyków. Szampony do włosów, odżywki i maski muszą być do nich dopasowane, aby zapewnić optymalny poziom nawilżenia i ochronę przed wpływem czynników zewnętrznych. Suche włosy wymagają codziennego nawilżenia. Lepiej też nie używać lokówki czy prostownicy – a jeśli, to konieczne są termoaktywne odżywki do włosów.


Jak dbać o włosy z tendencją do przetłuszczania?


Innym rodzajem włosów są przetłuszczające się – wyglądają bardzo nieestetycznie, szybko się sklejają, są oklapnięte nawet po umyciu. Przyczyną jest zwykle zła pielęgnacja, czyli stosowanie źle dobranych kosmetyków – jak szampony czy odżywki do włosów i skóry głowy.


Przetłuszczające się pasma mogą też być wynikiem złej diety czy zaburzonej gospodarki hormonalnej. Należy stosować lekkie szampony do włosów, a unikać kosmetyków zawierających SLS i silikony. Stosuj też maski do włosów z tendencją do przetłuszczania się.


Pamiętaj, że przetłuszczających się włosów nie należy myć codziennie – wtedy będą się jeszcze bardziej przetłuszczać. Trzeba dopasować do nich taką pielęgnację, aby spowolnić pracę gruczołów łojowych.


Czego potrzebują włosy normalne?


Włosy normalne są zdrowe i błyszczące – to najlepszy typ włosów można stosunkowo łatwo zadbać o ich kondycję. W drogeriach można kupić szampony, odżywki i maski do włosów normalnych, które oczyszczą, odżywią i nawilżą. Zdrowe włosy trzeba chronić przed szkodliwymi czynnikami – jak wiatr, wysoka temperatura itd., aby jak najdłużej były piękne i w dobrym stanie. Duże znaczenie ma dopasowanie kosmetyków, ale także umiejętne szczotkowanie, staranne mycie, olejowanie, regularne podcinanie końcówek, zapewnienie im ochrony po zabiegach fryzjerskich.


Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa, by zachować zdrowie i dobrą kondycję włosów.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

porost w?os?w

Wersja do druku