Oczyszczanie twarzy jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Stanowi pierwszy, ale zarazem najistotniejszy etap procesu dbania o cerę, gdyż pozwala skórze oddychać i przygotowuje ją na wniknięcie środków pielęgnacyjnych w głąb skóry, dzięki czemu mają szansę przynieść faktyczne korzyści. Oczyszczanie twarzy powinno się wykonywać dwa razy dziennie: rano i wieczorem. W zależności od pory dnia, spełnia ono nieco inną rolę.

Funkcja oczyszczania twarzy rano i wieczorem

Rytuał oczyszczania twarzy rano ma za zadanie usunięcie ze skóry wydzielonego podczas snu potu oraz nadmiaru sebum, a następnie przygotowanie jej na przywrócenie prawidłowego ph skóry i zastosowanie delikatnego kremu pielęgnacyjnego (stanowiącego bazę pod makijaż).

Oczyszczanie twarzy wieczorem jest procesem nieco bardziej rozszerzonym i jego rola polega na zmyciu makijażu, oczyszczeniu skóry z nagromadzonych w trakcie dnia zanieczyszczeń i bakterii, a następnie również umożliwienie przywrócenia odpowiedniego ph i nałożenie kremu o bogatszym składzie niż zastosowanego rano. Oczyszczanie twarzy wieczorem umożliwia zajście we wnętrzu skóry procesów naprawczych, regeneracyjnych podczas nocnego wypoczynku.

Etapy oczyszczania twarzy

Na rynku jest ogromny wybór zarówno kosmetyków, jak i akcesoriów do oczyszczania twarzy. Należy je stosować w zależności od rodzaju skóry, ale też własnych preferencji.

Aby zmyć pierwszą warstwę makijażu, zwłaszcza z delikatnych okolic oczu warto zastosować mleczko, olejek do oczyszczania i demakijażu lub płyn micelarny. I tu mleczko oraz olejek świetnie sprawdzą się do cer suchych oraz demakijażu wieczornego. Sprawnie zmywają makijaż i jednocześnie pielęgnują, jednak mogą pozostawić tłustą warstwę (zwłaszcza olejek), dlatego są odpowiednie na noc. Płyn micelarny jest rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, można oczyszczać nim twarz, a także okolice oczu zarówno rano, jak i wieczorem, również przez osoby posiadające cerę normalną, tłustą lub mieszaną.

Jeżeli chodzi o sposób, w jaki oczyszczamy twarz mleczkiem, to  nakładamy je bezpośrednio na cerę, rozmasowujemy kolistymi ruchami, a następnie usuwamy jego nadmiar za pomocą wacika kosmetycznego. Natomiast jeżeli chodzi o płyn lub olejek, to aplikujemy ich odpowiednią ilość na wacik i nim przemywamy twarz.

Po zastosowaniu powyższych kosmetyków do oczyszczenia twarzy z pierwszej warstwy makijażu i brudu warto użyć żelu lub pianki myjącej, które pozwolą na gruntowniejsze usunięcie pozostałości zanieczyszczeń. I tutaj należy pamiętać, że żel generalnie jest świetny do cery normalnej, tłustej i mieszanej, natomiast pianka jest produktem znacznie delikatniejszym i znajdzie swoje zastosowanie zwłaszcza u skór suchych oraz wrażliwych.

Po dogłębnym umyciu twarzy przychodzi czas na zastosowanie toniku, który ma za zadanie przywrócić prawidłowe ph skóry, zaburzone przez proces oczyszczania.

I dopiero na tak przygotowaną cerę nakładamy kosmetyki pielęgnacyjne.

Akcesoria do oczyszczania twarzy

Oprócz kosmetyków ważne jest, czym tę twarz oczyszczamy. Czy zawsze muszą to być tylko tradycyjne waciki czy płatki kosmetyczne? Żyjąc zgodnie z trendami Eco i zasadą Zero Waste możemy zaopatrzyć się płatki ekologiczne wielorazowe. Są one zazwyczaj wykonane z bawełny organicznej lub dobrej jakości frotte, dobrze myją i nie uczulają. Służą do wielokrotnego zastosowania, pod warunkiem systematycznego ich czyszczenia i suszenia, aby nie stały się siedliskiem bakterii.

Innym wynalazkiem są również myjki spieniające, które wykonane są z silikonu, są bardzo miękkie i przyjemnie oczyszczają skórę, pozwalając jednocześnie na jej delikatny masaż, co dodatkowo relaksuje. Są tradycyjne do ręcznego zastosowania lub w wersji sonicznej.

Jeżeli szukamy produktu, który jeszcze dogłębniej oczyści nam cerę, a dodatkowo oczekujemy, że zadziała trochę jak peeling, czyli usunie martwy naskórek, możemy zastosować tradycyjne szczoteczki z włosiem. I tutaj również mamy do wyboru modele tradycyjne lub soniczne.

Niezwykle ważne jest też osuszenie twarzy po całym procesie oczyszczania, nie powinniśmy w tym celu używać swojego ręcznika kąpielowego, którym wycieramy całe ciało, aby nie przenieść na twarz jakichś drobnoustrojów. Do wycierania twarzy używajmy osobnych ręczniczków przeznaczonych tylko do tego celu.

Zawsze dostosowujmy zarówno kosmetyki, jak i akcesoria do oczyszczania twarzy zgodnie z naszym typem cery, ale także upodobaniami. Na rynku jest tak ogromny wybór produktów, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii ma tonik kinley
Ile kalorii mają płatki śniadaniowe

Wersja do druku