Roztocza kurzu domowego to najczęściej uczulający alergen - w Polsce z powodu tej alergii cierpi aż 6 milionów osób. Na szczęście o objawach i sposobach na minimalizowanie ich występowania wiemy już naprawdę wiele. W naszym artykule prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące alergii na roztocza oraz pokazujemy, jak można sobie z nią radzić.

Roztocza kurzu domowego 

To drobne pajęczaki, które żywią się złuszczonym ludzkim naskórkiem. Z tego powodu ich największe siedliska są tam, gdzie przebywamy najdłużej - w łóżku. Pościel, mając bezpośredni kontakt z naszą skórą, staje się dla roztoczy wymarzonym miejscem do życia. Same pajęczaki nie uczulają, w przeciwieństwie do ich odchodów, które swą ilością mogą znacznie przewyższać liczbę osobników w grupie. Najwięcej roztoczy kurzu domowego zauważamy w okresie grzewczym, jesienno-zimowym. Wówczas większość czasu spędzamy w zamkniętych, niewietrzonych pomieszczeniach, przez co kontakt z alergenem jest największy. 

Objawy alergii na roztocza kurzu domowego

Jak rozpoznać, że cierpimy z powodu alergii na kurz? Oto najczęściej występujące reakcje organizmu:


•cieknący katar;
•kaszel i duszności;
•podrażniona skóra, wysypka;
•zaczerwienione spojówki.

Jeśli zauważymy u siebie któreś z tych objawów, w szczególności po wstaniu z łóżka bądź podczas sprzątania, gdy mamy styczność z kurzem, udajmy się do lekarza. Pamiętajmy również o tym, że w przypadku dzieci objawy mogą być naprawdę groźne, więc nie bagatelizujmy ich. Więcej o alergii u dziecka można przeczytać na stronie: https://mr-ziggi.pl/alergia-na-roztocza/

Najskuteczniejsze sposoby na usunięcie roztoczy

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym zmniejszymy ilość roztoczy w naszym domu. Najlepiej, jeśli będziemy wykonywać je wszystkie. Wtedy mamy większą gwarancję tego, że uwolnimy się od dokuczliwych objawów. 

•Wietrzenie pomieszczeń
•Odkurzanie i wycieranie kurzu
•Usunięcie zbędnych bibelotów, na których gromadzi się kurz
•Przechowywanie pościeli i ręczników w zamknięciu
•Częste i regularne pranie (pościel, koce, prześcieradła, ręczniki, zasłony i inne)

Proszek dezynfekujący Mr. ZIGGI

Środki piorące przyjazne alergikom

Nie bez różnicy jest to, z jakich środków piorących będziemy korzystać podczas prania pościeli czy ręczników. Najlepiej, jeśli będą one hipoalergiczne - wówczas mamy pewność, że zawarte w składzie substancje same nie wywołają reakcji alergicznej. Do tego niezwykle ważne jest to, by środek piorący miał działanie dezynfekujące. Na rynku dostaniemy monoprodukty, które pozwalają na dokładne oczyszczenie materiałów podczas zwykłego prania. Innowacyjne proszki i płyny do prania Mr. ZIGGI przeprowadzają dezynfekcję już w 40 stopniach Celsjusza. Dzięki temu warunki prania nie powodują przyspieszenia niszczenia się materiałów. Nasza skóra jest bezpieczna i chroniona przed intensywnymi substancjami, a tkaniny przez długi czas pozostają w świetnym stanie. 

Alergia na roztocza - podsumowanie

Roztocza kurzu domowego to alergen, który wywołuje nieprzyjemne reakcje organizmu. Niestety, to bardzo częste schorzenie. Jest jednak wiele sposobów na walkę z jego skutkami. Dbając o porządek i minimalizując ryzyko kontaktu z alergenem możemy zyskać spokój i wolność od objawów. Dzięki odpowiednim środkom piorącym możemy najskuteczniej usunąć roztocza kurzu domowego, troszcząc się przy tym o skłonną do podrażnień skórę. 
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Zas?ony do salonu

Wersja do druku