Karboksyterapia to jeden z zabiegów zwalczających oznaki starzenia skóry oraz wypryski. Został on stworzony w latach trzydziestych XX wieku we Francji. Ostatnimi czasy sukces karboksyterapii wzrósł, a jej technika uległa ulepszeniu, stając się dużo bardziej skuteczną i bezpieczną metodą. Zabieg ten jest również nazywany „terapią dwutlenkiem węgla”, co może wydawać się zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że ten sam dwutlenek węgla jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie środowiska. Jak to działa i jakie są ewentualne zagrożenia?

Karboksyterapia to jeden z zabiegów zwalczających oznaki starzenia skóry oraz wypryski. Został on stworzony w latach trzydziestych XX wieku we Francji. Ostatnimi czasy sukces karboksyterapii wzrósł, a jej technika uległa ulepszeniu, stając się dużo bardziej skuteczną i bezpieczną metodą.

Zabieg ten jest również nazywany „terapią dwutlenkiem węgla”, co może wydawać się zaskakujące, biorąc pod uwagę fakt, że ten sam dwutlenek węgla jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie środowiska. Jak to działa i jakie są ewentualne zagrożenia?

Na czym polega karboksyterapia?

Karboksyterapia to zabieg leczniczy polegający na wstrzyknięciu dwutlenku węgla w postaci gazowej do tkanki podskórnej, w celach terapeutycznych. Zastosowanie dwutlenku węgla w leczeniu różnego rodzaju schorzeń narodziło się w 1932 roku. W tamtych czasach pacjenci z zaburzeniami naczyniowymi leczeni byli kąpielami i prysznicami, podczas których dwutlenek węgla wchłaniany był przez skórę, a szybki powrót pacjentów do zdrowia sprawił, że tę terapię uznano za skuteczną i bezpieczną.

Dwutlenek węgla wstrzykiwany na poziomie śródskórnym lub tkanki podskórnej wywołuje różnego rodzaju działania, m.in. oddziałuje na układ naczyniowy, tkankę tłuszczową czy samą skórę. Pod względem skórnym dwutlenek węgla poprawia krążenie i stymuluje aktywność fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Efekt przeciwstarzeniowy zapewnia właśnie produkcja elastyny i kolagenu, która następuje dzięki stymulacji tkanki łącznej. Karboksyterapia ma również działanie oczyszczające, ponieważ wspomaga odprowadzanie nadmiaru płynów i usuwanie toksyn.

Korzyści z płynące z karboksyterapii

Technika ta była badana i polepszana z biegiem czasu, stając się coraz bardziej precyzyjną i skuteczną. Obecnie karboksyterapia jest z powodzeniem praktykowana w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej, w różnych krajach Ameryki Południowej i Europy. Karboksyterapia, ze względu na swoje mechanizmy działania, jest skuteczna w leczeniu m.in. zaburzenia mikrokrążenia, niewydolności żylnej, rozstępów czy, być może przede wszystkim, w pozbywaniu się cellulitu. 

 

Jak przebiega zabieg karboksyterapii?

Sterylny CO2 jest dostarczany przez specjalne urządzenie, które musi posiadać certyfikat medyczny klasy IIb. Jest ono wyposażone w zbiornik zawierający sterylny dwutlenek węgla i przepływomierz, który reguluje jego temperaturę i przepływ. Podawanie do tkanki podskórnej odbywa się za pomocą bardzo cienkich igieł jednorazowego użytku, połączonych z aparatem sterylnymi rurkami. Lekarz ustala zarówno prędkość z jaką gaz ucieka, jak i ilość wstrzykiwanego CO2, postępując zgodnie z określonymi protokołami terapeutycznymi dla każdego pacjenta i dostosowując leczenie do jego problemów i wrażliwości.

Najczęstsze pytania dotyczące karboksyterapii

Czy to boli? Zabieg ten nie jest niestety całkowicie bezbolesny. Wstrzykiwanie CO2 do tkanki powoduje tymczasową rozedmę podskórną, która oddziela tkanki, powodując lekki dyskomfort, a czasem nawet ból. Po zabiegu można od razu wrócić do swoich zajęć, bez względu na porę roku; karboksyterapię przeprowadza się również latem. Używanie CO2 nie jest ryzykowne. W rzeczywistości jest ono fizjologicznie produkowane przez komórki naszego ciała. Po wstrzyknięciu gaz jest wchłaniany przez krew w ciągu kilku minut i wydalany drogą oddechową.

Sesja karboksyterapii trwa od 20 do 40 minut i różni się w zależności od schorzenia i wielkości leczonego obszaru. Cykl terapeutyczny obejmuje średnio około 10 sesji, ale w niektórych przypadkach może dojść do nawet 20 sesji, gdy jest to konieczne. Liczba sesji zależy od leczonego zaburzenia, jego nasilenia oraz reakcji pacjenta na leczenie. Pierwsze efekty widoczne są już po czwartej lub piątej sesji.

Skutki uboczne karboksyterapii

Karboksyterapia jest techniką całkowicie bezpieczną. Działania niepożądane, które mogą wystąpić, są łagodne, a wśród nich znajdują się ból podczas zabiegu i dyskomfort po wstrzyknięciu dwutlenku węgla, możliwa bolesność skóry w miejscu wstrzyknięcia lub pojawienia się w nim małych siniaków.

Te skutki uboczne są minimalne i przemijają stosunkowo szybko. Oczywiście konieczne jest zdanie się na wyspecjalizowanych lekarzy, którzy używają autoryzowanych przez Ministerstwo Zdrowia maszyn z odpowiednimi certyfikatami oraz jednorazowych i sterylnych igieł.

Przeciwwskazania do karboksyterapii

Jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej, przed przystąpieniem do  karboksyterapii ważne jest przeprowadzenie badania lekarskiego, aby wykluczyć problemy, które mogą stanowić przeszkodę w wykonaniu zabiegu. W rzeczywistości są to przeciwwskazania w przypadku niewydolności oddechowej, nerek, wątroby lub serca, nadciśnienia tętniczego, zakrzepicy czy zaburzeń rytmu serca. Nie jest to również zabieg polecany kobietom w okresie ciąży oraz tym, które zdecydowały się na karmienie piersią.

Więcej znajdziesz tutaj: https://medikapoland.pl/pl/


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

zabieg

Wersja do druku