Karboksyterapia to jeden z zabiegów zwalczajÄ…cych oznaki starzenia skóry oraz wypryski. ZostaÅ‚ on stworzony w latach trzydziestych XX wieku we Francji. Ostatnimi czasy sukces karboksyterapii wzrósÅ‚, a jej technika ulegÅ‚a ulepszeniu, stajÄ…c siÄ™ dużo bardziej skutecznÄ… i bezpiecznÄ… metodÄ…. Zabieg ten jest również nazywany „terapiÄ… dwutlenkiem wÄ™gla”, co może wydawać siÄ™ zaskakujÄ…ce, biorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, że ten sam dwutlenek wÄ™gla jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie Å›rodowiska. Jak to dziaÅ‚a i jakie sÄ… ewentualne zagrożenia?

Karboksyterapia to jeden z zabiegów zwalczajÄ…cych oznaki starzenia skóry oraz wypryski. ZostaÅ‚ on stworzony w latach trzydziestych XX wieku we Francji. Ostatnimi czasy sukces karboksyterapii wzrósÅ‚, a jej technika ulegÅ‚a ulepszeniu, stajÄ…c siÄ™ dużo bardziej skutecznÄ… i bezpiecznÄ… metodÄ….

Zabieg ten jest również nazywany „terapiÄ… dwutlenkiem wÄ™gla”, co może wydawać siÄ™ zaskakujÄ…ce, biorÄ…c pod uwagÄ™ fakt, że ten sam dwutlenek wÄ™gla jest odpowiedzialny za zanieczyszczenie Å›rodowiska. Jak to dziaÅ‚a i jakie sÄ… ewentualne zagrożenia?

Na czym polega karboksyterapia?

Karboksyterapia to zabieg leczniczy polegajÄ…cy na wstrzykniÄ™ciu dwutlenku wÄ™gla w postaci gazowej do tkanki podskórnej, w celach terapeutycznych. Zastosowanie dwutlenku wÄ™gla w leczeniu różnego rodzaju schorzeÅ„ narodziÅ‚o siÄ™ w 1932 roku. W tamtych czasach pacjenci z zaburzeniami naczyniowymi leczeni byli kÄ…pielami i prysznicami, podczas których dwutlenek wÄ™gla wchÅ‚aniany byÅ‚ przez skórÄ™, a szybki powrót pacjentów do zdrowia sprawiÅ‚, że tÄ™ terapiÄ™ uznano za skutecznÄ… i bezpiecznÄ….

Dwutlenek wÄ™gla wstrzykiwany na poziomie Å›ródskórnym lub tkanki podskórnej wywoÅ‚uje różnego rodzaju dziaÅ‚ania, m.in. oddziaÅ‚uje na ukÅ‚ad naczyniowy, tkankÄ™ tÅ‚uszczowÄ… czy samÄ… skórÄ™. Pod wzglÄ™dem skórnym dwutlenek wÄ™gla poprawia krążenie i stymuluje aktywność fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcjÄ™ elastyny, kolagenu i kwasu hialuronowego. Efekt przeciwstarzeniowy zapewnia wÅ‚aÅ›nie produkcja elastyny i kolagenu, która nastÄ™puje dziÄ™ki stymulacji tkanki Å‚Ä…cznej. Karboksyterapia ma również dziaÅ‚anie oczyszczajÄ…ce, ponieważ wspomaga odprowadzanie nadmiaru pÅ‚ynów i usuwanie toksyn.

Korzyści z płynące z karboksyterapii

Technika ta byÅ‚a badana i polepszana z biegiem czasu, stajÄ…c siÄ™ coraz bardziej precyzyjnÄ… i skutecznÄ…. Obecnie karboksyterapia jest z powodzeniem praktykowana w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei PoÅ‚udniowej, w różnych krajach Ameryki PoÅ‚udniowej i Europy. Karboksyterapia, ze wzglÄ™du na swoje mechanizmy dziaÅ‚ania, jest skuteczna w leczeniu m.in. zaburzenia mikrokrążenia, niewydolnoÅ›ci żylnej, rozstÄ™pów czy, być może przede wszystkim, w pozbywaniu siÄ™ cellulitu. 

 

Jak przebiega zabieg karboksyterapii?

Sterylny CO2 jest dostarczany przez specjalne urzÄ…dzenie, które musi posiadać certyfikat medyczny klasy IIb. Jest ono wyposażone w zbiornik zawierajÄ…cy sterylny dwutlenek wÄ™gla i przepÅ‚ywomierz, który reguluje jego temperaturÄ™ i przepÅ‚yw. Podawanie do tkanki podskórnej odbywa siÄ™ za pomocÄ… bardzo cienkich igieÅ‚ jednorazowego użytku, poÅ‚Ä…czonych z aparatem sterylnymi rurkami. Lekarz ustala zarówno prÄ™dkość z jakÄ… gaz ucieka, jak i ilość wstrzykiwanego CO2, postÄ™pujÄ…c zgodnie z okreÅ›lonymi protokoÅ‚ami terapeutycznymi dla każdego pacjenta i dostosowujÄ…c leczenie do jego problemów i wrażliwoÅ›ci.

Najczęstsze pytania dotyczące karboksyterapii

Czy to boli? Zabieg ten nie jest niestety caÅ‚kowicie bezbolesny. Wstrzykiwanie CO2 do tkanki powoduje tymczasowÄ… rozedmÄ™ podskórnÄ…, która oddziela tkanki, powodujÄ…c lekki dyskomfort, a czasem nawet ból. Po zabiegu można od razu wrócić do swoich zajęć, bez wzglÄ™du na porÄ™ roku; karboksyterapiÄ™ przeprowadza siÄ™ również latem. Używanie CO2 nie jest ryzykowne. W rzeczywistoÅ›ci jest ono fizjologicznie produkowane przez komórki naszego ciaÅ‚a. Po wstrzykniÄ™ciu gaz jest wchÅ‚aniany przez krew w ciÄ…gu kilku minut i wydalany drogÄ… oddechowÄ….

Sesja karboksyterapii trwa od 20 do 40 minut i różni siÄ™ w zależnoÅ›ci od schorzenia i wielkoÅ›ci leczonego obszaru. Cykl terapeutyczny obejmuje Å›rednio okoÅ‚o 10 sesji, ale w niektórych przypadkach może dojść do nawet 20 sesji, gdy jest to konieczne. Liczba sesji zależy od leczonego zaburzenia, jego nasilenia oraz reakcji pacjenta na leczenie. Pierwsze efekty widoczne sÄ… już po czwartej lub piÄ…tej sesji.

Skutki uboczne karboksyterapii

Karboksyterapia jest technikÄ… caÅ‚kowicie bezpiecznÄ…. DziaÅ‚ania niepożądane, które mogÄ… wystÄ…pić, sÄ… Å‚agodne, a wÅ›ród nich znajdujÄ… siÄ™ ból podczas zabiegu i dyskomfort po wstrzykniÄ™ciu dwutlenku wÄ™gla, możliwa bolesność skóry w miejscu wstrzykniÄ™cia lub pojawienia siÄ™ w nim maÅ‚ych siniaków.

Te skutki uboczne sÄ… minimalne i przemijajÄ… stosunkowo szybko. OczywiÅ›cie konieczne jest zdanie siÄ™ na wyspecjalizowanych lekarzy, którzy używajÄ… autoryzowanych przez Ministerstwo Zdrowia maszyn z odpowiednimi certyfikatami oraz jednorazowych i sterylnych igieÅ‚.

Przeciwwskazania do karboksyterapii

Jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej, przed przystÄ…pieniem do  karboksyterapii ważne jest przeprowadzenie badania lekarskiego, aby wykluczyć problemy, które mogÄ… stanowić przeszkodÄ™ w wykonaniu zabiegu. W rzeczywistoÅ›ci sÄ… to przeciwwskazania w przypadku niewydolnoÅ›ci oddechowej, nerek, wÄ…troby lub serca, nadciÅ›nienia tÄ™tniczego, zakrzepicy czy zaburzeÅ„ rytmu serca. Nie jest to również zabieg polecany kobietom w okresie ciąży oraz tym, które zdecydowaÅ‚y siÄ™ na karmienie piersiÄ….

WiÄ™cej znajdziesz tutaj: https://medikapoland.pl/pl/


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

zabieg

Wersja do druku