Foteliki RWF - czy to dobry wybór?

Pierwszy dziecięcy fotelik jest zawsze montowany tyłem do kierunku jazdy. Kiedy dziecko zaczyna z niego wyrastać większość rodziców powinna zadać sobie pytanie „Dlaczego niemowlak musi jeździć w foteliku montowanym w ten sposób?” i dopiero po znalezieniu właściwej odpowiedzi, rozpocząć poszukiwania następnego fotela. Większość nosidełek to modele 0-13 kg, a według siatek centylowych taką wagę dziecko osiąga dopiero w okolicach 2 roku życia. Oznacza to, że tyłem do kierunku jazdy powinny jeździć dzieci co najmniej do 2 roku życia.
RWF to angielski skrót Rear Way Facing, oznaczający nic innego jak właśnie tyłem do kierunku jazdy. Foteliki RWF to wszystkie nosidełka oraz modele znajdujące się w następnej kategorii wagowej, a więc 9-18 kg oraz nawet 9-25 kg. Umożliwiają one przewożenie dziecka tyłem nawet do 4 roku życia.
Jazda tyłem wpływa na bezpieczeństwo
Ciało małego dziecka jest wyjątkowo nieproporcjonalne. Jego głowa stanowi około 24% całej masy ciała, przez co jest większa i cięższa od reszty. Warto uświadomić sobie, że podczas wypadku nacisk sił na kark dziecka może wynosić aż 200 kg przy prędkości 50 km/h. Natomiast granica nacisku na szyję u trzylatka, która chroni przed złamaniem wynosi jedynie 122 kg. Świadczy to o tym, że nawet przy najmniejszej prędkości siły wypadkowe są bardzo groźne, gdyż mogą prowadzić do przerwania rdzenia kręgowego i śmierci.
5x bezpieczniej
Fotelik RWF aż pięciokrotnie lepiej ochrania dziecko w wieku 0-4 lata. Siły działające podczas wypadku rozkładane są na całe plecy i w dużej mierze absorbowane przez skorupę fotelika, a nie wyłącznie na szyję dziecka, jak ma to miejsce w przypadku fotelików montowanych przodem do kierunku jazdy.
Żaden, nawet najbezpieczniejszy fotelik montowany przodem do kierunku jazdy nie zmniejszy siły działającej na kark w trakcie zderzenia bocznego lub czołowego.
Szwedzki model bezpieczeństwa – Test Plus
Szwecja jest krajem, w którym dzieci do 4 roku życia praktycznie nie giną w wypadkach. Jest to spowodowane obowiązkiem przewożenia ich w fotelikach montowanych tyłem.
Szwedzi są twórcami bardzo rygorystycznego Testu Plus. Pozytywny wynik testu otrzymują jedynie modele RWF, w których siła nacisku działająca podczas wypadku na kark i głowę dziecka nie przekracza wartości krytycznej.
Fotelik uczestniczy w symulacji zderzenia czołowego z zaprojektowaną specjalnie ścianą z prędkością 56,5 km/h i krótkim dystansem zatrzymania. Na umieszczonym wewnątrz fotelika manekinie badane są siły naciskające na szyję i głowę. Jeśli wartości te są bezpieczne, fotelik zalicza TEST PLUS. Wyniki tego testu pokazują, że modele RWF to najbezpieczniejsze z dostępnych na rynku foteli dla dzieci do 4 lat.
Czy warto kupić fotelik montowany tyłem?
Wożąc dziecko tyłem mniej się ryzykuje. Przewożenie go w foteliku RWF gwarantuje, że podczas zderzenia czołowego, głowa dziecka ma podparcie, a siły działające podczas wypadku są w pełni amortyzowane. Obecnie na rynku dostępne są fotele RWF w przedziale od 9 do 25 kilogramów, które umożliwiają przewożenie tyłem nawet 5-latka. Najbardziej popularny jest jednak przedział wagowy 0-18 kg. W tym przedziale wagowym dużym bezpieczeństwem wyróżnia się seria fotelików Cybex Sirona.
RWF to dobry wybór
Zakup fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy to inwestycja w życie dziecka i jedna z najlepszych decyzji, jakie rodzic może podjąć. Los jest przewrotny i nikt nie wie, kiedy przydarzy mu się wypadek, który może skutkować w poważne obrażenia ciała, czy nawet śmierć.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Biuro podróży Kraków - wycieczka na wyspy Tahiti, Galapagos
Biuro podróży to firma, która pomaga ludziom planować wakacje. Jest ważną częścią branży turystycznej, ponieważ pomaga ludziom odkrywać
Czym są śniegowce? Do czego ich użyć?
Różnego typu obuwia, jakie zostało zaprojektowane kiedykolwiek, jedynie po to, aby było życie łatwiejsze jest bardzo wiele. Jednym z takich but&oacu
Wybierz odpowiedni strój kąpielowy na plażę i na basen - czyli wakacyjny must have
Kostium kąpielowy to absolutny must have na wakacjach i to niezależnie od tego, gdzie się wybieramy, czy tego jaką mamy sylwetkę. Upały potrafią mocno do
Okulary ze straganu i chlorowana woda – wakacyjne grzechy, których oczy nie znoszą
„Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża pośród drzew…” – to tylko jeden ze sposobów spędzenia wyjazdu wakacyjn
Rodzaje biustonoszy – jaki typ stanika wybrać dla siebie?
Tam uwiera, tam odstaje, po całym dniu noszenia pozostaje na skórze czerwony odcisk, a biust i tak nie zyskuje odpowiedniego wsparcia – wsz