Ślub i wesele to uroczystości cechujące się najwyższym stopniem formalności. Ubiór powinien podkreślać swoją elegancją rangę tego dnia. Nie należy zapominać więc o odpowiednim obuwiu. Jak dobrać buty do garnituru? Które modele warto wziąć pod uwagę, a jakie tego dnia sobie odpuścić? Poniżej krótki poradnik, który dostarczy Ci kilku cennych wskazówek.


Eleganckie buty męskie na ślub, czyli jakie?

Najbardziej adekwatne pod względem formalnym buty do garnituru dla pana młodego to czarne oksfordy z zamkniętym systemem wiązania. Im mniej zdobień, tym bardziej elegancko się prezentują. Panowie, którzy preferują obuwie z brogowaniem, czyli zdobieniem w formie drobnych dziurek, powinni zachować je na mniej formalne okazje. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się minimalizm. Nieco niżej w hierarchii formalności plasują się buty typu derby, które cechuje otwarta obłożyna, czyli część, w której znajduje się sznurowadło. One również mogą być dobrym wyborem na ślub i wesele.

 

Kolorystyka butów dla Pana Młodego

Ślub i wesele zdecydowanie należą do takich okazji, na które wypada założyć obuwie w kolorze czarnym. Zasada jest prosta: im ciemniejszy odcień, tym buty bardziej eleganckie. Podkreślają wyjątkowy charakter uroczystości, nadając się zarówno na część oficjalną, odbywającą się w godzinach popołudniowych w kościele lub urzędzie stanu cywilnego, jak też wieczorową porą, w trakcie uroczystości weselnej lub przyjęcia dla gości.

Wielu mężczyzn, kierując się lookbookami znanych marek, decyduje się na zakup obuwia w kolorze brązowym. Jest to barwa uniwersalna i dopuszczalna jako element formalnych okoliczności, choć należy pamiętać, że odbierana przez otoczenie jako zdecydowanie bardziej casualowe niż jego czarny odpowiednik.

 

Licowe, nubukowe, a może zamszowe? Obuwie z jakiej skóry będzie najbardziej odpowiednie na własny ślub?

Zasady dress code’u zakładają, że najbardziej odpowiednie będzie obuwie wykonane ze skóry licowej. Jako jedyne spośród wyżej wymienionych może być wypolerowane na wysoki połysk. Choć zabieg ten wymaga staranności i cierpliwości, zdecydowanie warto włożyć w niego trud, gdyż efekt potrafi być wprost spektakularny! Gładkie lustro obuwia stanowi stylizacyjną wisienkę na torcie, świadcząc o poczuciu dobrego smaku i znajomości mody męskiej.

Jeśli chodzi o obuwie uszyte ze skóry typu nubuk lub z zamszu, jest ono postrzegane jako mniej formalne. Choć równie atrakcyjne, pasuje zdecydowanie bardziej do casualowych stylizacji. Poszukując idealnego modelu na własny ślub i wesele, lepiej postawić więc na ponadczasowe i niezawodne obuwie typu oksford ze skóry licowej.

 

Długość nogawki spodni a męskie obuwie

Kwestia odpowiedniej długości nogawek spodni garniturowych przysparza wielu problemów przyszłym panom młodym. Ten, dla wielu z nich z pozoru nic nieznaczący, detal ma tak naprawdę duże znaczenie w całościowym odbiorze stroju. Ogromnym problemem są zbyt długie nogawki spodni, wielokrotnie zaginające się na swej długości i nieestetycznie opływające but. Prowadzi to do wizualnego zniekształcenia męskiej sylwetki i optycznego skrócenia nóg.

Tymczasem wystarczy drobna i niezbyt kosztowna poprawka u krawca, żeby diametralnie polepszyć swój wygląd tego ważnego dnia. Z prawidłową długością nogawki mamy do czynienia wtedy, gdy dotyka ona powierzchni buta na wysokości obłożyny, jednak nie tworzy większej liczby pofałdowań czy zagięć. Warto pamiętać też, że im węższa nogawka spodni garniturowych, tym może być ona krótsza.

Podsumowując, najlepszymi butami na własny ślub i wesele są czarne oksfordy pozbawione zdobień, wykonane ze skóry licowej. To zawsze bezpieczny i elegancki wybór. Z ofertą tego rodzaju obuwia, a także innymi typami stylowych butów męskich można zapoznać się pod tym linkiem: https://www.primamoda.com.pl/kolekcja-meska/polbuty-wizytowe.html.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

?lub

Wersja do druku