Minimalizm do niedawna uważany przez wielu za niegroźne dziwactwo, obecnie jest jednym z najważniejszych trendów.

Minimalizm do niedawna uważany przez wielu za niegroźne dziwactwo, obecnie jest jednym z najważniejszych trendów. Coraz szybsze tempo życia, wszechobecny konsumpcjonizm sprawia, że szukamy tego co proste, ciche, skromne, po prostu minimalistyczne. Zatem jak wprowadzać minimalizm do swojego domu i zyskać tym samym spokojne wnętrze, w którym odetchniemy od pędu i pośpiechu? Oto wskazówki!

Im mniej, tym więcej

To stwierdzenie może wydać się dziwne, jednak jest ono prawdziwe w odniesieniu do minimalizmu. Im mniej przedmiotów nas otacza, tym więcej zyskujemy przestrzeni, swobody. Minimalizm w domu to powiew świeżego powietrza. To  uwolnienie się od władzy przedmiotów,. I w końcu to spokój, który uzyskamy nie rozpraszając uwagi na dużej ilości bodźców w naszym mieszkaniu. Minimalizm nie oznacza naturalnie ascezy i wyrzeczenia się wszystkich przedmiotów znajdujących się we wnętrzu naszego domu. Najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak wprowadzać minimalizm, jest – małymi krokami. Po kolei przeglądać szafy, szafki, biurko, stół i poważnie zastanowić się czy dany przedmiot faktycznie jest nam niezbędny do życia. Nie chodzi tu także o wyzbycie się wszelkich dóbr czy pięknych przedmiotów, każdy bowiem lubi otaczać się tym, co ma w sobie nutę artyzmu. Minimalizm w domu oznacza, że powinniśmy zachować umiar i pozostawić w swej przestrzeni wyłącznie te przedmioty, które faktycznie mają dla nas wartość, są nam niezbędne i nie leżą na dnie szafy wyłącznie z tak zwanego sentymentu. 

Kupując nowe, wyrzuć stare

Może wydawać się to oczywiste, w końcu po co nam zużyty bądź zepsuty przedmiot? Jednak jeśliby dokładniej przyjrzeć się wnętrzom naszych szafek, puzderek, to czy nie znajdą się w nich artykuły nadłamane, nadgryzione przez ząb czasu, które pozostawiliśmy tam ze względu na sentyment lub po prostu szkoda nam było ich się pozbyć? Z całą pewnością każdy z nas ma coś takiego w swoim mieszkaniu. Minimalizm w domu oznacza stosowanie się do tej reguły. W momencie, gdy kupujemy coś nowego, stare trafia do kosza lub do kogoś, komu może się przydać dana rzecz, jeśli nie jest oczywiście zniszczona.

Znajdź odpowiednie miejsce dla każdego przedmiotu

Decydując się na minimalizm w domu, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że każda rzecz powinna mieć swoje miejsce. W mieszkaniu nie może panować chaos, bałagan, nieład, bowiem zaburzy to ład i harmonię. Zatem każda, nawet najdrobniejsza rzecz powinna zostać ułożona, ulokowana w odpowiednim miejscu. Każdy z nas ma wiele dokumentów, których nie można wyrzucać ze względu na ich rangę. Trzymanie ich luzem w szufladzie zdecydowanie nie służy stosowaniu się do minimalistycznych zasad. Jednak jeśli wszystkie ważne dokumenty włożymy w eleganckie i estetyczne segregatory, to zdecydowanie poprawi to względy estetyczne i pomoże zachować potrzebny ład. Podobnie rzecz się ma z biżuterią, którą często kładziemy na zlewie czy na szafce, a później szukamy. Wystarczy jedno ozdobne pudełko, w którym umieścimy nasze pierścionki, kolczyki, bransoletki. Taki sposób porządkowania tyczy się praktycznie każdej przestrzeni. Jeśli zastanawiacie się, jak wprowadzić minimalizm do kuchni, w której zawsze panuje rozgardiasz i zwykle znajduje się tam ogromna ilość produktów, to zasada jest podobna. Przyprawy warto schować w pudełka, a w lodówce i szafkach trzymać tylko te artykuły spożywcze, które faktycznie jesteśmy w stanie zjeść w najbliższym czasie oraz te, na które faktycznie mamy ochotę. Nie kupujmy pod wpływem impulsu ani pod presją reklam. 

Jak już wspomnieliśmy, metoda małych kroków jest najlepsza przy wprowadzaniu minimalizmu do swego domu oraz życiu w zgodzie z tym trendem. Umiar również się przyda, włącznie ze zdrowym rozsądkiem. Nie można niczego robić na siłę, bowiem zbyt srogie zasady, które sobie narzuciliście, mogą zniechęcić was do działania. 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Materac piankowy
Pi?kne kolczyki

Wersja do druku