Wybierając płytki kuchenne, mamy ogrom możliwości: od ich rodzajów i wielkości, przez wykończenia oraz kształt. Tak naprawdę przed stworzeniem idealnej kuchni w swoim domu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Stojąc przed wyborem płytek na podłogę do kuchni, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Płytki ceramiczne drewnopodobne - walory estetyczne 

Pierwszą sprawą, o której nie można zapomnieć, jest wielkość kuchni. W nowych domach są one raczej duże, a dodatkowo połączone z salonem, co tworzy otwartą powierzchnię o wielkości około 30–40 metrów kwadratowych. Sprawa ma się zgoła inaczej w mieszkaniach, gdzie kuchnie mają najczęściej 3, a nawet 4 razy mniejszą powierzchnię niż aneksy kuchenne w domach. W małych kuchniach obowiązkowo należy używać jasnych barw, nie tylko do podłóg, ale do całości wnętrza. Dzięki temu całe pomieszczenie będzie optycznie wydawało się większe. Dodatkowo światło zastane, trafiające do kuchni zza okna, będzie dużo lepiej wykorzystane. To sprawi, że światło będzie można włączać później i będzie potrzeba go dużo mniej, bo białe płytki o wiele lepiej odbijają światło.

W dużych kuchniach można zaszaleć przy wyborze kolorów. Najczęściej w domu jest także dużo więcej światła dziennego dzięki większej ilości większych okien. Dlatego tutaj nie ma obaw przed stosowaniem ciemnych, a nawet czarnych płytek, których idealnymi przedstawicielami są czarne płytki granitowe Star Galaxy i Absolute Black.

Kolejnym elementem, który musi być nakreślony wcześniej, jest styl kuchni, kolorystyka ścian oraz mebli, a także podłogi. Należy wcześniej zaplanować całą aranżację. Jeśli nie mamy wizji na nową lub odświeżoną kuchnię, warto skorzystać z pomocy dekoratora wnętrz. Mimo że jest to dodatkowy wydatek, to pozwoli on stworzyć kuchnię taką, jaką chcemy i z której na pewno będziemy zadowoleni. Pamiętajmy, że tego typu remont robi się na długo.

Formaty płytek gresowych drewnopodobnych

Przez ostatnie lata standard płytek bardzo się zmienił. Dawniej płytki 40 × 40 cm okreśalne były jako płytki wielkoformatowe, a dziś takich się prawie nie stosuje. Normą są płytki 40 × 60 cm, a nawet 60 × 60 cm. Za płytki wielkoformatowe uznaje się dopiero te w formacie 60 × 120 cm, a pamiętajmy, że w dobie XXI wieku mamy do dyspozycji gres i spieki wielkoformatowe o wielkości 300 × 100 cm. Im większa płytka, tym mniej fug, a efekt w kuchni dużo lepszy. Duża płytka z odpowiednio dobraną kolorystyką broni się sama, dlatego czasem nie warto eksperymentować i warto postawić na wielki format.

Wybierając płytki, warto też zwrócić uwagę na ich klasę. Płytki drugiego gatunku i gorsze nawet nie powinny być brane pod uwagę. Dlaczego? Powód jest prosty – będzie drożej, a efekt będzie dużo gorszy. Oszczędność na płytkach szybko trzeba będzie przeznaczyć na glazurnika, który policzy sobie więcej za montaż płytek gorszego sortu, z którym jest dużo większy problem. Wybierając płytki do kuchni, szukajmy kafelek rektyfikowanych. Rektyfikacja oznacza dodatkową obróbkę, która sprawia, że płytki są docięte co do mm, wyrównane i nie mają postrzępionych krawędzi.

Płytki podłogowe do kuchni 60 × 60 cm – jaki kolor wybrać?

Dobrze dobrany kolor płytek jest niezwykle istotny. Projektanci wnętrz najczęściej kierują się zasadą minimalizmu, który określa wykorzystanie dwóch głównych kolorów oraz trzeciego w formie wstawek i dekoracji. Istotne jest także odpowiednie połączenie barw, które będą grały główne skrzypce w kuchni. Można zrobić to na dwa sposoby. Wybrać kolory, które ze sobą kontrastują, jak czarny i biały czy szary i brązowy, lub wręcz przeciwnie – oprzeć się na dwóch tonacjach jednego koloru, jak szary i antracytowy lub szary i betonowy. Trzeci kolor będzie służył jako dodatek i najczęściej wybiera się taki, który mocno się wyróżnia, ale nie ma go we wnętrzu zbyt wiele.

Najczęściej wybierany format płytki do kuchni, to płytki 60 × 60 cm. Są to kafle klasyczne, a jednocześnie dość spore. Jednym z ciekawych rozwiązań jest wykonanie kuchni w sposób „przekładany”. Powinno to wyglądać tak, że płytki podłogowe będą białe, dolne szafki grafitowe, blat w białym kolorze, na który można wykorzystać spieki kwarcowe, panel między szafkami powinien mieć kolor zbliżony do blatu. Aby go zaaranżować, można wykorzystać płytki Metro, które idealnie się tam sprawdzą. Górne szafki powinny być w kolorze dolnych, czyli grafitowe. Dzięki temu stworzymy wnętrze z mocnym kontrastem, w którym wszystko będzie do siebie pasować, a dodatkowo każdy element będzie osobno przykuwał wzrok. Można wykorzystać do takiej aranżacji gres White Marble lub marmur Carrara i Calacatta. Każdy z nich sprawdzi się tam idealnie.

Gres drewnopodobny w kuchni – aneks kuchenny i płytki heksagonalne połączone z deską

Jednym z ulubionych projektów wykonywanych w ostatnich latach jest połączenie paneli lub deski z płytką heksagonalną. Takie wykończenie wygląda niesamowicie i przyciąga wzrok, a dodatkowo jest idealnym rozwiązaniem na połączenie kuchni z salonem w formie aneksu. Połączenie paneli z płytkami jest jednak trudne w wykonaniu. Panele montuje się warstwowo, więc nie ma możliwości łączenia płytek z panelem jednocześnie. Trzeba robić to warstwa po warstwie, a nie jest to takie proste. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie płytek drewnopodobnych. Dzięki nim można zrobić to od razu, a dodatkowo wszystko będzie wielokrotnie trwalsze.

Chcąc zamienić deskę na gres drewnopodobny, koniecznie wybieraj ten, który przypomina formatem deskę. Rewelacyjnym produktem, który zastąpi drewno naturalne, jest gres drewnopodobny Atrium Viggo Fresno. Ma on format 120 × 20 cm i gołym okiem jest nie do odróżnienia od deski naturalnej.

Płytki granitowe czy płytki marmurowe? Kamień naturalny w kuchni

Kamień naturalny w kuchni rewelacyjnie się sprawdza. Jest trwały, odporny i naturalny. W dobie świata z betonu zaczynamy tęsknić za naturą i otaczać się nią w domu. Mamy w nim coraz więcej drewna, roślin oraz kamienia. Dodatkowo płytki granitowe, płytki marmurowe czy łupek są zawsze unikalne. Wykorzystując kamień naturalny mamy gwarancję, że nikt nie będzie miał takiej samej posadzki w kuchni jak.

Przeczytaj także artykuł: Płytki do salonu z efektem kamienia czy może drewnopodobne - domzogrodem.eu
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku