Dlaczego warto zacząć używać kosmetyków naturalnych?
Kosmetyki naturalne - definicja
Kosmetykami (w tym: kosmetyki naturalne / kosmetyki ekologiczne / kosmetyki organiczne) muszą spełniać wszystkie wymogi stawiane kosmetykom przez dyrektywę 76/768/WE. Kosmetyki naturalne wciąż nie doczekały się precyzyjnej definicji, a ta aktualnie obowiązująca określa jedynie, że kosmetykiem naturalnym jest każdy kosmetyk stworzony ze składników naturalnych (pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego - pozyskane bez ingerencję w zdrowie lub życie zwierząt), pozyskiwanych przy użyciu metod fizycznych (pozwalających na zachowanie właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych wybranych składników) i wybranych metod biotechnologicznych. Definicja nie określa wag i stężeń surowców pochodzenia naturalnego oraz ich procentowego udziału w składzie kosmetyków, ani nie wyklucza ze składu substancji syntetycznych.
Kupując kosmetyki naturalne warto więc wnikliwie przeanalizować ich składniki oraz sprawdzić jakie certyfikaty potwierdzające autentyczność ich ekologicznego składu posiadają. Do uznawanych w Europie i na świecie organizacji certyfikujących kosmetyki naturalne należą: ECOCERT (francuska organizacja kontroli i akredytacji produktów organicznych i ekologicznych) i BDIH (Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, wydający certyfikaty ekologiczne lekom, żywności i kosmetykom), a także SOIL ASSOCIATION (angielska organizacja certyfikująca ekologiczną żywność, rolnictwo i kosmetyki) oraz AIAB (Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego).
Wymagania stawiane producentom kosmetyków naturalnych przez najpopularniejszą organizację certyfikującą Ecocert to m.in.: stosowanie naturalnych surowców mineralnych i roślinnych (minimalna ilość 95%), stosowanie surowców roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych (minimum 50% wszystkich składników roślinnych), ale również: nie stosowanie surowców z roślin modyfikowanych genetycznie, nie stosowanie surowców z martwych zwierząt (takich jak kolagen czy elastyna), nie stosowanie produktów petrochemii oraz syntetycznych konserwantów, syntetycznych środków zapachowych i barwiących. Organizacja zaleca również stosowanie ekologicznych opakowań.
Dlaczego kosmetyki naturalne są lepsze?
Naturalne kosmetyki to produkty, których jakość i skład są pod ścisłą kontrolą - często od momentu założenia uprawy, przez pozyskiwanie surowców, proces ich przetwarzania i łączenia, po pakowanie. To preparaty zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszej skóry w porównaniu z środkami, w których składzie przeważają chemiczne syntetyki. Wybierając bio kosmetyki wpisujemy się ponadto w proekologiczne działania na rzecz planety - z szacunkiem podchodzimy do naturalnego środowiska i promujemy etyczną postawę wobec zwierząt.
Jakie składniki kosmetyczne znajdziesz w kosmetykach naturalnych?
Skład kosmetyków naturalnych powinien opierać się niemal wyłącznie na komponentach naturalnego pochodzenia, czyli przede wszystkim różnego rodzaju wyciągach, ekstraktach i olejkach roślinnych oraz substancjach pochodzenia mineralnego, a także ich mieszankach i produktach powstających w efekcie reakcji zachodzących między substancjami roślinnymi i mineralnymi.
Ponadto, zgodnie z definicją, przyjmuje się, że składniki kosmetyków naturalnych powinny być uzyskiwane i przetwarzane wyłącznie w procesach fizycznych (takich jak: tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja czy suszenie) oraz ściśle wybranych i nadzorowanych procesach mikrobiologicznych i enzymatycznych (na naturalnie występujących w składnikach, niemodyfikowanych mikroorganizmach i enzymach). W niektórych kosmetykach naturalnych mogą również znajdować się surowce pochodzenia zwierzęcego (np. serwatka i mleko, miód i wosk pszczeli) - pod warunkiem jednak, że nie są to substancje pozyskane ze zwierząt martwych lub pozyskane w wyniku jakichkolwiek działań na szkodę zwierząt.
W najlepszych kosmetykach naturalnych i organicznych znajdziemy składniki roślinne pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych (takie kosmetyki możecie znaleźć np. w sklepie internetowym ecoethics.pl). To plantacje podlegające ścisłej kontroli nawet na kilka lat przed planowanym sadzeniem roślin - wówczas sprawdzany jest skład chemiczny gleby oraz kontrolowana pod kątem stopnia i rodzaju zanieczyszczeń woda deszczowa, która będzie podlewać uprawy. Do ochrony i nawożenia roślin używa się wyłącznie certyfikowanych środków dopuszczonych, znajdujących się na właściwych listach preparatów dopuszczonych do stosowania na plantacjach ekologicznych.
A czego nie powinno być w składzie kosmetyków naturalnych? Wśród surowców zabronionych do stosowania są przede wszystkim te pozyskiwane z martwych zwierząt (m.in. tłuszcze, proteiny i żywe komórki), pochodne ropy naftowej (w tym oleje mineralne), substancje PEG, a także barwniki i aromaty syntetyczne czy surowce pochodzące z roślin modyfikowanych genetycznie.
Kosmetyki naturalne: gdzie kupić?
Kosmetyki naturalne można obecnie kupić w wielu drogeriach stacjonarnych i internetowych, w których kosmetyki organiczne znajdują się najczęściej na niewielkich, oddzielnych regałach lub półkach. Możemy również wybrać się do sklepów specjalizujących się w sprzedaży kosmetyków naturalnych. Jednym z takich miejsc w sieci jest drogeria ekologiczna Ecoethics.
Etycznie i ekologicznie o kosmetykach? Ten sklep z naturalnymi kosmetykami jest świetnym przykładem na to, że można pielęgnować i upiększać swoje ciało i włosy sięgając wyłącznie po tzw. bio kosmetyki - nietestowane na zwierzętach, posiadające doskonale zrównoważony skład, składniki pochodzące z certyfikowanych ekologicznych upraw, bez konserwantów i sztucznych barwników czy substancji zapachowych...
Na wirtualnych półkach Ecoethics znajdziemy m.in. polskie kosmetyki naturalne; preparaty do mycia i pielęgnacji ciała, dłoni i stóp; kremy, mleczka, toniki i żele do oczyszczania i pielęgnacji twarzy; ekologiczne pasty do zębów; szampony, odżywki i farby do włosów (oczywiście naturalne!), a także akcesoria i kolorowe kosmetyki do makijażu oraz najważniejsze artykuły higieniczne w stylu eco.
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Czas na ziemniaki - przepis na Dauphinoise z grzybami
Często występują tylko jako dodatek do głównego dania, a mogą pełnić w nim rolę główną. Nasze rodzime ziemniaki to produkt o dużej wart
Retinol plus fotoprotekcja - jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji
Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,
Moda w detalach – jak dobierać akcesoria, by podkreślić styl?
Akcesoria to jeden z najważniejszych elementów każdej stylizacji. Niezależnie od tego, czy preferujesz minimalizm, klasykę, czy odważne zestawienia,
Dlaczego warto pić sok pomidorowy?
Sok pomidorowy to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Dzięki obecności witamin, minerałów oraz
Różowy październik czas start! Ruszyła akcja Przymierz się do samobadania
Już po raz drugi organizatorzy kampanii ?Wylecz raka piersi HER2+?1 we współpracy z marką modową H&M ruszają z akcją ?Przymierz się do samobadania?. W p