Kosmetyki to nasi sprzymierzeńcy w codziennej pielęgnacji twarzy i ciała. Szeroki wybór preparatów do mycia, balsamów, kremów, szamponów i odżywek może przyprawić o zawrót głowy oraz zdecydowanie utrudnić wybór kosmetyku. Na co zwrócić uwagę sięgając po kosmetyki z kolejnych kategorii? Przede wszystkim na skład! Im bardziej naturalny, tym lepiej dla nas! Czym są kosmetyki naturalne i dlaczego w walce o jak najlepszą kondycję naszej skóry, włosów i paznokci warto postawić właśnie na nie?

Kosmetyki naturalne - definicja

Kosmetykami (w tym: kosmetyki naturalne / kosmetyki ekologiczne / kosmetyki organiczne) muszą spełniać wszystkie wymogi stawiane kosmetykom przez dyrektywę 76/768/WE. Kosmetyki naturalne wciąż nie doczekały się precyzyjnej definicji, a ta aktualnie obowiązująca określa jedynie, że kosmetykiem naturalnym jest każdy kosmetyk stworzony ze składników naturalnych (pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego - pozyskane bez ingerencję w zdrowie lub życie zwierząt), pozyskiwanych przy użyciu metod fizycznych (pozwalających na zachowanie właściwości odżywczych i pielęgnacyjnych wybranych składników) i wybranych metod biotechnologicznych. Definicja nie określa wag i stężeń surowców pochodzenia naturalnego oraz ich procentowego udziału w składzie kosmetyków, ani nie wyklucza ze składu substancji syntetycznych.

Kupując kosmetyki naturalne warto więc wnikliwie przeanalizować ich składniki oraz sprawdzić jakie certyfikaty potwierdzające autentyczność ich ekologicznego składu posiadają. Do uznawanych w Europie i na świecie organizacji certyfikujących kosmetyki naturalne należą: ECOCERT (francuska organizacja kontroli i akredytacji produktów organicznych i ekologicznych) i BDIH (Federalny Związek Niemieckiego Przemysłu i Firm Handlowych, wydający certyfikaty ekologiczne lekom, żywności i kosmetykom), a także SOIL ASSOCIATION (angielska organizacja certyfikująca ekologiczną żywność, rolnictwo i kosmetyki) oraz AIAB (Włoskie Stowarzyszenie Rolnictwa Ekologicznego).

Wymagania stawiane producentom kosmetyków naturalnych przez najpopularniejszą organizację certyfikującą Ecocert to m.in.: stosowanie naturalnych surowców mineralnych i roślinnych (minimalna ilość 95%), stosowanie surowców roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych (minimum 50% wszystkich składników roślinnych), ale również: nie stosowanie surowców z roślin modyfikowanych genetycznie, nie stosowanie surowców z martwych zwierząt (takich jak kolagen czy elastyna), nie stosowanie produktów petrochemii oraz syntetycznych konserwantów, syntetycznych środków zapachowych i barwiących. Organizacja zaleca również stosowanie ekologicznych opakowań.

Dlaczego kosmetyki naturalne są lepsze?

Naturalne kosmetyki to produkty, których jakość i skład są pod ścisłą kontrolą - często od momentu założenia uprawy, przez pozyskiwanie surowców, proces ich przetwarzania i łączenia, po pakowanie. To preparaty zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszej skóry w porównaniu z środkami, w których składzie przeważają chemiczne syntetyki. Wybierając bio kosmetyki wpisujemy się ponadto w proekologiczne działania na rzecz planety - z szacunkiem podchodzimy do naturalnego środowiska i promujemy etyczną postawę wobec zwierząt.


Jakie składniki kosmetyczne znajdziesz w kosmetykach naturalnych?

Skład kosmetyków naturalnych powinien opierać się niemal wyłącznie na komponentach naturalnego pochodzenia, czyli przede wszystkim różnego rodzaju wyciągach, ekstraktach i olejkach roślinnych oraz substancjach pochodzenia mineralnego, a także ich mieszankach i produktach powstających w efekcie reakcji zachodzących między substancjami roślinnymi i mineralnymi. 

Ponadto, zgodnie z definicją, przyjmuje się, że składniki kosmetyków naturalnych powinny być uzyskiwane i przetwarzane wyłącznie w procesach fizycznych (takich jak: tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja czy suszenie) oraz ściśle wybranych i nadzorowanych procesach mikrobiologicznych i enzymatycznych (na naturalnie występujących w składnikach, niemodyfikowanych mikroorganizmach i enzymach). W niektórych kosmetykach naturalnych mogą również znajdować się surowce pochodzenia zwierzęcego (np. serwatka i mleko, miód i wosk pszczeli) - pod warunkiem jednak, że nie są to substancje pozyskane ze zwierząt martwych lub pozyskane w wyniku jakichkolwiek działań na szkodę zwierząt. 

W najlepszych kosmetykach naturalnych i organicznych znajdziemy składniki roślinne pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych (takie kosmetyki możecie znaleźć np. w sklepie internetowym ecoethics.pl). To plantacje podlegające ścisłej kontroli nawet na kilka lat przed planowanym sadzeniem roślin - wówczas sprawdzany jest skład chemiczny gleby oraz kontrolowana pod kątem stopnia i rodzaju zanieczyszczeń woda deszczowa, która będzie podlewać uprawy. Do ochrony i nawożenia roślin używa się wyłącznie certyfikowanych środków dopuszczonych, znajdujących się na właściwych listach preparatów dopuszczonych do stosowania na plantacjach ekologicznych. 

A czego nie powinno być w składzie kosmetyków naturalnych? Wśród surowców zabronionych do stosowania są przede wszystkim te pozyskiwane z martwych zwierząt (m.in. tłuszcze, proteiny i żywe komórki), pochodne ropy naftowej (w tym oleje mineralne), substancje PEG, a także barwniki i aromaty syntetyczne czy surowce pochodzące z roślin modyfikowanych genetycznie.

Kosmetyki naturalne: gdzie kupić?

Kosmetyki naturalne można obecnie kupić w wielu drogeriach stacjonarnych i internetowych, w których kosmetyki organiczne znajdują się najczęściej na niewielkich, oddzielnych regałach lub półkach. Możemy również wybrać się do sklepów specjalizujących się w sprzedaży kosmetyków naturalnych. Jednym z takich miejsc w sieci jest drogeria ekologiczna Ecoethics.

Etycznie i ekologicznie o kosmetykach? Ten sklep z naturalnymi kosmetykami jest świetnym przykładem na to, że można pielęgnować i upiększać swoje ciało i włosy sięgając wyłącznie po tzw. bio kosmetyki - nietestowane na zwierzętach, posiadające doskonale zrównoważony skład, składniki pochodzące z certyfikowanych ekologicznych upraw, bez konserwantów i sztucznych barwników czy substancji zapachowych...

Na wirtualnych półkach Ecoethics znajdziemy m.in. polskie kosmetyki naturalne; preparaty do mycia i pielęgnacji ciała, dłoni i stóp; kremy, mleczka, toniki i żele do oczyszczania i pielęgnacji twarzy; ekologiczne pasty do zębów; szampony, odżywki i farby do włosów (oczywiście naturalne!), a także akcesoria i kolorowe kosmetyki do makijażu oraz najważniejsze artykuły higieniczne w stylu eco. 

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku