Nawet najdroższy fotelik samochodowy posiadający 5 gwiazdek ADAC nie zagwarantuje bezpieczeństwa podczas ewentualnego wypadku, gdy będzie nieprawidłowo zamocowany. Jak prawidłowo zamontować fotelik dla starszego dziecka, aby podróż w nim była bezpieczna? Na co zwracać szczególną uwagę?

Gdzie zamocować fotelik samochodowy?

Najbezpieczniejszym miejscem do montażu jest tylna kanapa auta, a zwłaszcza miejsce na środku. Jest ono najmniej narażone na skutki bocznych zderzeń. Jeśli nie mamy możliwości wybrać tego miejsca, wówczas warto zamocować produkt po prawej stronie, za siedzeniem pasażera. Fotelik samochodowy zamontowany w tym miejscu zapewnia kontakt wzrokowy z dzieckiem, podczas samotnej podróży, ale i zwiększa bezpieczeństwo podczas wsiadania i wysiadania z samochodu. Jeśli posiadamy dwoje dzieci, wówczas drugi fotelik należy zamocować bezpośrednio za fotelem kierowcy.

Montaż fotelika z przodu?

Obowiązujące w Polsce przepisy nie zabraniają przewożenia dziecka na przednim fotelu. Musimy jednak pamiętać o wyłączeniu poduszki powietrznej, która ma za zadanie ochraniać pasażera. W przypadku, kiedy zapomnimy tego zrobić, narażamy nasze dziecko na olbrzymie niebezpieczeństwo – wystrzelona poduszka uderza w nas z prędkością nawet 300 km/h, a w przypadku delikatnego ciała dziecka może doprowadzić do wielu urazów. Lepiej unikać takich sytuacji.

Fotelik 15-36 - montaż w samochodzie

Podstawową rzeczą, jaką należy sprawdzić przed montażem fotelika do samochodu jest to czy dany model w ogóle do niego pasuje. Warto zwrócić uwagę na długość siedziska i oparcia, a także na to, czy auto posiada system Isofix.

Fotelik mocujemy na trzy podstawowe sposoby:

  • Za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa.

  • Za pomocą bazy Isofix.

  • Za pomocą systemu Isofix.

Gdy już mamy zamocowany fotel dziecięcy, ustawiamy odpowiednio wysokość zagłówka, sugerując się instrukcją obsługi naszego modelu.

Następnie przekładamy pas w części barkowej przez przeznaczoną do tego prowadnicę znajdującą się nad ramieniem dziecka.

Kolejną czynnością jest zapięcie pasa przekładając go przez podłokietniki i prowadnice.

Na koniec naciągamy prawidłowo pas samochodowy. Pamiętajmy, że nie może on być luźny.

Fotelik do auta od 15 kg – mocowanie za pomocą standardowych pasów bezpieczeństwa

Każdy fotelik dla 4 latka przystosowany jest do montażu za pomocą 3-punktowych pasów bezpieczeństwa, nawet modele mocowane na system Isofix. Wybrany model należy ułożyć na kanapie samochodowej, zgodnie z kierunkiem jazdy, a następnie usadzić na nim dziecko i zapiąć je pasami. Należy wówczas zwrócić uwagę, aby pas biodrowy leżał płasko na udach, a pas barkowy przebiegał przez środek klatki piersiowej i barku. Prawidłowe umiejscowienie pasów wpływa znacząco na poziom bezpieczeństwa małego pasażera. Pas biodrowy, który znajduje się na brzuchu podczas ewentualnego zderzenia może doprowadzić do poważnych uszkodzeń wewnętrznych.

Fotel dziecięcy mocowany na bazie (Isofix)

Montaż fotelika wyposażonego w system Isofix jest zdecydowanie łatwiejszy i pewniejszy niż w przypadku tradycyjnego modelu, dlatego też producenci wymyślili tzw. bazę do fotelika.

Jest ona stałym elementem, który montuje się w miejscu, gdzie ma być umiejscowiony fotelik za pomocą złączy Isofix bądź za pomocą samochodowych pasów bezpieczeństwa. Dodatkowo baza wyposażona jest w opatentowaną podporę tzw. nogę, która ma za zadanie odbierać część energii podczas uderzenia.

Fotelik w razie potrzeby można bardzo łatwo wypiąć z bazy i szybko wpiąć. Dodatkowo informuje nas o prawidłowym zamocowaniu poprzez pojawienie się zielonej kontrolki.

Kupując model dla starszego dziecka warto poprosić nas jako sprzedawców o zademonstrowanie poprawnej metody montażu, ewentualnie zapoznać się z instrukcją obsługi danego modelu. W końcu to od nas samych i dbałości o szczegóły, które należy sprawdzić przed podróżą zależy życie i zdrowie naszego dziecka.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Fotelik dla dziecka
Fotelik samochodowy do 4 lat

Wersja do druku