Umywalka jest stałym elementem wyposażenia każdej łazienki. Chociaż nie zawsze dominuje w aranżacji, jej obecność nie tylko ułatwia, ale wręcz umożliwia wykonywanie wielu zabiegów higienicznych. Od niedawna ma też znaczący wpływ na tworzenie klimatu wnętrza, łącząc funkcjonalność z niestandardowym wzornictwem. Pojawiają się w nim nowe kolory oraz materiały i konstrukcje.

Umywalki nie tylko białe

Typowa umywalka łazienkowa kojarzy się z białą ceramiczną misą w kształcie prostokątnym lub półowalnym. I rzeczywiście, przeglądając asortyment sklepów z wyposażeniem pomieszczeń sanitarnych, można się przekonać, że większość dostępnych wzorów ma właśnie taki charakter. Nie oznacza to jednak, że producenci od ponad pół wieku nie unowocześnili swoich kolekcji. Owszem, biel nadal jest popularna ze względu na jej higieniczny oraz uniwersalny charakter. Jednak równolegle z nią coraz częściej do oferty trafiają modele kolorowe.

Przykładem są umywalki łazienkowe Twoja Bateria – sklepu z wyposażeniem łazienek i kuchni. Na szczególną uwagę zasługują modele w kolorze czarnym, które są jednym z najnowszych i jednocześnie najmodniejszych trendów. Czarna łazienka jest obecnie modna, a ceramika sanitarna w tym kolorze stanowi jej podstawowe wyposażenie.

Czerń to nie jedyny kolor, który znalazł swoje miejsce w branży ceramiki sanitarnej. Ze względu na wykorzystywane materiały modne są też naturalne odcienie kamieni i szarości oraz tony antracytowe.

Umywalki nablatowe, podblatowe i wolnostojące

Przez wiele dziesięcioleci umywalki zachowywały podobną formę mis ceramicznych mocowanych w blatach szafek łazienkowych lub specjalnych uchwytach montowanych w ścianie. Również w tej dziedzinie nastąpiło wiele zmian. W sklepie Twoja Bateria znajdziesz modele:

•montowane do ściany,
•nablatowe – montowane bezpośrednio na powierzchni blatu, bez wpuszczania misy w otwór,
•podblatowe – całkowicie wpuszczone w otwór blatu, tak że krawędź umywalki pozostaje na tym samym poziomie, co płaszczyzna blatu,
•wolnostojące – przypominają nieco dawne modele na postumencie, z tym że nie są przytwierdzane do ściany, ale umieszczone na ceramicznej podstawie.

Na szczególną uwagę zasługują umywalki wolnostojące. Ich konstrukcja oraz sposób mocowania pozwalają na ulokowanie całego zestawu w pewnej odległości od ściany. Jedynym ograniczeniem jest tu podłączenie kranu i odpływu. Jednak przy odpowiedniej modyfikacji instalacji oraz montażu baterii wolnostojącej teoretycznie taka umywalka mogłaby stać nawet w centrum łazienki.

Ceramika kontra kompozyty i granit

W okresie ostatnich pięćdziesięciu lat do produkcji umywalek wprowadzono też nowe materiały. Obok ceramiki pojawiły się wyroby z kamieni naturalnych, a w szczególności z granitu, który komponuje się z podobnymi blatami. Są one wyjątkowo trwałe i eleganckie, ale również kosztowne. Alternatywę dla nich stanowią umywalki z konglomeratów, które produkuje np. firma Aero.

Pomimo wprowadzenia nowych materiałów, ceramika wciąż wygrywa wyścig o pierwszeństwo. Stąd też z tego materiału produkuje się setki wzorów w kolorach: białym czarnym i szarym, okrągłych, czworokątnych czy owalnych i wiele innych.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Płaszcze 2021

Wersja do druku