Oświetlenie zewnętrzne to podstawa każdego ogrodu, tarasu lub balkonu. Jeżeli dokonałeś już wybory marki I modelu lampy, warto zastanowić się jakim źródłem światła je wzmocnić. Warto poświęcić temu tematowi kilka chwil, chociażby dlatego, że odpowiednio wybrane żarówki mogą przyczynić się do poprawy domowego budżetu oraz kondycji samej oprawy. Dziś postanowiliśmy przybliżyć specyfikację żarówek ledowych. 


Budowa żarówki LED 

Wybrane materiały do produkcji źródła światła jakim są żarówki ledowe ma bardzo duże znaczenie. Im mocniejsze i lepsze będzie wykonanie, tym produkt końcowy będzie bardziej wytrzymały - a to dla każdego klienta bez wątpienia ma znaczenie. W przypadku żarówek LED, najczęściej wykorzystywanym materiałem jest ceramika. Ten wybór ma swoje uzasadnienie. Przede wszystkim jest to tworzywo o bardzo dobrej przewodności cieplnej i oddawania ciepła do otoczenia. Jednocześnie, ceramika izoluje elektryczność co poprawia bezpieczeństwo oprawy, w której znajdzie się taka żarówka led. Alternatywą dla ceramicznych żarówek, jest wykorzystanie szkła mineralnego. Ten rodzaj tworzywa jest często spotykany w przypadku żarowek ledowych o niższej mocy. Ostatnim tworzywem, o którym powinniśmy wspomnieć, jest aluminium. Takie rozwiązanie wpływa korzystnie na żywotność źrodła światła. 

Na co zwracać uwagę przy zakupie żarówki LED 

Z pewnością jest wiele czynników, które będą ważne. Dla każdego będą one inne. Jest jednak kilka “pewniaków”, czyli cech żarówki, które należy koniecznie zabrać pod uwagę wybierając odpowiednie źródło światła. 

Gwint żarówki 

Niezależnie czy wybrana przez nas lampa ogrodowa jest lampą na cokole, lampą klasyczną słupkiem oświetleniowym - każda z nich jest dostosowana do żarówki o odpowiednim gwincie. Najczęściej spotykanymi żarówkami są żarówki Led E27 oraz żarówki Led E14 i GU10

Mocowanie żarówek nie jest zbyt obszernym tematem – nie ma dużego wyboru. Należy pamiętać, aby żarówka pasowała do oprawy, inaczej może ulec zniszczeniu. 

Jasność i moc żarówki 

Żarówka, żarówce nie równa! W zależności od liczby lumenów, które tworzą strumień światła, nasza lampa zewnętrzne odda otoczeniu blask o innej mocy. Im liczba lumenów wyższa, tym jaśniej świeci żarówka. Przyjętym, naturalnym przelicznikiem jest 10:1, a mianowicie - żarówka LED o wartości 600 lumenów będzie odpowiednia w miejsce żarówki 60W. 

Odporność IP 

Nie bez powodu, w przypadku oświetlenia zewnętrznego, spotkamy się z oznaczeniem IP. Jest to wskaźnik, który mówi nam jako nabywcy, w jakim stopniu lampa będzie odporna na kurz i pył. Dla oświetlenia ogrodowego odpowiedni wskaźnik IP będzie na poziomie minimum IP44. Podobnie jest w przypadku żarówki LED. Pomimo tego, że źródło światła najczęściej otoczone jest oprawą, nie powinniśmy kupować żarówek LED, które nie są przeznaczone do montażu zewnętrznego.  

Żarówki LED – wiele zalet 

Powyższym artykuł powstał z kilku pobudek. Przede wszystkim, jest to najczęściej wyszukiwane źródło światła w Internecie. To jednak nie wszystko. Żarówki LED są najbardziej energooszczędnym źródłem światła. Szacuje się, że diody LED są w stanie zużyć nawet 90% mniej energii elektrycznej od tradycyjnych żarówek żarnikowych. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny, nakład przy zakupie zwraca się niezwykle szybko w oszczędności na rachunkach. Teraz, gdy wiesz na co zwracać uwagę podczas zakupu żarówek ledowych – z pewnością poświęcisz kilka złotych więcej. 

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku