W gabinetach kosmetycznych i SPA spotkać się można z kosmetykami, które zawierają ozon. Ma on bowiem działanie natleniające, rewitalizujące, regenerujące oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób ozon wykorzystywany jest w kosmetologii? W jakich produktach występuje? Jak z jego pomocą można zadbać o urodę? I wreszcie, w jaki sposób udało się połączyć ten gaz z innymi składnikami kosmetyków, żebyśmy mogli ich bezpiecznie używać? Oto odpowiedzi na te i inne pytania związane z zastosowaniem ozonu w gabinetach kosmetycznych i SPA.

 

Jak ozon trafia do kosmetyków?

Sam ozon jest substancją gazową o silnym działaniu i bardzo krótkim cyklu życia. Dlatego opracowano ozonki, które są naturalnym połączeniem O3 z nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Są trwalszymi, ale równocześnie nadal bezpiecznymi nośnikami tego gazu. Pod wpływem np. temperatury ciała czy potu, z ozonków uwalniają się cząsteczki ozonu. Te natomiast poprawiają wygląd skóry, przenikając do jej głębszych warstw. Dzięki temu preparaty kosmetyczne z tym dodatkiem działają skuteczniej.

 

Dobroczynne właściwości ozonu są zatem wykorzystywane nie tylko przy zabiegach związanych z natlenieniem, rewitalizacją czy regeneracją skóry. Dzięki temu, że ma on m.in. antybakteryjne działanie, preparaty zawierające ten gaz w swoim składzie wspierają leczenie także niektórych schorzeń dermatologicznych, takich jak trądzik, łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry (źródło: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/zastosowania-ozonu-w-kosmetologii,15753).

 

Preparaty kosmetyczne do twarzy i ciała z ozonem

Kosmetyki z 03 pomagają w przywracaniu i utrzymaniu zdrowej skóry. Normalizują jej naturalne funkcje, a przy tym mają w swoim składzie cenne dla naszego organizmu kwasy tłuszczowe. Regeneracja zaczyna się praktycznie już po pierwszym nałożeniu preparatu kosmetycznego.

Dla gabinetów kosmetycznych i SPA produkowane są specjalne, profesjonalne linie kosmetyków, które zawierają tę substancję. Są to np. woda ozonowana, ozonowe peelingi do oczyszczania ciała, wyszczuplające maski do ciała, dzięki którym ze skóry usunięte zostają toksyny i zanieczyszczenia, a ona sama jest nawilżona i odświeżona. Popularne kosmetyki to także masło czy sucha oliwka, w których ozonowa baza łączona jest z mieszanką naturalnych olejów roślinnych.

Poza profesjonalnymi produktami, z którymi spotkamy się tylko w gabinetach kosmetycznych czy w SPA, znaleźć można także takie, które nadają się domowego użytku.

 

Ozon na wypadające włosy

Kosmetyki z ozonem zaleca się również w pielęgnacji włosów i podrażnionej skóry głowy. Dotleniają one i wzmacniają cebulki włosów, dzięki czemu są one mocniejsze i mniej ich wypada. Do specjalistycznych zabiegów wykorzystuje się np. sauny do włosów zwane ozonowymi terapiami parowymi. Są one idealne do regeneracji włosów zniszczonych, suchych, łamliwych czy pozbawionych naturalnego blasku. Zastosowany w tej terapii gaz oczyszcza skórę głowy i włosy ze skutków farbowania bądź ondulacji oraz poprawia ukrwienie skóry, co wpływa korzystnie na cebulki włosowe i stymuluje wzrost włosów. Połączenie ozonowej sauny z odpowiednimi kosmetykami do codziennej pielęgnacji pozwoli w krótkim czasie uzyskać satysfakcjonujące efekty (źródło: https://biotechnologia.pl/kosmetologia/czy-warto-dodawac-ozon-do-kosmetykow,17460).

 

 

Ozon w życiu codziennym

Ozon w śladowych ilościach może też być wykorzystywany w procesach napowietrzania naturalnych wód mineralnych i źródlanych. Celem napowietrzania wody jest usunięcie nietrwałych związków żelaza, magnezu czy siarki mających wpływ na zapach, który występuje naturalnie w wodach głębinowych, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego składu mineralnego. Co ważne, te śladowe ilości ozonu nie pozostają w wodzie – sam ozon zamienia się w tlen (Więcej na temat: napowietrzanie wody i ozonowanie wody w wywiadzie z ekspertem w serwisie MedOnet).

 

Ozonowe kosmetyki pozytywnie oddziałują na skórę, nawilżając ją, uelastyczniając czy odżywiając. Są też cennym wsparciem dla osób, które szukają wsparcia w leczeniu wypadania włosów. Warto więc zastanowić się nad skorzystaniem z ozonowej terapii w gabinecie kosmetycznym lub wykorzystać preparaty, które zawierają tę substancję, w domowym SPA.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Ile kalorii mają oliwki
oczyszczanie wodorowe

Wersja do druku