Kładziony jest coraz większy nacisk, na pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Działania mające na celu ochronę środowiska ciągle zyskują na popularności. Poza oczywistymi korzyściami płynącymi z takiego postępowania, dla przyrody, człowiek także może na tym zyskać. Nie chodzi tu np. tylko o stan czystości powietrza, ale również o stan zawartości portfela. Wszystkie lub prawie wszystkie urządzenia w naszych domach potrzebują energii elektrycznej, by działać. Telewizor, komputer, suszarka każde z nich podłączamy do gniazdka, co zawsze wiąże się z pewnymi kosztami. Na pewno? Energia elektryczna może być bezpłatna, w dodatku sami jesteśmy w stanie sami ją produkować. Świetnym przykładem jest tu instalacja fotowoltaiczna.

Co to jest instalacja fotowoltaiczna?

Są to kolektory słoneczne, najczęściej umieszczane na dachach domów, garaży czy innych budynków gospodarczych. Można je również zamontować na poziomie gruntu. Drugim najważniejszym elementem jest inwertor, nazywany także falownikiem. Za pomocą przewodów łączeniowych podłączamy go do domowej rozdzielnicy. Oczywiście nie robimy tego sami, ponieważ takie działania wymagają specjalistycznej wiedzy, odpowiedniej aparatury do robienia pomiarów i synchronizacji z miejską siecią elektryczną. Więcej o zasadzie działania sieci dowiesz się na stronie Columbus Energy.

Schemat funkcjonowania sieci fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne są tylko częścią rozbudowanej instalacji, która ma zapewnić nam bezpieczny i efektywny pobór prądu, niezależny od warunków pogodowych. Dochodzi w nich do przemiany energii słonecznej w energię elektryczną. Nazywa się to zjawiskiem fotowoltaicznym. Tak powstaje prąd stały, który trzeba zamienić na prąd zmienny, taki jak w gniazdku. Urządzeniem to tego służącym jest inwertor. Utrzymuje on również prawidłowe parametry takie jak częstotliwość czy napięcie. Dzięki temu prąd z paneli słonecznych jest zgodny z wymogami sieci publicznej, do której podłączona jest instalacja. Do tego dochodzi do jeszcze szereg zabezpieczeń, chroniących np. przed wyładowaniami elektrycznymi. Kolejnym elementem jest licznik dwukierunkowy. Dzięki niemu na bieżąco korzystamy z własnej energii elektrycznej a nadwyżki, wysyłane są do sieci miejskiej.

Co wybrać?

Jest kilka rodzajów fotoogniw: monokrystaliczne, polikrystaliczne, panele z krzemu amorficznego czy panele z ogniw CdTe. Różnią się przede wszystkim materiałami, z jakich są wykonane, sprawnością oraz ceną. Dobór odpowiednich paneli słonecznych na pewno trzeba przedyskutować ze specjalistą. Na jego decyzje będzie miała wpływ powierzchnia, jaką chcemy przeznaczyć pod taką inwestycję, jak i budżet, którym dysponujemy. Jeśli już zdecydujemy się na montaż ogniw fotowoltaicznych, a nie mamy wystarczającej ilości pieniędzy, możemy zgłosić się do programu “Mój prąd”.

Czym jest program Mój prąd?

Jest to program Ministerstwa Środowiska, mający na celu zwiększenie liczby instalacji fotowoltaicznych na terenie całego kraju. Obecnie jest jednym z największych w Europie. Oferuje bezzwrotną dotację do 5 tys. złotych dla osób fizycznych, chcących wziąć udział w projekcie. Na chwilę obecną program dofinansował już prawie 30 tys. inwestycji. Po złożeniu prawidłowo wypełnionego wniosku, czekamy około tygodnia na wpłatę pieniędzy na nasze konto. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Finansów nie będzie ona objęta podatkiem dochodowym. Dotację można połączyć z ulgą termomodernizacyjną, co skróci okres zwrotu inwestycji, który trwa kilka lat, o rok.

Warunki korzystania do programu Mój prąd

Pieniądze, jakie otrzymamy z dotacji, możemy przeznaczyć tylko i wyłącznie na montaż instalacji fotowoltaicznej (panele, okablowanie, urządzenia do montażu, itp.). Złożenie wniosku wraz z kompletem pozostałych dokumentów możemy dostarczyć w formie papierowej (na adres NFOŚiGW) bądź elektronicznej (na stronie https://mojprad.gov.pl/). Korzystając z drugiej opcji możemy skorzystać z profilu zaufanego (eGo) lub z e-dowodu i czytnikiem NFC podłączonym do komputera. Projekt zostanie zakończony w 2024 roku lub w momencie wyczerpania puli pieniędzy, wynoszącej 1 mld złotych. Jak podaje Ministerstwo Środowiska budżet na ten cel, został dotychczas wykorzystany w ok. 10%. Dotacja nie może być przeznaczona na rozbudowę posiadanej już instalacji. O zwrot kosztów inwestycji mogą ubiegać się osoby, posiadające panele słoneczne, które zostały opłacone przed 23 lipca 2019 (ważna jest data zatwierdzenie opłaty). 

Fotowoltaika - opłaca się?

Na pewno warto zainteresować się tematem energii solarnej. Patrząc, jak konsekwentnie postępuje odchodzenie od konwencjonalnych źródeł takich jak węgiel czy ropa na rzecz odnawialnych zasobów, można uznać, że to energia przyszłości. Dodatkowo działania mające na celu ochronę środowiska są bardzo często dotowane przez wszelakie instytucje. Możemy więc zaoszczędzić więcej pieniędzy na rachunkach domowych, przy okazji zmniejszając nasz negatywny wpływ na środowisko naturalna. Każdy na tym skorzysta.

 


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Fotowoltaika czy się opłaca

Wersja do druku