Jeszcze niedawno stosując oświetlenie LED w domu, robiliśmy to bardzo ostrożnie. Miało ono spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną i designerską. Okazuje się jednak, że oświetlenie LED może skutecznie łączyć estetykę, funkcjonalność oraz wydajność. Oznacza to, że obok funkcji dekoracyjnej z powodzeniem może pełnić funkcję głównego oświetlenia niemal w każdym pomieszczeniu naszego domu.
fot. materiały prasowe

Mocne strony oświetlenia LED

Jedną z fundamentalnych zalet oświetlenia LED jest jego wysoka wydajność. Średni okres użytkowania żarówki LED może wynieść nawet 30 lat. Montując oświetlenie tego typu, nie musimy się zatem obawiać, że wkrótce będziemy zmuszeni burzyć całą konstrukcję w celu wymiany chociażby taśmy LED. Dużą zaletą oświetlenia LED są bardzo niskie koszty jego eksploatacji. Zastosowanie energooszczędnej technologii umożliwia efektywne obniżenie kosztów związanych z oświetleniem. Oświetlając cały dom lub mieszkanie z wykorzystaniem technologii LED, w skali roku można dostrzec wyraźną różnicę w wysokości rachunków za energię. Ważne jest, że energooszczędność w żaden sposób nie wpływa na jakość światła.

Kolejną zaletą oświetlenia LED jest brak emisji szkodliwego promieniowania UV. Jak pokazują badania, promieniowanie ultrafioletowe ma negatywny wpływ na skórę i wzrok. Diody LED wykazują także wysoki wskaźnik oddawania barw. To sprawia, że światło LED nie przekłamuje naturalnych kolorów oświetlanych przedmiotów. Cechą charakterystyczną oświetlenia LED jest spore zróżnicowanie temperatury barw. To znacznie ułatwia dopasowanie rodzaju światła do stylistyki konkretnego wnętrza.

Lista zalet oświetlenia LED wydaje się nie mieć końca. Do takich z pewnością można zaliczyć fakt, że lampy LED nie reagują negatywnie na częste włączanie i wyłączanie światła. Nie potrzebują czasu na rozgrzanie się, co sprawia, że zaraz po włączeniu uzyskujemy optymalną jasność światła. Ta cecha sprawia, że oświetlenie LED sprawdzi się w pomieszczeniach takich jak przedpokój czy łazienka. Właśnie tam zapalamy światło często, ale na krótko.

Mankamenty oświetlenia LED

Ciężko jest znaleźć technologię, która nie ma słabszych stron. Takie posiada również oświetlenie LED. Do największych wad można zaliczyć stosunkowo wysoką cenę zakupu. Porównując ją z tradycyjnym oświetleniem łatwo zauważyć różnicę. Niemniej jednak rozważając inwestycję w technologię, LED należy patrzeć nieco szerzej, biorąc pod uwagę kilka aspektów jednocześnie. Płacąc wyższą cenę, uzyskujemy o wiele dłuższą żywotność. Ponadto wyższa cena zakupu jest rekompensowana oszczędnościami, jakie oświetlenie LED generuje w trakcie użytkowania. Podsumowując koszty w dłuższym przedziale czasu, może się okazać, że to oświetlenie LED jest tańszym rozwiązaniem.

Technologia LED rozwija się dynamicznie z każdym rokiem. Ilość rozwiązań potrafi zaspokoić oczekiwania najbardziej wymagających Klientów. Dlatego jeśli planujecie montaż oświetlenia LED w swoim domu, to powinniście zajrzeć na stronę tomix.pl. Znajdziecie tam duży wybór oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego. Korzystając z bogatej oferty, bez trudu wybierzecie optymalne rozwiązania dla swojego domu.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Latarka jaką wybrać

Wersja do druku