10 powodów dla których warto jeździć konno
Jazda konna pozytywnie wpływa na zdrowie. Ma całkiem sporo zalet. Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju hobby. Dlaczego warto jeździć konno?
1. Poprawa samopoczucia
Na poprawę samopoczucia wpływa niewątpliwie już sam kontakt ze zwierzęciem. Spore znaczenie ma również fakt przebywania na świeżym powietrzu. W ten sposób dotlenia się mózg. Wzmocniony jest także układ odpornościowy. W czasie intensywnego wysiłku fizycznego w mózgu powstają endorfiny, a więc hormony szczęścia. Dzięki jeździe konnej ludzie czują się szczęśliwi i zrelaksowani.
2. Zmniejszenia ryzyka chorób serca
Okazuje się, że regularna jazda konna (kłus) oraz inne czynności wykonywane przy zwierzętach w stajni stanowią najzdrowszy rodzaj wysiłku o umiarkowanej intensywności. To szansa na utrzymanie układu krążenia w naprawdę dobrej kondycji.
3. Poprawa koordynacji ruchowej i wzmocnienie mięśni
Hipoterapia w przypadku osób słabo widzących czy niewidomych poprawia koordynację ruchową i refleks. U jeźdźców intensywnie pracują uda i łydki, a także górne partie mięśni. Sylwetka jest wzmocniona i wyszczuplona. Dzięki jeździe konnej można wzmocnić mięśnie grzbietu i kręgosłupa.
4. Utrzymanie odpowiedniej wagi
Godzina jazdy konnej oznacza utratę od 300 do nawet 650 kcal, w zależności od jej intensywności. W ruchu spędza się jednak więcej czasu, bo konia trzeba oporządzić i wyczyścić.
5. Poprawa trawienia i funkcjonowania wątroby
Jazda konna działa niczym długi space po posiłku. Umiarkowany ruch ciała poprawia przede wszystkim ukrwienie wszystkich narządów wewnętrznych. Z tego powodu hipoterapia zalecana jest osobom, które jeżdżą na wózkach.
6. Złagodzenie dolegliwości miesiączkowych
Jazda konna łagodzi bóle miesiączkowe oraz zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe. Kobiety, które jeżdżą konno pracują dużo miednicą. Jest ona ruchliwa, dobrze dokrwiona, rozciągnięta. Macica jest odżywiona. Podobny efekt uzyskać można także ćwicząc za pomocą hula-hoop czy uprawiając taniec brzucha.
7. Szansa na długą karierę sportową
W przeciwieństwie do innych sportów, jazdę konną uprawiać można do późnej starości. Najlepsi jeźdźcy na świecie mają ponad 50 lat. To sport, w którym liczy się doświadczenie. Najstarszym uczestnikiem igrzysk olimpijskich była kobieta jeżdżąca konno. Miała ona 70 lat i zajęła doskonałą, dwunastą lokatę.
8. Rozwój wrażliwości i empatii
Współpraca ze zwierzętami zawsze jest wyjątkowa. W tym przypadku nie można porozumieć się słowami - trzeba obserwować. Liczy się czujność, refleks i empatia. Konieczna jest także spora doza cierpliwości. Konie bywają bardzo uparte.
9. Wzmocnienie poczucia niezależności i samodzielności
W tym przypadku jeździec odpowiedzialny jest zarówno za siebie, jak i za konia, swojego partnera.
10. Ogólna poprawa stanu zdrowia
Hipoterapia przychodzi z pomocą w przypadku wielu dolegliwości i schorzeń - ADHD, autyzmu, urazów rdzenia kręgowego, porażenia mózgowego, udaru, stwardnienia rozsianego, dystrofii mięśniowej, uzależnieniach, stresie pourazowym itd.
Artykuł stworzony przy współpracy z marką wsiodle24.pl prowadzącą internetowy sklep jeździecki
Najczęściej zadawane pytania
Podobne artykuły:
Wersja do druku
Szukaj
Jak wykonać efekt szronu na paznokciach z produktami Cosmetics Zone? Oto instrukcja krok po kroku
Stwórz z nami jedną z najbardziej oryginalnych zimowych stylizacji paznokci. Efekt szronu inspirowany jest mroźnym krajobrazem i jego szlachetnym pięknem. W
Jak umyć okno bez smug?
Mycie okien to jedno z tych zadań, które często odkładamy na później. Jednak gdy w końcu się do niego zabierzemy, chcemy, aby efekt był perfekcyjny. W
Do czego pasuje torebka typu worek? Sprawdź nasze wskazówki
Torebka typu worek to jeden z najstarszych i najbardziej ponadczasowych fasonów w świecie mody. Ten uniwersalny model łączy w sobie praktyczność z niewymu
Czworonożni terapeuci: Korzyści z posiadania zwierząt w domu
Zwierzęta w domu to nie tylko źródło radości, ale także istotny element wpływający na zdrowie i samopoczucie domowników. Ich obecność przynosi liczne
Outdoor w wielkim mieście
Czy obuwie outdoorowe zarezerwowane jest tylko na górskie szlaki, leśne dukty i zabłocone ścieżki? Oczywiście, że nie. W kolekcji ‘city&rsquo