Jazda konna pozytywnie wpływa na zdrowie. Ma całkiem sporo zalet.  Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju hobby. Dlaczego warto jeździć konno?

Jazda konna pozytywnie wpływa na zdrowie. Ma całkiem sporo zalet.  Nic więc dziwnego w tym, że coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju hobby. Dlaczego warto jeździć konno?

1. Poprawa samopoczucia

Na poprawę samopoczucia wpływa niewątpliwie już sam kontakt ze zwierzęciem. Spore znaczenie ma również fakt przebywania na świeżym powietrzu. W ten sposób dotlenia się mózg. Wzmocniony jest także układ odpornościowy. W czasie intensywnego wysiłku fizycznego w mózgu powstają endorfiny, a więc hormony szczęścia. Dzięki jeździe konnej ludzie czują się szczęśliwi i zrelaksowani.

2. Zmniejszenia ryzyka chorób serca

Okazuje się, że regularna jazda konna (kłus) oraz inne czynności wykonywane przy zwierzętach w stajni stanowią najzdrowszy rodzaj wysiłku  o umiarkowanej intensywności. To szansa na utrzymanie układu krążenia w naprawdę dobrej kondycji.

3. Poprawa koordynacji ruchowej i wzmocnienie mięśni

Hipoterapia w przypadku osób słabo widzących czy niewidomych poprawia koordynację ruchową i refleks. U jeźdźców intensywnie pracują uda i łydki, a także górne partie mięśni. Sylwetka jest wzmocniona i wyszczuplona. Dzięki jeździe konnej można wzmocnić mięśnie grzbietu i kręgosłupa.

4. Utrzymanie odpowiedniej wagi

Godzina jazdy konnej oznacza utratę od 300 do nawet 650 kcal, w zależności od jej intensywności. W ruchu spędza się jednak więcej czasu, bo konia trzeba oporządzić i wyczyścić.

5. Poprawa trawienia i funkcjonowania wątroby

Jazda konna działa niczym długi space po posiłku. Umiarkowany ruch ciała poprawia przede wszystkim ukrwienie wszystkich narządów wewnętrznych. Z tego powodu hipoterapia zalecana jest osobom, które jeżdżą na wózkach.

6. Złagodzenie dolegliwości miesiączkowych

Jazda konna łagodzi bóle miesiączkowe oraz zmniejsza napięcie przedmiesiączkowe. Kobiety, które jeżdżą konno pracują dużo miednicą. Jest ona ruchliwa, dobrze dokrwiona, rozciągnięta. Macica jest odżywiona. Podobny efekt uzyskać można także ćwicząc za pomocą hula-hoop czy uprawiając taniec brzucha.

7. Szansa na długą karierę sportową

W przeciwieństwie do innych sportów, jazdę konną uprawiać można do późnej starości. Najlepsi jeźdźcy na świecie mają ponad 50 lat. To sport, w którym liczy się doświadczenie. Najstarszym uczestnikiem igrzysk olimpijskich była kobieta jeżdżąca konno. Miała ona 70 lat i zajęła doskonałą, dwunastą lokatę.

8. Rozwój wrażliwości i empatii

Współpraca ze zwierzętami zawsze jest wyjątkowa. W tym przypadku nie można porozumieć się słowami - trzeba obserwować. Liczy się czujność, refleks i empatia. Konieczna jest także spora doza cierpliwości. Konie bywają bardzo uparte.

9. Wzmocnienie poczucia niezależności i samodzielności

W tym przypadku jeździec odpowiedzialny jest zarówno za siebie, jak i za konia, swojego partnera.

10. Ogólna poprawa stanu zdrowia

Hipoterapia przychodzi z pomocą w przypadku wielu dolegliwości i schorzeń - ADHD, autyzmu, urazów rdzenia kręgowego, porażenia mózgowego, udaru, stwardnienia rozsianego, dystrofii mięśniowej, uzależnieniach, stresie pourazowym itd.

Artykuł stworzony przy współpracy z marką wsiodle24.pl prowadzącą internetowy sklep jeździecki


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:


Wersja do druku