Coraz częściej decydujemy się na zakup oczyszczacza powietrza do mieszkania. Nic dziwnego; z roku na rok jakość powietrza maleje, zwłaszcza w dużych miastach walczących z problemem smogu i mieszkaniach znajdujących się w bliskiej okolicy ruchliwej drogi.


Z kolei alergicy stale szukają chwili wytchnienia od załzawionych oczu czy zatkanego nosa. Sprawdzimy, jakie możliwości ma jeden z modeli Sharp KC-D50EUW.

Sharp KC-D50EUW najważniejsze dane techniczne

Choć kwestie techniczne często zanudzają, to właśnie one są najważniejszymi parametrami każdego urządzenia; zaszyte są w nich wszystkie podstawowe informacje. Jedną z najbardziej interesujących jest oczywiście zasięg działania Sharp KC-D50EUW; oczyści nam powietrze w pomieszczeniach do 38m2. To naprawdę dobry wynik, który nie tylko sprawdzi się w zdecydowanej większości pomieszczeń, ale wręcz oczyści powietrze na terenie całych kawalerek. 

Poziom generowanego hałasu także nie zawodzi. To od 23 do 53 dB, a więc przy najwyższym ustawieniu niekoniecznie będzie nam się spało komfortowo, natomiast przy najniższym, a więc dedykowanym dla snu programie Silent, już bez problemu. Wydajność oczyszczania także prezentuje się dobrze; to aż 306m3 na godzinę pracy. 

Wiele etapów oczyszczania 

Oczyszczacze powietrza Sharp do domu działają na podstawie pięciu różnych filtrów. Ich zróżnicowanie daje nam pewność, że powietrze zostanie pozbawione zarówno tych największych, jak i najmniejszych, niekoniecznie pożądanych elementów. Na samym początku odbywanie się filtrowanie wstępne, które zatrzymuje włosy, sierść, kurz i alergeny, a następnie tak oczyszczone powietrze przekazuje filtrowi węgla aktywnego. Jest on odpowiedzialny za usunięcie bakterii, toksyn czy lotnych związków organicznych, zatrzymuje także nieprzyjemne zapachy. 

Kolejnym etapem oczyszczania powietrza przez Sharp KC-D50EUW jest działanie filtra HEPA H13. Zatrzymuje on najmniejsze zanieczyszczenia; ponad 99,97% takich cząstek jak roztocza, drobniejsze alergeny, drobnoustroje czy pyły zawieszone PM 2.5 i PM 10, mające negatywny wpływ na nasze zdrowie. 

Co więcej, urządzenie jest także przygotowane do utrzymywania w mieszkaniu odpowiedniego stopnia nawilżenia powietrza dzięki czwartemu filtrowi – właśnie nawilżacza. Producent nie zapomina tutaj o zanieczyszczeniu wody, które mogłoby przedostać się do powietrza; filtr zatrzymuje kamień czy inny, wodny osad, wypuszczając do mieszkania czystą wilgoć. 

Ostatnim filtrem jest generator Plasmacluster odpowiedzialny za neutralizację wszelkich wirusów oraz najmniejszych cząstek; o wielkości nawet zaledwie 0,01 mikrona. 

Koszt użytkowania oczyszczacza powietrza Sharp KC-D50EUW

Przy każdym wprowadzeniu nowego urządzenia do domu, zastanawiamy się, z jakimi kosztami – poza zakupem – będzie to związane. Nie chcemy przecież narażać się na dodatkowe koszty, które mocno nadwyrężą nasz budżet, często i tak napięty. W przypadku oczyszczaczy powietrza ryzyko jest podwójne; podłączamy je do prądu, a więc stale pobierają energię i działają na filtrach, co oznacza, że prędzej czy później trzeba będzie je wymienić – kupić nowe. Sprawdźmy więc, jakie koszty będzie generował Sharp KC-D50EUW.

Dane techniczne wskazują na to, że pobór prądu wynosi zaledwie 5 W! Koszty użytkowania są zatem dosłownie groszowe. Co więcej, oczyszczacz może pracować aż do 10 lat bez wymiany filtrów – są wyjątkowo pojemne. Dzięki temu nie musimy obawiać się o to, że wymiana będzie konieczna raz na miesiąc czy nawet raz na rok. Oczyszczacz poinformuje nas także o tym, że wymagają wyczyszczenia, co bardzo pozytywnie wpływa na ich żywotność. 

Czy Sharp KC-D50EUW sprawdzi się w domu z dziećmi? 

Domy, w których znajdują się dzieci, wymagają jeszcze dokładniejszej pielęgnacji. Tak samo jest z powietrzem – najmłodsi są jeszcze bardziej od dorosłych narażone na wszelkiego rodzaju wirusy, pleśń czy alergeny. Wiemy już, że poziom filtracji w tym oczyszczaczu powietrza jest rzeczywiście bardzo wysoki. Jednak co z bezpieczeństwem użytkowania? 

Urządzenie zostało wyposażone w blokadę rodzicielską, umożliwiającą zablokowanie możliwości zmiany ustawień. Nie musimy się więc obawiać, że ciekawe świata dziecko zacznie klikać w panel znajdujący się na obudowie, włączając jakąś niechcianą obecnie funkcję. Posiada także możliwość zablokowania kółeczek, za pomocą których poruszamy oczyszczaczem. To świetne rozwiązanie w przypadku najmniejszych dzieci, raczkujących czy stawiających pierwsze kroki; jeśli oprze się o urządzenie, to, zablokowane, nie usunie mu się spod rąk, budząc ryzyko upadku. 

Rozwiązania ułatwiające życie 

Sharp KC-D50EUW został wyposażony w kilka funkcji, które z całą pewnością ułatwią jego użytkowanie. Jedną z nich jest timer, dający możliwość zaprogramowania czasu automatycznego włączenia i wyłączenia. Jeśli więc założymy, że chcemy, by w ciągu nocy pracował przez 3 godziny, to po odpowiednim ustawieniu, samodzielnie się wyłączy po tym upływie czasu. 

Nie musimy też zastanawiać się nad tym, jaki jest aktualny stan powietrza w naszym mieszkaniu. Oczyszczacz poinformuje nas o tym na wyświetlaczu za pomocą skali pięciu kolorów, stale będziemy więc wiedzieć, jak intensywnej pracy wymaga. Choć i to okazuje się nie być konieczne – jeśli ustawimy automatyczny tryb pracy, to urządzenie samodzielnie dostosuje prędkość działania na podstawie analizy stanu zanieczyszczenia i wilgotności. 

Zadba także o swoją własną czystość za pomocą zautomatyzowanego otwierania i zamykania wywiewu. Kurz nie będzie więc stale wpadał do środka urządzenia. A jeśli okaże się, że zbiornik na wodę służącą do nawilżania powietrza jest pusty – poinformuje nas o tym sygnałem dźwiękowym, prosząc o dolanie. 

Jest więc urządzeniem inteligentnym, bezpiecznym dla dzieci i w sposób dokładny spełniając swoją najważniejszą funkcję – dbania o czyste, zdrowe i odpowiednio nawilżone powietrze nawet w dużych pomieszczeniach czy kawalerkach. Inne, godne uwagi modele oczyszczaczy powietrza do domu znajdziecie Państwo na https://goodair.pl/domowy-oczyszczacz-powietrza.

 Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Sypialnia w kawalerce

Wersja do druku